Prof. Andrzej Rzepliński: Chyba na stałe wychodzimy z europejskiej kultury prawnej

- Rząd nie ukrywa tego, że chodzi o pełne przejęcie władzy nad sądownictwem - tak sytuację wokół Sądu Najwyższego komentował w TOK FM były prezes Trybunału Konstytucyjnego, profesor Andrzej Rzepliński.

W czwartek (19.07) Sejm ma się zająć nowelizacją przepisów regulujących wybór nowych sędziów Sądu Najwyższego. Pozwoli to PiS-owi powołać popieranych przez tę partię sędziów bez względu na tryb odwoławczy i liczbę kandydatów.

- Władze nie ukrywają tego, że chodzi o pełne przejęcie władzy nad sądownictwem - mówił w Wywiadzie Politycznym TOK FM Andrzej Rzepliński.

Czytaj też: Awantura w Sejmie. Bodnar mówi, że TK nie jest niezależny. Piotrowicz przerywa obrady [WIDEO]

PiS-owskie zmiany dotyczące Sądu Najwyższego zakładają również rozluźnienie wymogów dotyczących nowych sędziów. Prof. Andrzej Rzepliński podkreślał, że w Sądzie Najwyższym powinni zasiadać najlepsi specjaliści.

- To nie są zabawy towarzyskie, które można urządzić w weekend na boisku. To jest Sąd Najwyższy! Ma się składać z najlepszych sędziów. I tak do tej pory było - przekonywał. - Chyba na stałe wychodzimy z europejskiej kultury prawnej - dodał.

Tymczasem z urlopu do pracy wróciła już I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Za I Prezes uznaje ją Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego i większość prawników.

Innego zdania jest PiS, który uważa, że na mocy jego ustawy Gersdorf została przeniesiona w stan spoczynku, choć Konstytucja stanowi, że sędziowie są nieusuwalni, a kadencja I Prezes wynosi 6 lat.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

 • Jak w praktyce będą funkcjonowały nowe przepisy?
 • Dlaczego Stanisław Piotrowicz myli się ws. sędziego Iwulskiego?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (5)
Prof. Andzrej Rzepliński o zmianach w sądownictwie: Wychodzimy z europejskiej kultury prawnej
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 4 razy 2

  Jako prymitywny obywatel tego dzikiego kraju, dziwię się, że profesorowie prawa,

  pełniący i sprawujący konstytucyjne funkcje w państwie, nie złożyli jeszcze

  zawiadomienia do prokuratury, o konstytucyjnym zamachu stanu.

 • Factor 003

  Oceniono 3 razy 1

  Najwazniejsze Rzeplinski, ze sie POzbywamy takich jak Ty. Starych komuchów.

 • genocidezionism

  Oceniono 3 razy 1

  Kultura prawna europejska co ten dziadek Rzepliński plecie. co kraj to inna kultura a co sędzia to inny wyrok. matoł imbecyl partacz

 • kolektywnie

  Oceniono 2 razy 0

  "...Chyba na stałe wychodzimy z europejskiej kultury prawnej - dodał...." - Żartowniś!

  Od 1945 roku w Polsce(takiej lub innej) w sądach siedzą komuchy. Po zmianach będą siedzieć komuchy ale posłuszne J.K.
  Oto tajemnica wiary. Nie ma za co!

 • nemilek

  Oceniono 4 razy -2

  Zestawmy jakże zawsze mądre wypowiedzi wybitnych konstytucjonalistów jak na przykład legendarnego działacza podziemia antykomunistycznego posła Stanisława Piotrowicza, czy jakże pouczające osądy zasłużonego i nieustraszonego opozycjonisty w czasach PRLu sędziego Andrzeja Kryże z żałosnym poziomem wypowiedzi niejakiego Rzeplińskiego. Tego się nie da porównać !!! A poza tym od naszego ukochanego radyjka z grodu niejakiego Kopernika, który ośmielił się zuchwale twierdzić wbrew Świętemu i nieomylnemu Kościołowi, że ziemia jest okrągła i krąży wokół słońca, dowiadujemy się codziennie co mamy myśleć o takich agentach obcych wpływów jak na przykład pan nazwiskiem Rzepliński.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX