Lewicka zapytała posła PiS, jak się czuje w roli "maszynki do głosowania". Dostał 30 sekund na odpowiedź

Waldemar Buda z PiS bronił w TOK FM proponowanych przez rząd zmian w prawie o sądach . Tłumaczył też, dlaczego podczas czytania projektu ustawy w Sejmie, obecnych było tylko kilkunastu posłów PiS

- Co pan powie na to, żebyśmy procedowali w takim trybie: ja zadaję pytanie, a pan ma 30 sekund na odpowiedź? - takim wyzwaniem Karolina Lewicka rozpoczęła audycję Wywiad Polityczny w TOK FM. Jej gościem był Waldemar Buda,  poseł PiS, członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz kandydat na prezydenta Łodzi.

Dziennikarka nawiązała do dzisiejszych wydarzeń w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która pracuje nad projektem ustawy o prokuraturze. Jej przewodniczący, Stanisław Piotrowicz,  ograniczył politykom opozycji czas wypowiedzi właśnie do 30 sekund. Argumentował, że opozycja “nadużywa prawa głosu”.

Posłuchaj całej rozmowy Karoliny Lewickiej z Waldemarem Budą:

Poseł Buda przyjął wyzwanie i w wyznaczonych partiach czasu tłumaczył m.in. dlaczego projekt zmiany prawa, o którym mowa, w swojej nazwie wskazuje na prokuraturę, skoro dotyczy on głównie sądów powszechnych.

- Dotyczy on wielu materii, prokuratura jest jedną z nich, pierwszą. Nie wymienia się wszystkich w nazwie - mówił.

Karolina Lewicka zauważyła jednak, że sejmowe Biuro Legislacyjne uznało, że nazwa jest błędna.

- Nie widzę problemu, żeby zmienić nazwę - odparł poseł.

Dokumenty są mile widziane

W myśl proponowanych przepisów, KRS będzie mogła zaopiniować kandydata na sędziego Sądu Najwyższego, nawet jeżeli nie przedstawi on dokumentów na temat swojego doświadczenia zawodowego i dorobku naukowego.

Poseł Buda przekonywał jednak, że wcale nie oznacza to, że SN będzie się składał z sędziów z politycznego nadania, których dorobek jest drugorzędny.

- Jak podczas starania się o każdą inną pracę, nasze zalety, przewagi nad konkurentami opłaca się pokazać, dlatego w interesie kandydata leży, żeby takie dokumenty i tak przedłożyć. Nie ma potrzeby, żeby zmuszać. Dokumenty są mile widziane - wyjaśniał.

Karolina Lewicka pytała też, dlaczego podczas dzisiejszego czytania projektu ustawy obecnych było tylko kilkunastu posłów PiS.

Waldemar Buda przekonywał, że uczestniczyli w tym czasie w innych pracach - w komisjach i zespołach parlamentarnych.

Dziennikarka zauważyła jednak, że zgodnie z harmonogramem prac komisji i zespołów, na sali i tak brakowało 160 posłów PiS.

- Pokazali swoją obecnością, że guzik ich to obchodzi. Ten Sejm, ustawa i procedowanie. Jak się pan czuje jako maszynka do głosowania?  - zapytała.

- Statystyki wskazują, że jestem jednym z bardziej aktywnych parlamentarzystów - bronił się Buda.

Z podcastu dowiesz się więcej!

 • Kto, zdaniem posła Waldemara Budy, jest I Prezesem SN?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (96)
Karolina Lewicka zapytała posła PiS jak się czuje w roli maszynki do głosowania. Dostał 30 sekund na odpowiedź
Zaloguj się
 • Mr. X

  Oceniono 49 razy 43

  Komuch i prokurator stanu wojennego wielokrotnie odznaczony po stanie wojennym w jednej osobie, poucza o praworządności i moralności.
  Do tego poseł Tarczyński broni tego komucha.
  Ja pierd***e
  Od razu zbiera się na wymioty.
  Pycha i Szowinizm.

 • tomtg123

  Oceniono 75 razy 41

  Komuch Piotrowicz powiedział właśnie na komisji sprawiedliwości "będziemy siedzieć nawet do 4tej rano, ale to prawo przepchniemy".
  Otóż towarzyszu Piotrowicz: 4 rano to naprawdę nie jest nic wielkiego, tym bym się na miejscu towarzysza nie przejmował.
  Wy, towarzyszu faktycznie będziecie siedzieć i to znacznie dłużej, niż to się wam dziś wydaje...

 • mariaczczi1

  Oceniono 63 razy 33

  Jak obserwuje tą bezczelną dzicz piślaną i poparcie jakie ma u suwerena , zachowanie kk to dzisiaj rozumiem dlaczego duża część narodu polskiego w czasie zaborów stanęła po stronie zaborców.

 • bridgestef

  Oceniono 30 razy 26

  "sekta pis" drwi z suwerena, mając na ważnych stanowiskach zasłużonych z PRL-u komunistów !
  a to , że jest w komisji sprawiedliwości towarzysz Piotrowicz - to nawet nazwałbym hańbą !

 • ml2403

  Oceniono 39 razy 23

  Tacy ludzie jak Buda są najgorsi. Oni wyglądają na inteligentnych i nie widzę innego powodu przyjścia do PiS jak tylko szybka kariera i profity. A swoją drogą bardzo mnie ciekawi jak będą się tłumaczyć w przyszłości z tego związku.

 • ireksz

  Oceniono 24 razy 18

  nic tylko podzielic znow kraj na 3 czesci, ci na wschodzie niech ida do biarosi, ci na poludniu do austrii a na zachodzie do niemiec, nie widze innego wyjscia, to nie jest kraj NORMALNYCH ludzi tylko kretynow!! sami nie potrafia ze soba rozmawiac ani sami sie rzadzic, to jest niemozliwe!!! grupa prymitywow i chamow rzadzi, pytam gdzie jest inteligencja? gdzie jest mlodziez??przed Sejmem protestuja jacys emeryci i inwalidzi, gdzie sa studenci??? to was to nie obchodzi? to o taka polske walczyli was rodzice? to wartosci unii europejskiej i prawa macie za nic?? to skonczycie tak jak na biaalorusi albo w korei pln, sami sobie taki los szykujecie glupcy

 • andree111111

  Oceniono 25 razy 15

  Tacy jak Buda czy towarzysz Piotrowicz pokazują dobitnie , że PiS to partia marksistowsko-bolszewicka z wodzem, towarzyszem JK na czele. Jak w Korei. A MM jest jak Gomółka w 1968 roku. Ciekawe kiedy uaktywni się J. Cyrankiewicz.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 30 razy 14

  precz z pislamem!

 • mikejar

  Oceniono 18 razy 12

  Czy nie ma sily na tego KOMUCHA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Co za sukin syn !!!!!!!!!!!!! I jeszcze drwi sobie z ludzi w sposob arogancki. PRZYJDZIE DZIEN ROZLICZEN JAK W JEGO UKOCHANEJ MIEDZYNARODOWCE.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX