Wiceminister Soboń obiecuje: Od 1 stycznia 2019 roku koniec z użytkowaniem wieczystym

- Najważniejsze w tej ustawie jest to, żeby Polacy mieli gwarancję, że prawo będzie stabilne - tak wiceminister Artur Soboń podsumował zmiany dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności.

- Od stycznia 2019 roku każdy użytkownik wieczysty, na gruntach samorządowych zabudowanych mieszkaniami czy domami, będzie właścicielem mieszkania i domu. To jest 2,5 mln ludzi - mówił w EKG wiceminister Artur Soboń.

Właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań, którzy są użytkownikami wieczystymi, automatycznie uwłaszczą się na gruncie, na którym znajduje się ich nieruchomość na mocy ustawy, nad którą pracują posłowie. 

- Panie ministrze, jest 1 stycznia 2019 roku, mam mieszkanie, użytkowanie wieczyste i co muszę zrobić? - pytał swojego gościa.

- Nic. Od 1 stycznia 2019 jesteś właścicielem - odpowiedział  wiceminister Artur Soboń. Ale zaznaczył, że przekształcenie w prawo własności nie oznacza, że właściciel może zapomnieć o opłatach.

- Zastanawiałem się, jak to najlepiej wytłumaczyć. 20 rat rocznych to cena za konstytucyjność tego rozwiązania. Najważniejsze w tej ustawie jest to, żeby Polacy mieli gwarancję, że prawo będzie stabilne i nic nie zmieni przekształcenia, które nastąpiło od 2019 roku - mówił gość EKG.

Zgodnie z projektem ustawy, właściciele mieszkań i domów będą musieli przez 20 lat wnosić tzw. opłatę przekształceniową.

Przypomnijmy, że prace nad zmianą przepisów trwały latami. Wg pierwszych zapowiedzi rządu PiS, nowe regulacje miały obowiązywać od stycznia... 2017 roku.

Zmiany obowiązującego prawa krytykują samorządowcy, bo to do samorządów wpływały opłaty za użytkowanie wieczyste.

Chcesz wiedzieć więcej na temat przekształcenia użytkowania wieczystego? Słuchaj podcastu!

TOK FM PREMIUM