Jak to było z orzekaniem sędziego Iwulskiego w sprawie opozycjonistów w PRL? "Jest przekłamanie"

O wyjaśnienie kwestii z przeszłości poprosiła sędziego Józefa Iwulskiego prowadząca Poranek Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. Sędzia zaznaczył, że doniesienia medialne nie zawierają wszystkich faktów.

Jak stwierdziła dziennikarka, w obliczu doniesień mediów rządowych oraz niektórych mediów sympatyzujących z PiS, pojawiają się zarzuty, jakoby w czasach PRL orzekał w sprawach przeciw opozycjonistom.  

Sędzia Iwulski przyznał, że doniesienia te są "częściowo prawdziwe". Po czym nakreślił kontekst i przebieg wydarzeń.

"Muszę trochę dłużej opowiedzieć"

Józef Iwulski po studiach został na rok wcielony do wojska, a służbę ukończył ze stopniem podporucznika. Sądzić zaczął dość wcześnie, bo już w latach 70. Gdy nastał stan wojenny, został powołany - jak podkreślił, przymusowo - do wojska. Stało się to w drugiej połowie 1982 roku. 

- Byłem sędzią, zostałem skierowany do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Krakowie. Według mojej pamięci orzekałem w jednej sprawie politycznej. Chodziło o roznoszenie ulotek, posiadanie nielegalnych wydawnictw - wyliczał. Dodał, że spośród pięciu oskarżonych jeden został uniewinniony, a czterech usłyszało wyroki bezwzględnego więzienia. 

- Ja do tego wyroku złożyłem zdanie odrębne - stwierdził sędzia Iwulski i dodał, że fakt ten jest odnotowany w książce prof. Adama Strzembosza i Marii Stanowskiej z 2005 roku. Ale wyjaśnił, że wbrew temu, co w niej opublikowano, jego zdanie odrębne za uniewinnieniem nie dotyczyło tylko dwóch, a wszystkich czterech skazanych. 

Jak podkreślił, nie przypomina sobie żadnych innych spraw politycznych, w których w PRL miałby orzekać.

O czym jeszcze mówił sędzia Iwulski? Posłuchaj rozmowy!

  • Czy Małgorzata Gersdorf dostanie pieniądze za czas urlopu?
  • Czy po urlopie wróci do pracy w SN?
  • Kto jest I prezesem Sądu Najwyższego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Sędzia Józef Iwulski skazywał opozycjonistów? Wyjaśnia w tok fm
Zaloguj się
  • 2bxornot2b

    Oceniono 4 razy 0

    Jest to taki sygnal ze strony najwyzszej kasty iz zmiany moga byc tylko na gorsze, taki sygnal iz za plecami Gersdorf sa juz jedynie stalinowscy chazarscy sedziowie. Na koniec jest taki myk i co nam zrobicie skoro innych sedziow postpeerel nie posiada.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX