Parchimowicz: Grupa prokuratorów z otoczenia Ziobry już szykuje się, żeby przywdziać sędziowską togę

Zdaniem Krzysztofa Parchimowicza ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, nowe posady w Sądzie Najwyższym obejmą ludzie z otoczenia Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry.

W czwartek (19.07) od godziny 23, posłowie z sejmowej komisji sprawiedliwości mają pracować nad najnowszą, piątą już nowelizacją przepisów o Sądzie Najwyższym. Rano zaczęło się pierwsze, ekspresowe czytanie nowelizacji. Jeśli PiS utrzyma tempo, jutro będzie mógł skończyć sejmowy etap prac nad przepisami, dzięki czemu zyska możliwość obsadzenia swoimi ludźmi stanowisk w SN.

Krzysztof Parchimowicz, prokurator i prezes stowarzyszenia Lex Super Omnia, mówił w TOK FM o tym, jak jego zdaniem zachowa się część prokuratorem w związku z naborem na nowe stanowiska do SN.

Czytaj też: Leszczyna: PiS funduje na państwo policyjne. Przeszukiwanie bagażników poselskich aut to paranoja

 - Czy jest jakakolwiek szansa, że nie znajdą się chętni do nowego, upolitycznionego Sądu Najwyższego? - pytała prowadząca audycję Analizy Agata Kowalska.

- Obawiam się, że jest grupa prokuratorów, z najbliższego otoczenia Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego, która już się szykuje do tego, by przywdziać sędziowską togę i założyć sędziowski łańcuch - mówił Parchimowicz.

Sugerował też, że właśnie możliwość obsadzenia SN konkretnymi prokuratorami, miała być jedną z motywacji do forsowania zmian w prawie sądowniczym.

Przypomniał, że w pierwszej wersji ustawy, którą zawetował prezydent Andrzej Duda, były nawet zapisy, które umożliwiałyby zasiadanie w Sądzie Najwyższym nawet prokuratorom, którzy przeszli już w stan spoczynku.

- Dla mnie nie ulega wątpliwości, że część prokuratorów z Ad Vocem, albo zajmująca teraz wysokie stanowiska w prokuraturze, a znana jest ze swojej aktywności w śledztwach, które położyły koalicję PiS, Samoobrony i LPR, złoży swoje aplikacje do KRS - przewiduje prokurator.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

  • Jakie jest nastawienie prokuratorów do zmian w sądownictwie?
  • Jakie zalety proponowanego prawa dostrzega Krzysztof Parchimowicz?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM