Krytykujesz prezydenta? Jesteś terrorystą. Tak z opozycją rozprawiają się rządzący w Egipcie

- Świat nie będzie się narażał z powodu takiego "drobiazgu", jak prawa człowieka - powiedziała w TOK FM dr Marta Widy-Behiesse, arabistka i islamolożka z Uniwersytetu Warszawskiego. Tak ekspertka skomentowała prześladowania opozycji przez prezydenta Egiptu. Abd al-Fattah as-Sisi rozprawia się z krytykami używając ustaw antyterrorystycznych.

- Organizacja Human Rights Watch oskarżyła egipskie władze o wykorzystywanie ustaw anterrorystycznych oraz stanu wyjątkowego do "niesprawiedliwego ścigania dziennikarzy, działaczy, oraz innych ludzi za ich pokojową krytykę - zaczęła rozmowę Karolina Głowacka. Dziennikarka TOK FM przypomniała, że aresztowania krytyków egipskiej władzy miały miejsce zarówno przed marcowymi wyborami prezydenckimi, jak i po tym jak się odbyły. - Czy panią to zaskakuje? - zapytała.

Specjalistka odpowiedziała, że nie nie dziwi jej to, gdyż takie informacje z Egiptu spływają już od dawna. - Sądy wojskowe są używane do tego, żeby sądzić cywilów - odpowiedziała ekspertka. - Wychodzi na to, że as-Sisi powraca do metod sprawdzonych w Egipcie - kontynuowała. - Był taki moment, gdy wydawało się, że będzie próbował poflirtować prawami człowieka ze światem zachodnim, to w tej chwili ten etap mamy już za sobą - powiedziała Marta Widy-Behiesse.

Z podcastu dowiesz się również wielu innych rzeczy. Posłuchaj!

  • Dlaczego USA i Francja popierają prezydenta Egiptu?
  • Jak władza prześladuje opozycję?
  • Czy prawdopodobne jest, że w Egipcie dojdzie do wybuchu kolejnej rewolucji?
Czy demokracje zachodnie upomną się o przestrzeganie praw człowieka w Egipcie?

DOSTĘP PREMIUM