Drugie czytanie ustawy o SN o 9 rano. Gorąca noc protestów przed Sejmem

Poseł Piotrowicz zakończył obrady komisji tuż po 1 w nocy. Drugie czytanie projektu dopiero rano. Przed budynkiem parlamentu protestowali obrońcy niezależności Sądu Najwyższego. Funkcjonariusze pilnujący protestujących odmówili wylegitymowania się.

Obywatele RP poinformowali, że policjanci zatrzymali trzy osoby protestujące przed Sejmem przeciwko ustawie. Agata Kowalska z TOK FM napisała, że funkcjonariusze odgradzający parlament kordonem przed protestującymi, odmawiają podania swojego nazwiska i stopnia służbowego, a także nazwiska swojego dowódcy. Ktoś z protestujących napisał na budynku sejmowym "Czas na sąd ostateczny".

Podczas protestu przed zgromadzonymi pod Sejmem ludzi przemawiał prof. Marek Matczak.

- Konstytucja jest jak wytyczona autostrada, którą wybrani w konkretnych wyborach mogą jechać, ale nie może z niej zjechać. Władza od 2015 roku próbuje zjechać, zawrócić, jechać w zupełnie innym kierunku - powiedział. Uczestnicy protestu skandowali: “Sejm jest nasz”, “wolne sądy”, "pójdą siedzieć".

Długie obrady. I powracający "chlew"

Początkowo drugie czytanie projektu PiS zaplanował na 23:00 w czwartek. Jednak w związku z bardzo długimi obradami komisji sprawiedliwości i praw człowieka, drugie czytanie ma się zacząć w piątek o 9 rano.

Obrady komisji obfitowały w spięcia, pyskówki i awantury. Przewodniczący Stanisław Piotrowicz postawił sprawę jasno: "Pani Gasiuk-Pihowicz podejmuje wysiłki, byśmy nie dali rady przeprocedować całej ustawy. Kwestia jest tylko tego, czy skończymy o 3 czy 4 nad ranem" - zapowiadał. Przez całe trwające 10 godzin obrady starał się ograniczać posłom opozycji możliwość zadawania pytań, zgłaszania wniosków. 

Raz po raz podczas obrad padało określenie "chlew". W czwartek posłanka Pawłowicz użyła tego słowa pisząc o parlamentarnej opozycji. I kilkukrotnie powtórzyła to na posiedzeniu. "Nie drzyj się, nie rób chlewu" - krzyczała pod adresem polityka opozycji.

Piątak już nowelizacja przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym ma ułatwić rządzącym obsadzanie wakatów w SN.

Walka trwa

Liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Marta Lempart, apeluje, by w piątek od rana ludzie gromadzili się przed Sejmem, by bronić Sądu Najwyższego przed upartyjnieniem.

Trwające oś środy manifestację przed Sejmem zorganizowały ruchy obywatelskie, m. in. Obywatele RP, Komitet Obrony Demokracji oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. Wśród manifestujących pojawili się też posłowie opozycji. 

Czytaj też: Prof. Marcin Matczak: Władza PiS chce walczyć z ustrojem komunistycznym, a wraca do tego systemu

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Protesty pod Sejmem. Prof. Matczak: Konstytucja to autostrada, z której nie wolno zjeżdżać
Zaloguj się
 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  W takiej np. GB prasa przoduje we wszystkich rankingach wolnosciowych, a narod w swojej masie uwaza ze klamia jak psy. To wlasnie on neoliberalizm w ktorej prasa moze sobie pisac co jej sie zywnie podoba a postprawda jest norma.

 • axermann

  Oceniono 5 razy 1

  frekwencja jak zwykle... d py nie urywa, na pierwszym lepszym wiejskim pikniku podług tego co pod sejmem to niemal tłumy... no i sami protestujący.. co oni z wydziału geriatrycznego wszyscy zwolnienie na protest dostali?

 • eldemon

  Oceniono 3 razy -1

  Nareszcie będą wolne sądy, skończył się czas dla tych dyspozycyjnych!

 • jahodovy

  Oceniono 9 razy -1

  Jarosławie Kaczyński i reszty PiSu, skończycie w pierdlu!

 • atyn

  Oceniono 4 razy -2

  Za mało ludzi wyszło. Manipulacja i prostytucja polityczna Pisiorów przyniosła efekty. To społeczeństwo nie dorosło do demokracji, nie wie co to jest. Dopiero terror Pisuarow i w konsekwencji wojna domowa zmienią Polaczków w wolnych ludzi.

 • nemilek

  Oceniono 2 razy -2

  Powiedzcie ludziom w przemówieniu, niech o tym wiedzą, że politycy Partii Kościelnej, którzy udzielają wywiadów dla zachodniej prasy wciskają kity dziennikarzom czyli bezczelnie okłamują ludzi na zachodzie, że 80 % Polaków popiera reformę sądownictwa. Ostatni przykład to wywiad sprzed tygodnia marszałka Karczewskiego dla "Frankfurter Rundschau". Karczewski powiedział : "Obecną reformę wymiaru sprawiedliwości zapowiadaliśmy w naszym programie wyborczym, robimy to dla naszych obywateli, którzy w 80 % ją popierają".

 • benzyl

  Oceniono 6 razy -2

  Miękkie protesty nic nie dadzą na PiS-beton partyjny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX