Jerzy Stępień skomentował przepytywanie sędziów przez Krystynę Pawłowicz. "Tak było w PRL-u"

Krystyna Pawłowicz na posiedzeniu nowej KRS rozdała czarną listę sędziów. - Znany jest przypadek totalitaryzmu hitlerowskiego i bolszewickiego - komentuje sędzia Jerzy Stępień, były prezes TK.

- Prawda jest jedna, pani prezes jest, nikt jej nie odwołał, nikt jej nie wręczył dokumentu kończącego jej kadencje - odpowiedział na pytanie, czy Małgorzata Gersdorf jest I prezesem Sądu Najwyższego i odniósł się do Józefa Iwulskiego, który aktualnie w tej roli zastępuje przebywającą na urlopie Gersdorf. To właśnie ona go wyznaczyła na to stanowisko, prezydent nie zaprotestował. 

- Pan prezydent obawia się zderzenia z Konstytucją, dlatego przystał na rozwiązanie, które zaproponowała pani Gersdorf - skomentował z kolei zachowanie Andrzeja Dudy

- Wiadomo, jaki będzie wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Kary olbrzymie, sięgające setek tysięcy euro za dzień - dodał. 

Krystyna Pawłowicz przepytuje sędziów

Krajowa Rada Sądownictwa sprawdza, co kandydaci na sędziów uważają o sporze wokół Sądu Najwyższego. Na jego obrady posłanka Krystyna Pawłowicz przygotowała specjalną listę sędziów, którzy jej zdaniem nie powinni dalej orzekać. Zapytała też o Małgorzatę Gersdorf.

Na pytanie to trafiły trzy osoby: dwie uchyliły się od odpowiedzi, twierdząc, że jest to ich prywatna opinia, a trzecia osoba odpowiedziała, że prezes Gerdorf chyba nie jest I prezesem Sądu Najwyższego. 

- W teorii prawa konstytucyjnego znany jest przypadek między totalitaryzmem hitlerowskim a totalitaryzmem bolszewickim. Pierwsi torturowali po to, żeby wydobyć prawdę. Natomiast komuniści torturowali po to, żeby uzyskać kłamstwo i deklarację: że jest tak, jak wy chcecie - zaczął sędzia Stępień. - Niestety ci sędziowie zachowują się w ten właśnie sposób. Są gotowi dla swojego awansu poświęcić prawdę. Tak było w PRL-u - dodał. 

Zobacz także: Prof. Stępień o ustawie Gowina: Jestem przeciw. Państwo narzuca uczelniom sztywny gorset

Spółka Muszyński - Przyłębska

W trakcie audycji Dorota Warakomska zapytała również o pismo, które sędziowie skierowali do Julii Przyłębskiej, w której zarzuciło jej nieprawidłowości w kształtowaniu składów orzekających.  

- To jest skandal. W naszym środowisku sędziów w stanie spoczynku wiedzieliśmy, że właśnie tak jest. Dobrze, że sędziowie ujawnili tę prawdę - podkreślił gość Radia TOK FM. 

- Julia Przyłębska mówi, że te zarzuty są bezzasadne - odparła Warakomska. 

- Nie mówmy o pani Julii Przyłębska. Mówmy o panu Muszyńskim, czy o spółce Muszyński-Przyłębska - odpowiedział Stępień. 

Lech Kaczyński kontra Jarosław Kaczyński 

Sędzia Stępień przyznał też, że zastanawiał się ostatnio nad tym, skąd u braci Kaczyńskich różnica w podejściu do praworządności.  

- Lech Kaczyński miał inny stosunek i do Sądu Konstytucyjnego i do porządku prawnego. A inny ma Jarosław Kaczyński. Szukałem przyczyny też różnicy. Wydaje mi się, że ją znalazłem - zaczął sędzia. 

- Lech Kaczyński był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów "Solidarności". Jarosław Kaczyński nie był. Nie ma emocjonalnego stosunku do tego, co zdarzyło się w 1981 roku. Natomiast Ci, tacy jak ja, którzy tam byli, czujemy się zobligowani do tego, żeby bronić tego dorobku. Tam zostały wypowiedziane słowa o konieczności wprowadzenia sądownictwa konstytucyjnego, o wprowadzeniu samorządu terytorialnego, rzecznika Praw Obywatelskich - wymieniał Stępień. - To wypracowaliśmy i będziemy bronili za każdą cenę - dodał na koniec. 

Zobacz także: Kraśko tłumaczy Morawieckiemu, co wydarzyło się w Parlamencie Europejskim. "Pan nie jest państwem. Pan nie jest Polską". 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (68)
Jerzy Stępień, były prezes TK w Radio TOK FM skomentował przepytywanie sędziów przez Krystynę Pawłowicz.
Zaloguj się
 • praskiso

  Oceniono 22 razy 10

  Jarek jest niedoszłym pierwszym sekretarzem PZPR. Mamusia go tak wychowała i nic się z tym już nie da zrobić.

 • nemilek

  Oceniono 13 razy 9

  Zestawmy jakże zawsze mądre wypowiedzi wybitnych konstytucjonalistów jak na przykład wypowiedzi legendarnego działacza podziemia antykomunistycznego posła Stanisława Piotrowicza, czy jakże pouczające osądy zasłużonego bojownika o wolność i demokracje w Polsce sędziego Andrzeja Kryże z żałosnym poziomem wypowiedzi pana nazwiskiem Stępień. Tego się nie da porównać !!! A poza tym od naszego ukochanego radyjka z grodu niejakiego Kopernika, który ośmielił się zuchwale wbrew Świętemu i nieomylnemu Kościołowi twierdzić, że ziemia jest okrągła i krąży wokół słońca, dowiadujemy się codziennie o tym, co mamy myśleć o takich agentach obcych wpływów jak na przykład pan Stępień.

 • boshary

  Oceniono 8 razy 4

  a co to za paskuda ta pawłowiecz? zdjęcie w cukier i straszyć dzieci.

 • kasmajor

  Oceniono 4 razy 4

  Nieważne jak bardzo PiS będzie krzyczeć i się zapluwać, prawda jest taka że chcą wprowadzić ustrój na wzór PRL. Jedna partia która decyduje o wszystkim, nacjonalizacja "prywaciarzy", centralizacja, sądy podlegające kontroli (mówią to WPROST!) i zgniły Zachód, który nam zazdrości dobrostanu, dlatego się mści. KOMUNA WRACA, JUŻ PUKA DO NASZYCH DRZWI!

 • def11

  Oceniono 7 razy 3

  "Jak w PRL-u", i kto tu chce panie Kaczyński "by było jak było" ?!

 • zdradziecka-morda

  Oceniono 7 razy 3

  Mam nadzieję że Unia przytnie rolnikom ( czytaj - Kaczemu elektoratowi) kasę. Nic tak dobrze nie wpływa na światopogląd jak uderzenie po kieszeni. Miały chamy złoty róg...

 • misiek_kukurysiek

  Oceniono 5 razy 3

  Całe te zamieszanie powinno się skończyć pod murem, przed plutonem egzekucyjnym. Pisowskie tałatajstwo, wiedząc że nic im nie grozi, hasa jak dzik w kukurydzy. Gdyby mieli świadomość odpowiedzialności za swoje czyny, to by nawet słowem nie pisnęli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX