Dlaczego akurat teraz zdjęto karę z ks. Lemańskiego? "To nie przypadek. To ciekawy zbieg okoliczności"

- Termin zdjęcia suspensy z ks. Wojciecha Lemańskiego jest bardzo ciekawym zbiegiem okoliczności - ocenia komentator Radio TOK FM i wyjaśnia, dlaczego akurat teraz duchownego przywrócono do posługi kapłańskiej.

- Dla mnie to zakończenie trudnego etapu w moim życiu i powrót do normalnej aktywności kapłańskiej. Bardzo się ciesze, że będę mógł znów stanąć przy ołtarzu, odprawiać msze święte i spowiadać – skomentował koniec kary duchowny

Zawieszenie suspensy. Dlaczego teraz? 

Zdaniem gościa Radia TOK FM redaktora naczelnego Więź.pl zdjęcie suspensy jest zakończeniem "brzydkiego sporu".

- To nie była polemika. To było docinanie sobie wzajemnie między księdzem Lemański a biskupem Hoserem - mówił w Weekendowym Poranku Jakub Halcewicz-Pleskaczewski.

- Wszystko to było sporem ambicjonalnym czy merytorycznym? - zapytała prowadząca program Karolina Głowacka.

- To było jedno i drugie. Wielu osobom przeszkadzało zaangażowanie księdza Wojciecha Lemańskiego - odparł dziennikarz, wspominając dekorację ołtarza nawiązującą do zbrodni w Jedwabnem, którą ks. Lemański przygotował z okazji Wielkanocy.

- Wyrażał głos w debacie publicznej, m.in. o in vitro, wystąpił na drogę sądową przeciwko lokalnym nauczycielom w miejscowości, gdzie pracował. Co bez porozumienia ze zwierzchnikami jest w pewnym stopniu złamaniem lojalności w kościele - wymieniał gość audycji.

Z kolei termin zdjęcia suspensy nazwał "dziwnym zbiegiem okoliczności". 

- Jest to bardzo ciekawy zbieg okoliczności - przyznał Halcewicz-Pleskaczewski. - Biskup Hoser wyjeżdża na polecenie papieża Franciszka na misje do Medjugorie, gdzie na miejscu w Bośni ma lepiej organizować  życie pielgrzymów. I mniej więcej w tym samym czasie, po paru dniach dowiadujemy się, że Wojciech Lemański wraca - skomentował. 

Zobacz także: Ks. Isakowicz-Zaleski wzywa matki z Sejmu do zawieszenia protestu. Ks. Lemański: Poszedł na łatwiznę

Ks. Lemański. Powrót w nietypowy sposób

Zdaniem gościa Radia TOK FM zaskakujący jest również sposób przywrócenia ks. Wojciecha Lemańskiego do posługi kapłańskiej.

- Będzie w innej niż poprzednio diecezji, w Archidiecezji Łódzkiej, gdzie zwierzchnikiem jest arc. Grzegorz Ryś. Duchowny, w którym wiele osób pokłada wielkie nadzieje, że może odnowić polski kościół - ocenił dziennikarz. 

- To dobrze, że kończy się ten spór. Dobrze, że osoba zaangażowana w dialog polsko-żydowski będzie mogła dalej pracować na rzecz pamięci o Żydach w Polsce - podsumował gość Radia Tok FM. 

Przypomnijmy. Karę suspensy nałożył na księdza Lemańskiego arcybiskup Henryk Hoser cztery lata temu, w sierpniu 2014 roku. Kara oznaczała zakaz noszenia stroju duchownego i wykonywania czynności kapłańskich. Kuria zarzucała ks. Lemańskiemu brak posłuszeństwa i postępowanie przynoszące kościelnej wspólnocie szkody i zamieszanie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (92)
Dlaczego akurat teraz zdjęto karę z ks. Lemańskiego? "To nie przypadek. To ciekawy zbieg okoliczności"
Zaloguj się
 • Marek Trybut

  Oceniono 52 razy 36

  1/ Szacun dla księdza Lemańskiego za godne przeżycie trudnych lat prześladowań.

  2/ Kościół w obliczu nadciągającej burzy i zmiany władzy rozbraja miny.
  Taką miną jest Lemański dosadnie wypowiadający się w mediach, uczestniczący w protestach pod SN, w marszach KOD. Lemański przynależąc do Kościoła był poza zasięgiem biskupów. To jest główna przesłanka zdjęcia kary. Mina została rozbrojona a Lemański, mam nadzieję w komfortowych warunkach współpracy z abp. Rysiem, poświęci się temu czym żyje, posługą i dialogiem polsko-żydowskim.

  3/ "To nie była polemika. To było docinanie sobie wzajemnie między księdzem Lemański a biskupem Hooserem - mówił w Weekendowym Poranku Jakub Halcewicz-Pleskaczewski."
  Nawet dzisiaj naczelnemu Więzi brak odwagi i nazwanie rzeczy po imieniu.
  Uczeń do nauczyciela, student do profesora, żołnierz do generała , ksiądz do biskupa nie startuje z docinkami. A ponadto, nawet gdyby incydentalnie emocje wzięły górę, to starszy, bardziej doświadczony "mistrz" potrafi zażegnać konflikt.
  Ale Hoser to nie jest mistrz, to nie jest wychowawca, to zgorzkniały tetryk, z nieczystym sumieniem i podłymi intencjami.

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 42 razy 24

  zdumiewające, że pis potrafi opluć każdego bez cienia refleksji. Pieronek, Życiński, Papież Franciszek o Lechu Wałęsie nie wspomnę. każdego opluć, bez zastanawiania się czy przypadkiem nie ma racji.

 • ks-t

  Oceniono 32 razy 22

  KOściół traci grunt, popierając PIS. Już widac że za 10 lat pies z kulawą nogą do kościoła nie pójdzie i na tacę nie rzuci. A wtedy i rząd nie ukradnie z naszych podatków by im przysłodzić. Dlatego już teraz przygotowywany jest grunt do zmiany frontu. DOść typowe dla KK. Zawsze frontem do kasy.

 • Mario Nowa

  Oceniono 30 razy 18

  Znam tego ksiedza. Chowalem kuzyna i nie chcialem miec do czynienia z parafia, etc. Wyszukalem ksiedza. Wolalem jemu dac zarobic, wiedzac, ze nie przelewa mu sie. Nie chcial kasy ale wcisnalem na sile. Przyjechal 30 km z dnia na dzien. W uzupelniajacym pismie Do mojego testamentu notarialnego jest dyspozycja, ze ksiadz Lemanski jest jedynym duchownym, ktory moze byc na moim pogrzebie. I tylko na cmentarzu. Nie jest moim kumplem. Znam z mediow i jednego kontaktu. Za to moj ogromny szacunek i uznanie.

 • krystian71

  Oceniono 18 razy 12

  Suspense nie zdjęto a zawieszone i to tylko dla diecezji łódzkiej . W każdej innej suspensa nadal obowiązuje

 • cezar_szylko

  Oceniono 21 razy 11

  CZY WY POLSKIE CIEMNE BYDŁO NIE ROZUMIECIE ZE TE WSZYSTKIE WIARY,,,TO JEDNO KONSKIE LAJNO?

 • kolektywnie

  Oceniono 15 razy 11

  Został przywrócony aby realizować cele KK(czytaj: mafii) na lewym skrzydle polityki. Chłop jest godny zaufania dla lewicy więc będzie czynił wiele dobrego dla organizacji. Przecież o.Rydzyka do KOD-u nie wyślą.

  Chłopaki w czerni są świetnie zorganizowani i zrobią wszystko aby ich od koryta nie odciąć. Po to właśnie jest min. ks.Lemański aby ocieplać wizerunek gangsterki w sutannach w oczach min.GW i okolic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX