NATO w kryzysie? Gen. Jarosław Stróżyk nie ma wątpliwości: USA są kreatorem niestabilności Sojuszu

Donald Trump na szczycie NATO nawoływał, by wszystkie państwa sojuszu wydawały na obronność co najmniej 2 proc. PKB. - Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza - komentuje b. zastępca szefa wywiadu NATO.

Gen. Jarosław Stróżyk, uważa, że dobre decyzje wojskowe, które zapadły na szczycie NATO, zostały przyćmione przez konflikty polityczne i emocjonalne. Do dobrych decyzji były zastępca szefa zarządu wywiadu NATO i były attache wojskowy przy ambasadzie RP w Waszyngtonie, zalicza tę dotyczącą zwiększenie gotowości niektórych jednostek.

- W NATO najważniejszy jest konsensus, jedność, kierunek działania i szybkie reagowanie - uważa ekspert - gość magazynu EKG.

Według generała Sojusz Północnoatlantycki jest w głębokim kryzysie, co wpływa na jego możliwości reagowania w przypadku zagrożeń. - Każda decyzja NATO musi być wypracowana w pełnym konsensie. 29 państw musi się zgodzić na każdą operację - przypomina wojskowy. 

Czyta też: Szczyt NATO. Duda chwali się spotkaniem z Trumpem. Komentarz b. ambasadora może popsuć humor prezydentowi?>>>

"Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza"

- Absolutnie nie chodzi tylko o pieniądze - zaznaczył specjalista nawiązując do nawoływania przez Donalda Trumpa o wydawanie przez każde państwo Sojuszu co najmniej 2 proc. PKB na obronność.Polska jest wśród zaledwie kilku krajów NATO, które ten warunek spełniają.

- Pieniądze są ważne, ale polityka jest o wiele ważniejsza. Bez decyzji politycznych, sojusz nie będzie skuteczny, nie będzie gotowy do działania - podkreślił gen. Stróżyk. 

- Pamiętajmy, że użycie wojska, to jest zawsze polityczna decyzja - zaznaczył oraz dodał: - Do tej pory USA były gwarantem stabilności Sojuszu. W tej chwili wydaje mi się, że są kreatorem jego niestabilności. I to jest największy problem ostatniego szczytu. 

O kryzysie w NATO mówił też w TOK FM były minister obrony Tomasz Siemoniak. - W Europie nikt nie wie, co zrobi prezydent Trump. Wszyscy z duszami na ramieniu czekali na szczyt, a prezydent powiedział rzeczy szokujące: o możliwości wystąpienia USA z sojuszu, pouczał sojuszników - wyliczał.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się m.in.: 

  • do kogo trafią pieniądze ze zwiększonych wydatków na wojsko?
  • ile Polska wydaje na armię?
  • kogo Donald Trump uważa za "prymusa" Europy?

DOSTĘP PREMIUM