Ponad sto stacji, dziesięć miast. Ogromny system wypożyczalni rowerów połączy całe województwo

Takiego projektu jeszcze nie było w Polsce. Na przełomie października i listopada ma w pełni ruszyć wojewódzki rower publiczny w 10 miastach na trasie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Chodzi m.in. o stworzenie ponad 120 stacji do wypożyczania łącznie ponad tysiąca rowerów. Marek Pogorzelski z firmy, która ma być wykonawcą inwestycji przekonuje, że to pionierskie w kraju przedsięwzięcie łączące transport kolejowy i rowerowy.

- Pod domem będzie stacja rowerowa, z której będzie można wypożyczyć rower, dojechać do dworca, przesiąść do pociągu i dojechać do Łodzi, znowu przesiąść się na rower i dojechać do pracy - mówi Marek Pogorzelski. 

Na projekcie skorzystają m.in. Pabianice.

- Sami jako miasto Pabianice na pewno byśmy się porwali, jesteśmy zbyt małym miastem. Koszty administrowania byłyby zbyt duże - mówi prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz.

System wypożyczalni roweru publicznego obejmie również: Koluszki, Kutno, Łask, Łowicz, Łódź, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola oraz Zgierz.

Łódź. Gdzie wypożyczysz rower?

W samej zaś Łodzi pojawi się 14 nowych stacji, znajdą się przy ulicach: Szaniawskiego (Łódź Andrzejów), Sikorskiego (Arturówek), Rodziny Poznańskich (Fabryczna), Dąbrowskiego (Dąbrowa), Inflanckiej (Marysin), Pomorskiej (Stoki), Maszynowej (Widzew), Pabianickiej (Pabianicka), 11 Listopada (Radogoszcz), Sanitariuszek (Lublinek), Kilińskiego (Chojny), Wielkopolskiej (Żabieniec), Nowogrodzkiej (Niciarniana) i al. Unii Lubelskiej (Kaliska). 

Pierwsze 20 minut jazdy ma być bezpłatne. Rowery będzie można wypożyczać przez cały rok, a przedsięwzięcie ma potrwać przynajmniej 6 lat.

Projekt „Rowerowe Łódzkie” kosztuje 17 mln zł, z czego 12 mln zł współfinansuje Unia Europejska.

TOK FM PREMIUM