Donald Trump spotkał się z Elżbietą II, ale nie ukłonił się przed królową. Komentatorzy zaskoczeni

Amerykański prezydent Donald Trump spotkał się, na zakończenie swojego oficjalnego programu wizyty w Zjednoczonym Królestwie, z brytyjską królową Elżbietą II.

Elżbieta II przyjęła amerykańskiego prezydenta wraz z pierwszą damą Melanią Trump, w dębowym saloniku na zamku w Windsorze, tym samym, w którym w 2016 roku podjęła Baracka Obamę i jego małżonkę Michelle, a w 2008 roku - George'a W. Busha.

Elżbieta II od objęcia tronu w 1952 roku spotkała się ze wszystkimi - z wyjątkiem prezydenta Lyndona Johnsona - urzędującymi prezydentami Stanów Zjednoczonych. 

Spotkanie z Trumpem trwało zaledwie 30 minut i poprzedzone zostało krótką ceremonią z udziałem gwardii honorowej, w której trakcie odegrano hymn Stanów Zjednoczonych.

Trump nie ukłonił się przed Elżbietą II

Uwagę komentatorów zwróciło to, że prezydent nie ukłonił się przed królową, co - choć ukłon nie jest wymagany od obcokrajowców - stanowiło odejście od przyjętego protokołu.

 

Wcześniej prezydent Donald Trump spotkał się z premier Theresą May, z którą rozmawiał m.in. o sytuacji w Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu referendum ws. Brexitu. - Zgodziliśmy się dziś, że gdy Zjednoczone Królestwo opuści Unię, będziemy szukali ambitnej umowy handlowej - mówiła podczas konferencji brytyjska premier. 

Trump kolejne dwa dni spędzi na wypoczynku w Szkocji, skąd pochodziła jego matka. Następnie wyleci do Helsinek, gdzie w poniedziałek spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem.

TOK FM PREMIUM