Finał mundialu w Rosji. Na boisko wbiegły członkinie Pussy Riot. Z jednym z piłkarzy przybiły piątkę

Podczas finałowego meczu mistrzostw świata między Francją i Chorwacją na boisko wbiegły członkinie grupy Pussy Riot. Do zdarzenia doszło w drugiej połowie finału, który został przerwany z tego powodu na 25 sekund.

Akcja miała zwrócić uwagę na łamanie praw człowieka w Rosji - co wyjaśniły członkinie grupy na Facebooku. 

W trakcie meczu trzy osoby, w tym członkinie Pussy Riot ubrane w policyjne stroje, przebiegły około 50 m zanim zostały powalone przez stewardów i wyciągnięte z murawy.

Na zdjęciach, które można znaleźć w sieci, widać jak jedna z osób zbliża się do piłkarza reprezentacji Francji - Kyliana Mbappe i przybija sobie z nim piątki. 

Jak poinformował portal "MediaZona", jedną z osób, którym udało się dostać na boisko był Piotr Wierziłow, mąż jednej ze współzałożycielek Pussy Riot Nadieżdy Tołokonnikowej.

Z kolei Olga Kuracziowa, gdy przebywała na stadionowym posterunku, zdołała odebrać telefon i potwierdzić, że jest wśród zatrzymanych.

Służby potwierdziły, że zatrzymane zostały trzy kobiety i jeden mężczyzna.

Zobacz także: Piłkarze Francji pokonali Chorwację 4:2 w finale mistrzostw świata w Rosji

Ołeh Sencow skazany na 20 lat łagru

Akcja Pussy Riot była kolejną manifestacją przeciwko rządom Władimira Putina. Tym razem chodziło o zwrócenie uwagi na sprawę ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa przetrzymywanego w więzieniu w Jakucku.

Ukraiński reżyser filmowy i aktywista społeczny trafił do więzienia za sprzeciwianie się rosyjskiej aneksji Krymu. W 2014 roku został skazany na 20 lat łagru. 

Ukraiński reżyser został oskarżony o terroryzm i próbę wysadzenia w powietrze pomnika Lenina. Sąd skazał go za to na dwadzieścia lat łagru. 

Sencow prowadzi protest głodowy nie tylko w swoim imieniu, ale również ponad 70 innych ukraińskich więźniów politycznych osadzonych w rosyjskich więzieniach. Razem z nim, jedzenia odmawiają również 4 inni więźniowie.

Zobacz także: Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką

O uwolnienie Ołeha Sencowa apelowała już m.in. Europejska Akademia Filmowa, europejscy politycy oraz rosyjscy artyści. Z kolei w Polsce Instytut Adama Mickiewicza zorganizował czytanie dwóch jego sztuk: "Psa" i "Babuszki". 

Do akcji włączyli się wybitni polscy aktorzy: m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Agata Kulesza, Joanna Kulig czy Andrzej Chyra

Mundial to nie tylko święto sportu. Apel ws. uwolnienia z łagru ukraińskiego reżysera

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM