Czy minister rolnictwa wydał wyrok na pszczoły? Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na użycie neonikotynoidów

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zezwolił na użycie przez 120 dni w uprawie środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów. Greenpeace bije na alarm i ostrzega, że to pestycydy niebezpieczne dla pszczół. Czy pszczoły są zagrożone? O tym u Karoliny Głowackiej w Magazynie TOK FM mówił prof. Jerzy Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Minister rolnictwa wydał pozwolenie na użycie neonikotynoidów na wniosek Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. W ocenie ekologów z Greenpeace jest to "zaprzepaszczenie wieloletnich starań na rzecz ochrony owadów zapylających".

Według prof. Jerzego Wilde z Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na sprawę należy patrzeć z dwóch punktów widzenia: i pszczelarzy, i rolników. - Dlaczego nie patrzę na to wyłącznie negatywnie? Zawieszenie (użycia - red.) neonikotynoidów spowodowało zwiększenie użycia klasycznych pestycydów - powiedział prof. Wilde, a następnie dodał, że zatrucia pszczoły miodnej to efekt niewłaściwego stosowania przez rolników właśnie tych klasycznych pestycydów.

Czego jeszcze dowiesz się z rozmowy TOK FM? Posłuchaj:

  • Jak neonikotynoidy wpływają na pszczoły?
  • Kto będzie mógł stosować środku ochrony roślin z grupy neonikotynoidów?
  • Które pestycydy używane przez rolników potrafią wytruć całe pasieki?
Czy popierasz decyzję ministra rolnictwa?

TOK FM PREMIUM