Zamek w Puszczy Noteckiej. "Informacja o tak gigantycznej inwestycji została ukryta"

- Przedstawiciele inwestora nie wypowiadają się na temat inwestycji. A architekt tłumaczy, że chodziło o to, aby otworzyć ją z przysłowiową pompą - mówi dziennikarz Marcin Lis.

W Stobnicy, na skraju Puszczy Noteckiej, w obszarze Natura 2000 powstaje gigantyczny, bo 14-piętrowy apartamentowiec przypominający zamek. O okolicznościach rozpoczęcia jego budowy Paweł Sulik rozmawiał dzisiaj z Marcinem Lisem z portalu Money.pl. Portal pierwszy w Polsce dotarł do projektanta tajemniczego zamku w Puszczy Noteckiej.

Jak wyjaśnia architekt, zamek w Puszczy Noteckiej nie będzie hotelem, a "małym, tajemniczym miasteczkiem". Ma przypominać małą włoską miejscowość i przyciągać turystów z całej Polski. Inwestycję określa "światem zaczarowanej architektury historycznej".

Brak pozwolenia na budowę 

Mimo że inwestycja powstaje od trzech lat, sprawa rozgrzała internautów dopiero teraz. Kontrowersyjną inwestycję postanowił sprawdzić wojewoda wielkopolski. Wysłał na miejsce inspektora nadzoru budowlanego, który miał sprawdzić wydane przez starostę obornickiego pozwolenie na budowę obiektu oraz wszystkie pozostałe decyzje lokalnych władz. 

- Wszyscy święci nagle się tym zainteresowali - mówi Marcin Lis z Money.pl. - Wszystkie instytucje powinny mieć informacje na temat tej inwestycji od kilku lat - dodał, zwracając uwagę na to, że w biuletynie informacji publicznej, nie umieszczono pozwolenia na budowę inwestycji - dodał. 

- Informacja o tak gigantycznej inwestycji powinna się rozejść, chociażby pocztą pantoflową, a ona została przykryta czapą. Przedstawiciele inwestora nie wypowiadają się na temat inwestycji. A architekt tłumaczy, że chodziło o to, aby otworzyć ją z przysłowiową pompą - mówi Marcin Lis.

Zobacz także: "Spotkali się z obojętnością". Czy zamek w Puszczy Noteckiej naprawdę nie wywołał wcześniej protestów?

Zamek pod lupą CBA 

Sprawą kontrowersyjnej budowy zainteresowało się też CBA. Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wczoraj (we wtorek 10 lipca) zabezpieczyli dokumenty Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, dotyczące m.in. wydanej decyzji środowiskowej w sprawie budowy zamczyska.

Na razie nie wiadomo czy działania, które podejmie biuro, będą kontrolą, czy śledztwem. Według poznańskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska inwestycja powstaje na prywatnym terenie i ma wszystkie wymagane prawem zezwolenia, w tym pozytywną opinię naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Zamek w Puszczy Noteckiej. Czy kontrowersyjna inwestycja nie wywołała wcześniej protestów?

DOSTĘP PREMIUM