Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką

Andrzej Seweryn wziął udział w czytaniu opowiadania Ołeha Sencowa. -To, co dzieje się między Ukrainą a Polską ma ogromne znaczenie dla pokoju w Europie - mówił aktor o konieczności uwolnienia ukraińskiego aktywisty.

Mija 62 dzień protestu głodowego Ołeha Sencowa, skazanego w 2014 roku na 20 lat łagru. Ukraiński reżyser filmowy i aktywista społeczny trafił do więzienia za sprzeciwianie się rosyjskiej aneksji Krymu.

Portal culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza zorganizował czytanie dwóch jego sztuk: "Psa" i "Babuszki". 

Do akcji włączyli się wybitni polscy aktorzy: m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Agata Kulesza, Joanna Kulig czy Andrzej Chyra

- Teatr Polski od wielu lat nie jest obojętny temu, co dzieje się na Ukrainie. Jesteśmy blisko z naszymi przyjaciółmi Ukraińcami, nie tylko z powodów osobistych, ludzkich, humanitarnych, ale również z powodów politycznych, dlatego że to, co dzieje się między Ukrainą a Polską ma ogromne znaczenie dla pokoju w Europie i na świecie. Wszystko, co dzieje się między nami złego jest wykorzystywane przez Rosję - zaznaczył na antenie TOK FM dyrektor teatru Andrzej Seweryn.

Ołeh Sencow: Jak trafił do obozu pracy?

Ukraiński reżyser został oskarżony o terroryzm i próbę wysadzenia w powietrze pomnika Lenina. Sąd skazał go za to na dwadzieścia lat łagru. 

Sencow prowadzi protest głodowy nie tylko w swoim imieniu, ale również ponad 70 innych ukraińskich więźniów politycznych osadzonych w rosyjskich więzieniach. Razem z nim, jedzenia odmawiają również 4 inni więźniowie.

Czy Ołeh Sencow nadal żyje?

Żenia Kalukin, dziennikarz portalu culture.pl przyznał, że cały czas pojawiają się plotki o możliwej śmierci reżysera. Zaznaczył jednak, że niedawno Sencowa odwiedziła jego kuzynka. 

- Rozmawiała z nim, ale nie był w najlepszej kondycji. Zęby mu wypadają. Niestety jest w bardzo złej sytuacji - podkreślił inicjator akcji czytania opowiadań aktywisty oraz dodał: - Władze widząc, że wiezień jest w sytuacji kryzysowej, dożywiają go na siłę. Wiążą ręce i nogi, wsadzają rurkę do gardła i wlewają jedzenie na siłę. 

Kalukin zaznaczył również na antenie TOK FM, że wydawnictwo Ołeha Sencowa ma informację o tym, że reżyser pracuje w łagrze nad nowym tekstem, na którego podstawie powstanie sztuka teatralna. 

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelowała już m.in. Europejska Akademia Filmowa, europejscy politycy oraz rosyjscy artyści. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się m.in.:

  • jak można pomóc w uwolnieniu aktywisty?
  • kto czeka na niego na wolności?
  • czy jest szansa na jego uwolnienie?

Mundial to nie tylko święto sportu. Apel ws. uwolnienia z łagru ukraińskiego reżysera

TOK FM PREMIUM