TK Julii Przyłębskiej po stronie prezydenta. Duda miał prawo ułaskawić Mariusza Kamińskiego

Bez zaskoczenia - Trybunał Konstytucyjny, na czele którego stoi Julia Przyłębska, orzekł, że prezydent miał prawo ułaskawić wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego.

Według Trybunału Konstytucyjnego, którym kieruje Julia Przyłębska,  prezydent ma prawo ułaskawić osobę, która nie jest skazana prawomocnym wyrokiem. 

Zdanie odrębne do orzeczenia zgłosił sędzia TK Leon Kieres, który zasiada w TK od 2012 roku. Resztę składu orzekającego stanowiły osoby wybrane przez PiS.

Powodem zajęcia się TK sprawą prezydenckich ułaskawień jest decyzja Andrzeja Dudy, dotycząca wiceprezesa PiS Mariusza Kamińskiego. Krótko po rozpoczęciu urzędowania - w listopadzie 2015 roku -  Andrzej Duda ułaskawił cztery osoby związane z "aferą gruntową" - z czasów poprzednich rządów PiS. Wśród ułaskawionych znalazł się m.in. Kamiński, choć nie był on skazany prawomocnym wyrokiem.

Pytanie ws. ułaskawienia polityka Prawa i Sprawiedliwości skierowała do TK Prokuratura Generalna. Przypomnijmy, minister sprawiedliwości i prokuratorem generalnym jest Zbigniew Ziobro.

"Ułaskawienie Kaminskiego to gwarancja dla nowej władzy - możecie robić wszystko, będziemy was chronić"

TOK FM PREMIUM