Prof. Gersdorf: "Sytuacja jest brawurowa. Moja nieobecność może być spowodowana nie tylko urlopem"

Sędzia Józef Iwulski został wyznaczony przez I prezes Sadu Najwyższego na zastępcę jedynie podczas jej nieobecności. - Zarządzenie to nie było konsultowane z żadnym organem zewnętrznym - podkreślił sędzia.

Po godzinie 12 odbyła się konferencja prasowa I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf oraz jej zastępcy na wypadek nieobecności, sędziego Józefa Iwulskiego. Wczoraj pojawiły się niejasności co do tego, kto go wyznaczył i w jakim charakterze - zastępcy czy następcy. 

- Kadencyjność I prezes Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym - rozpoczęła spotkanie z dziennikarzami prof. Gersdorf. 

Dodała również, że sędzia Michał Laskowski pozostaje rzecznikiem SN, ponieważ jego rezygnacja z tej funkcji nie została zaakceptowana. 

Czy doszło do porozumienia z prezydentem? 

We wtorek odbyło się spotkanie prof. Gersdorf z prezydentem Andrzejem Dudą, który uważa, że w środę (4 lipca) przeszła ona w stan spoczynku. Na wczorajszej konferencji prasowej, minister Paweł Mucha zaprezentował właśnie takie zdanie prezydenta w tej kwestii. 

- Pan prezydent wyraźnie oświadczył, że pani prezes przeszła w stan spoczynku. My w dyskusji powiedzieliśmy, że mamy inne zdanie - powiedział sędzia SN, Józef Iwulski. 

- Odpowiedziałam prezydentowi, że mam inne stanowisko - potwierdziła na konferencji I prezes SN. 

Prof. Gersdorf była również pytana o to, dlaczego wyznaczyła swoje zastępstwo jeszcze przed spotkaniem z prezydentem.

- To była próba postawienia na moim miejscu osoby godnej zaufania - odparła I prezes. 

- Zawsze widzicie państwo jakieś deale, konszachty z władzą wykonawczą. Chyba swoim zachowaniem nie daję do tego podstaw. Zarządzenia o wyznaczeniu zastępcy podjęłam przed spotkaniem z prezydentem. Nie wiedziałam co tam się stanie - dodała.

Sędzia Iwulski nie będzie "następcą"

Na konferencji prasowej została też wyjaśniona kwestia funkcji sędziego Józefa Iwulskiego. Prof. Gersdorf wyznaczyła go na swojego zastępcę tylko w czasie jej nieobecności. 

- Pan prezydent mnie ani nie wyznaczył, ani nie powierzył mi żadnych obowiązków. Pan prezydent jedynie zaaprobował wybór mojej osoby przez panią I prezes jako zastępcy na czas jej nieobecności - wyjaśniał sędzia Iwulski. 

Zarządzenie zostało wydane przez I prezes, ponieważ ma ona zamiar wybrać się w najbliższym czasie na urlop.  - Sytuacja jest brawurowa i tempo prac jest bardzo duże. Moja nieobecność w pracy może być spowodowana nie tylko urlopem - zaznaczyła jednak. 

- Zarządzenie to zostało wydane w zakresie kompetencji I prezes i nie było konsultowane z żadnym organem zewnętrznym. Również ja nie kontaktowałem się w sprawie jego przyjęcia z żadnym organem zewnętrznym - podkreślił sędzia i dodał: - Nie chodzi w tym zarządzeniu o wyznaczenie mnie jako "zastępcy" ani tym bardziej "następcy". Chodzi jedynie o jej zastępowanie w czasie jej nieobecności. 

Około godziny 8 rano pod budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się manifestacja poparcia dla prof. Gersdorf jako I prezes. 

"Występuje w obronie porządku prawnego". Prof. Małgorzata Gersdorf przyszła 3 lipca do pracy

DOSTĘP PREMIUM