Sąd uchylił decyzję Kancelarii Sejmu. Nazwiska osób popierających członków nowej KRS muszą być jawne

Kancelaria Sejmu powinna ujawnić nazwiska sędziów, którzy poparli do kandydatów do KRS. - To triumf transparentności i właściwego stosowania przepisów prawa - mówił przedstawiciel Watchdog Polska.

Kancelaria Sejmu powinna opublikować nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa - stwierdził dzisiaj Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpatrując skargę stowarzyszenia Watchdog Polska.

Chodzi o sprawę sprzed pół roku, kiedy organizacja wysłała do Kancelarii Sejmu prośbę o udostępnienie listy sędziów popierających kandydatów do KRS. Kancelaria odmówiła wówczas publikacji.

Sąd stwierdził dzisiaj, że decyzja kancelarii była bezzasadna, co oznacza, że powinna ona opublikować listy poparcia ze względu na dostęp do informacji publicznej.

Jesteśmy zadowoleni z wyroku sądu - mówi Szymon Osowski z Watchdog Polska:

- Dzisiaj jest wielki triumf transparentności, zdrowego rozsądku, właściwego stosowania przepisów prawa. Władza publiczna wielokrotnie wspominała, dokonując tzw.reformy KRS, że to będzie wreszcie obywatelski organ, że będzie wszystko transparentne - stwierdził Osowski.

Według analityka prawnego z Forum Obywatelskiego Rozwoju - Patryk a Wachowca, wyrok sądu broni jawności życia publicznego:

- Sąd zrobił tutaj bardzo dobrze jedną rzecz: wypowiedział się merytorycznie. W dużym zakresie dokumentów, o które wnioskujemy, że powinny być jawne. To nas cieszy, bo zostały w zasadzie uwzględnione wszystkie zarzuty, które podnosiliśmy - zaznaczył specjalista.

Dzisiejsza decyzja nie jest prawomocna. Kancelaria Sejmu może złożyć skargę kasacyjną.

Były prezes TK o przepytywaniu sędziów przez Krystynę Pawłowicz: "Tak było w PRL-u"

DOSTĘP PREMIUM