Prof. Gersdorf: "Sytuacja jest brawurowa. Moja nieobecność może być spowodowana nie tylko urlopem"

Sędzia Józef Iwulski został wyznaczony przez I prezes Sadu Najwyższego na zastępcę jedynie podczas jej nieobecności. - Zarządzenie to nie było konsultowane z żadnym organem zewnętrznym - podkreślił sędzia.

Po godzinie 12 odbyła się konferencja prasowa I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf oraz jej zastępcy na wypadek nieobecności, sędziego Józefa Iwulskiego. Wczoraj pojawiły się niejasności co do tego, kto go wyznaczył i w jakim charakterze - zastępcy czy następcy. 

- Kadencyjność I prezes Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym - rozpoczęła spotkanie z dziennikarzami prof. Gersdorf. 

Dodała również, że sędzia Michał Laskowski pozostaje rzecznikiem SN, ponieważ jego rezygnacja z tej funkcji nie została zaakceptowana. 

Czy doszło do porozumienia z prezydentem? 

We wtorek odbyło się spotkanie prof. Gersdorf z prezydentem Andrzejem Dudą, który uważa, że w środę (4 lipca) przeszła ona w stan spoczynku. Na wczorajszej konferencji prasowej, minister Paweł Mucha zaprezentował właśnie takie zdanie prezydenta w tej kwestii. 

- Pan prezydent wyraźnie oświadczył, że pani prezes przeszła w stan spoczynku. My w dyskusji powiedzieliśmy, że mamy inne zdanie - powiedział sędzia SN, Józef Iwulski. 

- Odpowiedziałam prezydentowi, że mam inne stanowisko - potwierdziła na konferencji I prezes SN. 

Prof. Gersdorf była również pytana o to, dlaczego wyznaczyła swoje zastępstwo jeszcze przed spotkaniem z prezydentem.

- To była próba postawienia na moim miejscu osoby godnej zaufania - odparła I prezes. 

- Zawsze widzicie państwo jakieś deale, konszachty z władzą wykonawczą. Chyba swoim zachowaniem nie daję do tego podstaw. Zarządzenia o wyznaczeniu zastępcy podjęłam przed spotkaniem z prezydentem. Nie wiedziałam co tam się stanie - dodała.

Sędzia Iwulski nie będzie "następcą"

Na konferencji prasowej została też wyjaśniona kwestia funkcji sędziego Józefa Iwulskiego. Prof. Gersdorf wyznaczyła go na swojego zastępcę tylko w czasie jej nieobecności. 

- Pan prezydent mnie ani nie wyznaczył, ani nie powierzył mi żadnych obowiązków. Pan prezydent jedynie zaaprobował wybór mojej osoby przez panią I prezes jako zastępcy na czas jej nieobecności - wyjaśniał sędzia Iwulski. 

Zarządzenie zostało wydane przez I prezes, ponieważ ma ona zamiar wybrać się w najbliższym czasie na urlop.  - Sytuacja jest brawurowa i tempo prac jest bardzo duże. Moja nieobecność w pracy może być spowodowana nie tylko urlopem - zaznaczyła jednak. 

- Zarządzenie to zostało wydane w zakresie kompetencji I prezes i nie było konsultowane z żadnym organem zewnętrznym. Również ja nie kontaktowałem się w sprawie jego przyjęcia z żadnym organem zewnętrznym - podkreślił sędzia i dodał: - Nie chodzi w tym zarządzeniu o wyznaczenie mnie jako "zastępcy" ani tym bardziej "następcy". Chodzi jedynie o jej zastępowanie w czasie jej nieobecności. 

Około godziny 8 rano pod budynkiem Sądu Najwyższego odbyła się manifestacja poparcia dla prof. Gersdorf jako I prezes. 

"Występuje w obronie porządku prawnego". Prof. Małgorzata Gersdorf przyszła 3 lipca do pracy

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (3)
Prof. Gersdorf: "Sytuacja jest brawurowa. Moja nieobecność może być spowodowana nie tylko urlopem"
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Niedawna wygrana konserwatysty Douga Forda w wyborach na premiera Ontario zbiegła się ze spadkiem notowań kanadyjskich liberałów, których coraz częściej w sondażach prześcigają właśnie konserwatyści.
  Wahadlo historii zmienia swoja amlitude.

 • tlen69

  Oceniono 5 razy -3

  4 lipca br DURA LEX SED LEX. SN działa na zasadzie ciągłości .
  PiS nie ma większości konstytucyjnej i nie może wprowadzać ustaw zmieniających konstytucję i ustrój - uzależniając niezawisłe sądy od polityków. PiS wyraźnie boi się i chaosem prawnym chce "zawłaszczyć władzę na kolejną kadencję ? To nie tak., Każdy katolik wie o sądzie ostatecznym każdy polityk świadomych wie, że za łamanie konstytucji, czekać ich będzie SN i Trybunał Stanu .
  I Prezes SN prof. M.Gersdorf została powołana na 6 letnią kadencję do 30 kwietnia 2020 r. i powinna wypełnić swoje obowiązki zgodnie z konstytucją. Zaproponowała Concensus ratując złą ustawę o SN i ...Prezydenta ?
  Wcześniejsze wyznaczenie sędziego SM J.Iwulskiego to dyplomatyczna taktyka , by dać czas prezydentowi, aby nie złamał konstytucji. Nowe Ustawy PiS Ziobry, Piotrowicza i s-ki,, regulujące szczegółowo organizację sądu, a także wiek, dotyczą powoływanych i zatrudnianych sędziów SN, gdy będą wakaty. Konstytucja wyraźnie mówi o nieusuwalności sędziów..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX