"Niemcy wzięli odwet za Bitwę pod Grunwaldem w 1914 roku" uważa prof. Arkadiusz Stempin

Bitwa pod Grunwaldem była zwycięstwem wojsk Jagiellonów nad Zakonem Krzyżackim. - Jej pamięć tworzyła zadrę w Cesarstwie Niemieckim, które odwoływało się do tradycji krzyżackiej - mówił historyk.

Już jutro, 15 lipca, kolejna rocznica Bitwy pod Grunwaldem. Jak podkreślał na antenie TOK FM prof. Arkadiusz Stempin, historyk z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera, obchody ją upamiętniające zaczęto organizować dość szybko, bo już 200 lat później. 

- Pierwsze imprezy utrwalające pamięć o Grunwaldzie były organizowane przez Jagiellonów. To był wielki triumf militarny tej dynastii - wyjaśniał profesor.  

Historyk zaznaczył, że Niemcy zaczęli konstruować swoją "nacjonalistyczną formację" dopiero pod koniec XIX wieku.  

- Rywalizacja o pamięć grunwaldzką rozpoczęła się tak naprawdę pod koniec XIX wieku, kiedy ukonstytuował się naród niemiecki, który tworzył państwo - Rzeszę, i naród polski, pozbawiony wówczas państwa - tłumaczył ekspert. 

Niemcy wzięli odwet za Grunwald?

Profesor przypomniał, że podczas I wojny światowej Niemcy prowadzili wojnę na dwóch frontach: z Francją oraz Rosją. Na początku wojny doszło do wielkiej bitwy. 

- Niemcy mieli drugi Grunwald w 1914 roku. Odwet za ten z 1410 roku. To była największa bitwa jaką stoczyli, w dodatku wygrana, w czasie I wojny światowej - stwierdził profesor oraz dodał: - W sierpniu 1914 roku rozbili w pył 200 tys. armię rosyjską. Dzięki temu weszli na ziemie Kongresówki, ziemie polskie, i wzięli je pod władanie. I pamięć o tym Tannenbergu (niemiecka nazwa Bitwy pod Grunwaldem - red.) przetrwała właściwie do końca III Rzeszy - podkreślił prof. Stempin. 

Według specjalisty określenie walk z 1914 roku mianem kolejnej Bitwy pod Tannenbergiem nie było przypadkowe. 

- To było dobre propagandowo, bo bitwa rozgrywała się w pobliżu Grunwaldu, choć nie na tych samych polach. Pamięć Grunwaldu 1410 tworzyła zadrę w imperialnym Cesarstwie Niemieckim, które odwoływało się do tradycji krzyżackiej, a klęska pod Grunwaldem zmiotła zakon z powierzchni ziemi - zaznaczył historyk. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się m.in.

  • o czym pisał Jan Hus do Jagiełly
  • czyim fanem był Cesarz Niemiecki 
  • dlaczego średniowieczne bitwy były inwestycjami
  • dlaczego Jagiełło nie chciał zdobyć Malborka?

DOSTĘP PREMIUM