Jak dostosować mieszkanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej? Szczecin otworzył specjalną placówkę

Zmiana koloru ścian, korzystne ustawienie mebli, pielęgnacja całego ciała, wymiana worka stomijnego. Tego wszystkiego opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą się nauczyć w szczecińskim specjalnym mieszkaniu.

W Szczecinie otworzono modelowe mieszkanie dla osób niepełnosprawnych.  Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej będzie szkolić w nim ich opiekunów.

Podczas szkolenia opiekunowie dowiedzą się, w co wyposażyć mieszkanie, by ułatwić w nim codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Może być to zmiana kolorów ścian, w przypadku osób niedowidzących lub wygospodarowanie przestrzeni na specjalne łóżko ze zmiennociśnieniowym materacem przeciwodleżynowym dla osób stale leżących.

Opiekunowie, na specjalnym manekinie, będą się również uczyć zabiegów pielęgnacyjnych. 

- Manekin daje nam wiele możliwości np. przećwiczenia pielęgnacji całego ciała, jamy ustnej, zmiany worka stomijnego. Możemy trenować pozycjonowanie, ćwiczyć profilaktykę przeciwodleżynową, co jest bardzo istotne - podkreśliła Ewa Dziekan, pielęgniarka prowadząca szkolenia.

Jak dodaje w rozmowie z reporterem TOK FM, przetrenowanie wszystkich najistotniejszych czynności zajmuje około 8 godzin. 

Czytaj też: Znikną kolejki na rehabilitację? Rządowy program wchodzi w życie. "Sprawdzamy" zapowiadają rodzice

W ramach projektu udało się  również zakupić m.in. skaner do badania jaskiń.  

- Można go wykorzystać w każdym mieszkaniu, żeby nie ciągnąć drogiego architekta do ludzi w małych miejscowościach, tylko zeskanować mieszkanie i zdalnie dostosować ich mieszkanie do ich potrzeb - mówił Piotr Jaśkiewicz, lider projektu.

W ramach programu potrzebujący mieszkańcy Pomorza Zachodniego mogą liczyć na darmowy projekt dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Opiekunowie mogą wnioskować o dofinansowanie przeróbek w mieszkaniach, a w ciągu dwóch lat pięćdziesiąt najuboższych rodzin dodatkowo otrzyma dofinansowanie wyposażenia. Wartość projektu to 10 mln zł. 

Spurek: "Niepełnosprawni i ich opiekunowie zostali postawieni przez państwo pod ścianą. Nie powinno tak być"

TOK FM PREMIUM