Brakuje rąk do pracy w branży budowlanej. Wiceminister Soboń: Czekamy na mądrą politykę migracyjną
- Nastroje są dobre, jest duży wzrost w branży - tak sytuację w budownictwie ocenił w TOK FM Artur Soboń z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Wspomniał też jednak o badaniach ankietowych przeprowadzonych przez GUS, z których wynika, że niepokój w branży budzą rosnące koszty materiałów i koszty pracy. Jak przekonywał, przy takim dynamicznym rozwoju branży, taka sytuacja jest nieunikniona. - Jeśli chodzi o kontrakty i zamówienia, branża jest optymistyczna - podkreślał.
Edukacja i migranci
- Co z problemami, które zgłasza branża budowlana? Chodzi o rosnące koszty pracy, brak ludzi do pracy i niewielką elastyczność w renegocjowaniu realizowanych kontaktów - pytał prowadzący audycję Maciej Głogowski.
- To faktyczne problemy. Branża się rozwija i to jest dobra sytuacja. Trzeba jednak sprawić, żeby zasób pracy był bardziej dostępny i pewnie tutaj wszyscy czekają na rozstrzygnięcia ws. mądrej polityki migracyjnej - bo takie będą. Są zaawansowane prace nad kolejnymi rozwiązaniami, które będą dawały więcej możliwości pracodawcom. Potrzebna jest też odnowa szkolnictwa zawodowego w zakresie budownictwa. Młodzi ludzie obecnie nie są zbytnio zainteresowani budownictwem, chociaż zarobki rosną i branża ma gigantyczny potencjał - tłumaczył Soboń.
-Trzeba odbudować rangę tych zawodów i jednocześnie prowadzić politykę, która zasób pracy zwiększy - podsumował .
Mniej chaosu
Niedawno Sejm przyjął specustawę mieszkaniową. Zakłada ona skrócenie czasu przygotowania inwestycji mieszkaniowej z pięciu lat do roku, oraz określenie standardów dla tych inwestycji. Mówią one m.in. o odległości budowanych inwestycji od szkół oraz przystanków komunikacji miejskiej.
Jak mówił w Sejmie Artur Soboń, specustawa zlikwiduje chaos przestrzenny w miastach i zahamuje proces ich rozlewania się.
- Jestem zadowolony z tego, że przez 4 miesiące prowadziliśmy intensywny proces konsultacji tego projektu. Rozmawialiśmy ze stroną społeczną i z samorządami.
Projekt jest dużo lepszy niż na początku, bo uwzględniliśmy wszystkie głosy, które się wtedy pojawiły - przekonywał w TOK FM.
DOSTĘP PREMIUM
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- "Hurtowe kupowanie poparcia". PiS wybrał rozdawanie laptopów, ale dosypać pieniędzy na leczenie dzieci nie chce
- Hospicjum to szansa
- Wtargnął do auta, odgryzł kobiecie kawałek ucha i uciekł jej samochodem
- Atak terrorystyczny w Jerozolimie. Liczba ofiar rośnie
- Trudne warunki na szlakach turystycznych w Beskidach. "W wyższych partiach gór widoczność jest ograniczona do 50 m"
- Bloomberg: Putin planuje nową ofensywę. Może się zacząć w lutym lub w marcu
- Nagrody dla dziennikarzy TOK FM. Poznaliśmy laureatów konkursu "Dziennikarz Medyczny Roku 2022"
- "Spisana kulfonami" poprawka Suskiego zahamuje polską energetykę wiatrową? "Widać, że szatani cały czas działają"
- Antykonstytucyjna posocznica urządzona przez takąż satrapię. I coś leopardowego [595. Lista Przebojów TOK FM]