Kuba zmieni konstytucję? Lech Miodek: Sektor publiczny nie popuści

Kuba dopuszcza możliwość zmiany obowiązującej dotychczas konstytucji. - Będzie to usankcjonowanie tego, co już powstało - uważa Lech Miodek, były dyplomata. Tłumaczy, że zmiany wprowadzał już Raul Castro.

Kubańskie władze rozważają zmianę obowiązującej od 1976 roku konstytucji. Były wieloletni dyplomata Lech Miodek, nazywa kubańską ustawę zasadniczą "stalinowską".

Jak jednak zaznaczył ekspert, proces zmian trwa już od dłuższego czasu. Od 2010 roku reformy wprowadzał bowiem Raul Castro. 

- Poluzowano przepisy. Powstało to, co nazywa się inicjatywą prywatną. To są przede wszystkim małe zakłady, takie jak bary, kawiarenki, uczenie tańca czy wynajem mieszkań - stwierdził ekspert. 

Lech Miodek podkreślił, że dzięki złagodzeniu przepisów na Kubie powstało do tej pory ponad pół tysiąca małych firm. Nowe możliwości zarobkowania zostały wprowadzone w odpowiedzi na skrajne ubóstwo mieszkańców wyspy. 

Kuba: czego spodziewać się po zmianach w konstytucji?

Lech Miodek podkreślił na antenie TOK FM, że w ciągu ostatnich lat na Kubie wystąpiły zmiany społeczne, kulturowe i gospodarcze, które powinny znaleźć odbicie w rzeczywistości prawnej. 

- Czego można się więc spodziewać po zmianach w konstytucji? - pytała Karolina Głowacka. 

- Będzie to w pewnym sensie usankcjonowanie tego, co już powstało. Sektor publiczny nie popuści jednak absolutnie niczego, bo jest opanowany przez wojsko. To wojsko produkuje i dzięki temu w dużym stopniu samo się finansuje. W pewnym sensie nie obciąża więc Skarbu Państwa - zaznaczył ekspert. 

- To, co będzie istotne to m.in. sprawa podwójnego obywatelstwa. Było ono do tej pory zakazane, ale coraz większa liczba Kubańczyków już je posiada. Władze zdają sobie sprawę, że jest to dla nich lukratywne, bo z samych przelewów od Kubańczyków zamieszkałych w USA, Kuba otrzymuje rocznie 3,4 mld dolarów - wyjaśnił były dyplomata. 

Dodał, że aby sytuacja na Kubie naprawdę uległa zmianie, musi odejść pokolenie obecnych 80-latków. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się także o:

  • czy Kuba może zalegalizować związki jednopłciowe?
  • czym zajmuje się córka Raula Castro? 

DOSTĘP PREMIUM