Brakuje rąk do pracy w branży budowlanej. Wiceminister Soboń: Czekamy na mądrą politykę migracyjną
- Nastroje są dobre, jest duży wzrost w branży - tak sytuację w budownictwie ocenił w TOK FM Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Wspomniał też jednak o badaniach ankietowych przeprowadzonych przez GUS, z których wynika, że niepokój w branży budzą rosnące koszty materiałów i koszty pracy. Jak przekonywał, przy takim dynamicznym rozwoju branży, taka sytuacja jest nieunikniona. - Jeśli chodzi o kontrakty i zamówienia, branża jest optymistyczna - podkreślał.
Edukacja i migranci
- Co z problemami, które zgłasza branża budowlana? Chodzi o rosnące koszty pracy, brak ludzi do pracy i niewielką elastyczność w renegocjowaniu realizowanych kontaktów - pytał prowadzący audycję Maciej Głogowski.
- To faktyczne problemy. Branża się rozwija i to jest dobra sytuacja. Trzeba jednak sprawić, żeby zasób pracy był bardziej dostępny i pewnie tutaj wszyscy czekają na rozstrzygnięcia ws. mądrej polityki migracyjnej - bo takie będą. Są zaawansowane prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które będą dawały więcej możliwości pracodawcom. Potrzebna jest też odnowa szkolnictwa zawodowego w zakresie budownictwa. Młodzi ludzie obecnie nie są zbytnio zainteresowani budownictwem, chociaż zarobki rosną i branża ma gigantyczny potencjał - tłumaczył Soboń.
-Trzeba odbudować rangę tych zawodów i jednocześnie prowadzić politykę, która zasób pracy zwiększy - podsumował .
Mniej chaosu
Niedawno Sejm przyjął specustawę mieszkaniową. Zakłada ona skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z pięciu lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Mówią one m.in. o odległości budowanych inwestycji od szkół oraz przystanków komunikacji miejskiej.
Jak mówił w Sejmie Artur Soboń, specustawa zlikwiduje chaos przestrzenny w miastach i zahamuje proces ich rozlewania się.
- Jestem zadowolony z tego, że przez 4 miesiące prowadziliśmy intensywny proces konsultacji tego projektu. Rozmawialiśmy ze stroną społeczną i z samorządami.
Projekt jest dużo lepszy niż na początku, bo uwzględniliśmy wszystkie głosy, które się wtedy pojawiły - przekonywał w TOK FM.
-
"Zielona granica" w Białystoku. Agnieszka Holland: To, co władza mówi, nie robi na mnie wrażenia. Przeraża mnie coś innego
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
Afera wizowa odbija się czkawką na drugim końcu świata. "Osoby zgłaszały problemy"
-
Orgia z seks workerem na plebanii w Dąbrowie Górniczej. Kuria zabrała głos
-
Takiej inwestycji Warszawa jeszcze nie widziała. "Myślę, że urzędnicy się przejęli"
- "Czemu rosyjska telewizja mówi do mnie po polsku?". "Doniesienia z putinowskiej Polski" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Brzetislav Danczak nowym ambsadorem Czech w Polsce. Pokieruje również misją dyplomatyczną w Kijowie
- Konfederacja w Katowicach. Pod Spodkiem buczenie. "Niech wiedzą"
- Były szef PKW: Osób, które nie chcą wziąć udziału w referendum, nie można nazywać wrogami demokracji
- W mediach rządowych bezpłatny czas antenowy tylko dla PiS i Konfederacji. Jeden ważny szczegół