PiS traci poparcie. Odpływ wyborców od partii rządzącej najwięcej radości może przynieść... SLD

PiS traci poparcie, ale ciągle prowadzi w sondażach. Bo ludzie, jak podkreśla prof. Marciniak, lubią identyfikować się z silniejszym. Wg ekspertki, spadek poparcia dla PiS może wprost przekładać się na notowania SLD.

W ostatnim sondażu Kantar Public PiS odnotował 7 proc. spadek poparcia. Gdyby wybory odbyły się teraz, na partię Jarosława Kaczyńskiego, oddałoby głos "już tylko" 34 proc. uprawnionych. Mimo spadku poparcia Prawu i Sprawiedliwości konkurenci nie zagrażają.

Na drugą w sondażu PO chce głosować 23 proc. wyborców.

Dlaczego PiS ma cały czas wysokie poparcie? 

Prof. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW uważa, że spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości można interpretować dwojako. 

- Może być to sygnał, że następuje utrata zaufania wśród zwolenników PiS. Ale może być to także "wypadek przy pracy". W kolejnych pomiarach te wyniki mogą się nie powtórzyć. Ale 7 proc. to jest dużo. To jest powyżej błędu statystycznego - podkreśliła badaczka.

Wygrany zyskuje u wyborców

Według profesor, partia Jarosława Kaczyńskiego cały czas wypada dobrze w sondażach, ponieważ ankietowani chętniej identyfikują się ze zwycięzcami.

- Działa tutaj m.in. efekt dużego gracza politycznego. Chętniej identyfikujemy się z kimś, kto ma dobre wyniki, z silniejszym, z wygranym. To jest psychologiczny efekt identyfikowania się ze zwycięzcą - podkreśliła prof. Marciniak.

Czytaj też: Przypominamy wywiad TOK FM z Jarosławem Kaczyńskim. "Ja nie byłem bez winy. Czasami ostre słowo padało z mojej strony"

- Jest jeszcze efekt społecznego dowodu słuszności. Jeśli wszyscy ludzie popierają PiS, to zaufam temu sądowi większości ludzi - podsumowała ekspertka.

Dobre wyniki SLD

Z badania przeprowadzonego przez Kantar wynika, że - gdyby wybory odbyły się teraz - do Sejmu weszłyby cztery ugrupowania. Prócz PiS i PO - Kukiz'15 oraz SLD, które nie jest teraz obecne w Sejmie.

Na Sojusz Lewicy Demokratycznej  głos oddałoby 6 proc. uprawnionych. Tyle samo, co w poprzednim sondażu.

- Zaskakuje stabilność SLD. Osiąga całkiem niezłe wyniki, co świadczy o przepływach wśród elektoratów. Takich elektoratów, które na ogół oceniamy jako socjalne, lewicujące czy lewicowe. Zawsze jest jednak wiele motywów poparcia dla danej partii. Być może spadek poparcia dla PiS zwiąże się więc ze wzrostem poparcia dla SLD - oceniła profesor. 

Czytaj też: "Spędzę dwa dni w agroturystyce pod Sejmem". Kuchciński bawi się z obrońcami SN w kotka i myszkę?

Według badaczki prawdziwym testem poparcia będą wybory samorządowe w dużych miastach i sejmikach. - One sposób najbardziej zbliżony odzwierciedlają podział na scenie politycznej i mogą być prognoza parlamentarnych - zaznaczyła profesor. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o: 

  • co najbardziej działa na polską opinię publiczną;
  • czy w Polsce panuje koniunktura na protesty;
  • kto jest sprawczym posłem opozycji.

DOSTĘP PREMIUM