Praca gwarantowana dożywotnio. Tak ustawa 2.0 ma zadbać o nowych sędziów TK i SN

Z jednej strony rząd przenosi w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego, którzy przekroczyli wiek emerytalny. Z drugiej... chce im zagwarantować dożywotnią pracę. Wszystko za sprawą jednej poprawki.

O feralną poprawkę, którą na etapie prac w Senacie wniósł senator PiS Marek Martynowski, Agata Kowalska pytała w Analizach prof. Jacka Barcika z Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Śląskim. 

Dożywotnio na uczelni?

Nie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego - taki zapis znalazł się w Ustawie 2.0, przygotowanej przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, a znanej również jako Konstytucja dla Nauki. Oznacza to więc gwarancję dożywotniego zatrudnienia na uczelniach wyższych dla obecnych sędziów TK i SN.

Ale to nie koniec. W przypadku nauczyciela akademickiego, który utracił urząd sędziego lub utracił uprawnienie do stanu spoczynku, nie obowiązuje przepis pierwszy. To, z kolei, ma pozbawić tego przywileju tych, których ukarać może Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. 

Sędziowie jak święte krowy

Cel wprowadzania takich zmian jasno nakreślił prof. Barcik. - Do tej pory chętnych do zajmowania takich stanowisk (w SN czy TK - przyp. red.) jest niewielu. Podjęcie się funkcji sędziego TK czy SN wiąże się z ryzykiem utraty wiarygodności zawodowej - zaznaczył. Jak tłumaczył, chodzi więc o ochronę sędziów TK i ewentualnych przyszłych sędziów SN, wprowadzonych przez "dobrą zmianę", przed ostracyzmem ze strony środowiska. 

- To tworzenie kategorii świętych krów, wyjętych spod oceny pracowniczej - podsumował prof. Barcik. 

A jak wprowadzenie poprawki uzasadnia się w senackiej uchwale? - W ocenie Senatu, przyjęte rozwiązania wzmocnią niezależność sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego - czytamy. 

Rektorzy protestują i apelują

O odrzucenie tej poprawki zaapelowała do posłów Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich. - Gdyby taka poprawka została wprowadzona do ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, naruszałaby ona konstytucyjną zasadę autonomii uczelni, podlegającą szczególnej ochronie zgodnie z deklarowanymi intencjami Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako projektodawcy ustawy - piszą rektorzy w opublikowanym przez siebie stanowisku.

Zwracają przy tym uwagę na to, o czym wspominał prof. Barcik - taka zmiana będzie sprzeczna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej na uczelniach. 

O czym jeszcze Agata Kowalska rozmawiała z prof. Jackiem Barcikiem? Posłuchaj!

 • Jakie mogą być dalsze losy poprawek do Ustawy 2.0?
 • Jak może ona wpłynąć na losy Małgorzaty Gersdorf czy Stanisława Zabłockiego?
 • Dlaczego nie zawsze musi być korzystna?
 • Dlaczego konkurs na sędziów Sądu Najwyższego jest nieważny?

Co to jest Ustawa 2.0?

Projekt nowej ustawy, zwanej również Konstytucją dla Nauki, przygotowany przez resort nauki i szkolnictwa wyższego, miał być w założeniu kompleksową reformą szkolnictwa wyższego i w dużej mierze systemu finansowania nauki. Zastąpić ma cztery obecnie funkcjonujące ustawy, w tym m.in. prawo o szkolnictwie wyższym. 

Ustawa 2.0 zmienia m.in sposób wybory rektora oraz zwiększa jego uprawnienia. Wprowadza także nowe ciało - radę uczelni, której skład będzie wskazywać społeczność całej uczelni. Zmienia się również sposób przyznawania stopni naukowych oraz podział na dyscypliny naukowe. 

Ustawa od początku budziła mieszane uczucia w obozie rządzącym. To również przeciwko temu projektowi w czerwcu na wielu polskich uczelniach organizowane były strajki. 

Rzecznik Sądu Najwyższego: Małgorzata Gersdorf nigdy nie była w partii, była harcerką

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (92)
Sędziowie Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego z dożywotnią pracą na uczelni?
Zaloguj się
 • keiron

  Oceniono 34 razy 34

  „Dożywotnie gwarancje”, jakiś żart. W naszym kraju nawet Konstytucja nie gwarantuje 6 letniej kadencji. Napisze się nową ustawę i gwarancje zmieni. Czy ci z PISu nie widzą co uruchomili?

 • getz54

  Oceniono 31 razy 15

  Jak w kazdej niechlujnie sporządzonej przez PiS ustawie jest luka. Zapomnieli o wpisaniu prawa do dziedziczenia stanowisk. Powinni tez, wzorem kościoła katolickiego, zabezpieczyc majątek państwowy przed rozkradaniem go przez inne partie niz PiS. Kościół wprowadził celibat, zeby nie dzielic się latyfundiami i bogactwem z dziecmi papiezy, opatów, przeorów, proboszczów i innych zboków.

 • endrju1521

  Oceniono 17 razy 15

  Jeszcze trochę, a wprowadzą dożywotni urząd prezydenta !

  Nawet na uchodźstwie !

 • art_102

  Oceniono 26 razy 14

  Przyłębska i tak już ma zapewnione dożywocie:))

 • ryslew2061

  Oceniono 19 razy 9

  Już widzę, jak Jagiellonka walczy z Warszawskim o prawo pierwokupu Przyłęckiej. Duuuża kasa pójdzie na stół. Jako bonus - dośmiertne zatrudnienie Wolfganga w charakterze OberSzpicla.

 • 20portal

  Oceniono 11 razy 7

  DOJNA zmiana.
  Już w swojej kampanii wyborczej niejaki długopis Duda mówił obrazowo, jak to PO przyssała się do państwowego cycka.
  Kolejny przykład na wyższość PiS-u nad PO jak znalazł. Z zastrzeżeniem, że PO aż tak nie grabiła (o pardon: nie DOIŁA).

 • sztucznypolak

  Oceniono 15 razy 7

  Zatem uczelnie maja stac sie smietniskiem PiSowskich aparatczykow?

 • Oceniono 8 razy 6

  No to za chwilę będzie dozywotni Prezydent i nieśmiertelny Prezes, zagwarantowany ustawą. Chyba snię.

 • napletekgandalfa

  Oceniono 10 razy 6

  Się ku...oo zdziwisz....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX