Organizacje społeczne apelują: Nie zamykajcie ust Adamowi Bodnarowi!

Stanisław Piotrowicz (PiS) przerwał wczorajsze posiedzenie komisji sprawiedliwości, kiedy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skrytykował Trybunał Konstytucyjny. Organizacje pozarządowe protestują.

Wczorajsze (18 lipca) posiedzenie sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, na którym Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności, miało niecodzienny przebieg.

Adam Bodnar stwierdził, że w sprawach mających znaczenie ustrojowe oraz mających głęboki interes polityczny, nie można liczyć na niezależność Trybunału Konstytucyjnego. 

Czytaj też: Bodnar o Trybunale Konstytucyjnym: Zasiadają w nim osoby nieuprawnione do orzekania. I to nie jedyny problem

To rozsierdziło przewodniczącego komisji, posła PiS, Stanisława Piotrowicza, który postanowił od razu zakończyć obrady. "Zgrozo, że takie treści padają z ust przedstawiciela władzy konstytucyjnej" - stwierdził poseł oraz uznał, że wystąpienie RPO jest manifestem politycznym, a słowa RPO nazwał "skandalicznymi".

Organizacje obywatelskie apelują

Na posiedzeniu obecni byli przedstawiciele Amnesty InternationalHelsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji Ster, Kampanii Przeciw Homofobii oraz Sieć Obywatelskiej Watchdog Polska. 

W otwartym liście krytykują przebieg wczorajszych obrad komisji. 

"Zachowanie Przewodniczącego Stanisława Piotrowicza, który upolitycznił posiedzenie Komisji i próbował wmanewrować w bieżącą walkę polityczną organ konstytucyjny, jakim jest Rzecznik Praw Obywatelskich, budzi nasz sprzeciw" - czytamy w liście.

"Rzecznik stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela, które gwarantuje nam Konstytucja RP. Broni nas, obywatelki i obywateli, przed naruszeniami władzy publicznej. Zamknięcie ust Rzecznikowi Praw Obywatelskich to zamknięcie ust tym, których prawa zostały przez władzę naruszone".

Czytaj też: Piotrowicz - symbol "dobrej zmiany". To on pomaga Kaczyńskiemu przejąć władzę nad sądami 

Organizacje sprzeciwiają się również niewpuszczeniu na posiedzenie innych organizacji pozarządowych: m.in. Obywateli RP, KOD i Warszawskiego Strajku Kobiet. 

"Sejm powinien być miejscem dostępnym dla obywatelek i obywateli, a nie odgrodzoną od społeczeństwa twierdzą" - zakończyli list przedstawiciele pięciu organizacji obecnych podczas wczorajszego posiedzenia. 

"Widać, że posłowi Piotrowiczowi trudno wyjść z butów prokuratura. To prokurator stanu wojennego"

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM