Pearl Jam solidarny z kobietami w Polsce. Podczas koncertu muzycy wykonali znaczący gest

Podczas koncertu, który zespół zagrał 3 lipca w Krakowie, na ekranie za plecami muzyków pojawiło się logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To komentarz do prób zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce.

Na początku lipca w polskich miastach odbyły się protesty przeciw planom zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Była to reakcja na prace PiS nad projektem Kai Godek, który w marcu uzyskał pozytywną opinię od sejmowej komisji sprawiedliwości. Zakłada on zakazanie kobietom przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

Czytaj też: Nie wyszło jej z aborcją, więc bierze się za antykoncepcję oraz in vitro? Godek atakuje Trzaskowskiego

W poniedziałek 2 lipca projektem miała zająć się komisja polityki społecznej i rodziny. Zdecydowała jednak jedynie o powołaniu podkomisji, która przeanalizuje proponowane przepisy.

Na razie nie wiadomo, kiedy podkomisja zbierze się po raz pierwszy.

Pearl Jam komentuje sytuację kobiet w Polsce

Protesty związane z pracami nad projektem Godek nie umknęły uwadze muzyków zespołu Pearl Jam, znanego ze swojego politycznego zaangażowania. Na koncercie w Pradze 1 lipca wokalista Eddie Vedder pokazał ze sceny plakat zapraszający do udziału w proteście przeciw planom zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Z kolei 3 lipca na koncercie w Krakowie, zespół wyświetlił na ekranie logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet autorstwa Oli Jasionowskiej.

Pearl Jam to jeden z  najważniejszych zespołów w historii rocka. Od początku lat 90-tych cieszy się ogromną popularnością i uznaniem krytyków. Przez całą karierę komentuje kwestie społecznie i polityczne. Wystarczy przypomnieć słynny, nagrany dla MTV koncert z cyklu unplugged, podczas którego Eddie Vedder napisał na swoim ramieniu hasło “pro choice”.

 

DOSTĘP PREMIUM