Bodnar o Trybunale Konstytucyjnym: Zasiadają w nim osoby nieuprawnione do orzekania. I to nie jedyny problem

Rzecznik Praw Obywatelskich tłumaczył w TOK FM, dlaczego uważa, że Trybunał Konstytucyjny nie jest niezależny. Jego wcześniejsze sejmowe wystąpienie na ten temat wywołało ostry sprzeciw Stanisława Piotrowicza.

Stanisław Piotrowicz z PiS-u przerwał posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Sprawozdanie o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka oraz obywatela w Polsce przedstawiał na nim Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar.

Według Piotrowicza, przewodniczącego sejmowej komisji sprawiedliwości, Bodnar "zachował się skandalicznie", bo podważył niezależność Trybunału Konstytucyjnego.

- Pańskie wystąpienie jest manifestem politycznym. Pan nie reprezentuje obywateli! - oburzał się.

Adam Bodnar o Trybunale Konstytucyjnym przed sejmową Komisją Sprawiedliwości i Praw Człowieka

- Uważam, że w sprawach, które mają znaczenie ustrojowe, w których istnieje głęboki interes polityczny, nie można liczyć na niezależność TK - przekonywał w Sejmie Bodnar.

Czytaj też: Awantura w Sejmie. Bodnar mówi, że TK nie jest niezależny. Piotrowicz przerywa obrady [WIDEO]

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreślał między innymi, że w obecnym składzie  Trybunału są sędziowie, którzy nie są do tego uprawnieni.

Źle się dzieje w Trybunale

W audycji Analizy w TOK FM Adam Bodnar podtrzymywał to zdanie.

 - W Trybunale zasiadają osoby nieuprawnione do orzekania. Popularnie określa się ich jako sędziów dublerów. Mam na myśli pana Muszyńskiego, wcześniej jeszcze był to pan Cioch i Morawski,  na ich miejsce wybrano teraz panów Wyrembaka i Piskorskiego - wymieniał.

Jak podkreślał Rzecznik Praw Obywatelskich, to nie jedyny kłopot związany z Trybunałem Konstytucyjnym.

 - Wciąż w Trybunale jest wniosek prokuratora generalnego, dotyczący trzech sędziów - Tulei, Zubika oraz Rymara. Kwestionuje się sposób ich powołania, czyli jedną uchwałą Sejmu, a nie trzema odrębnymi. Ale to służy temu, żeby wyłączać ich od orzekania - przekonywał.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar swoje sprawozdanie przedstawi ponownie w piątek, tym razem na sali plenarnej.

Z Podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

TOK FM PREMIUM