"Igrzyska dopiero przed nami" - Igor Tuleya ostrzega przed ostateczną rozprawą z sędziami

Wg sędziego Igora Tulei nowelizacja ustawy o SN to "projekt oparty na kłamstwie". Jak mówił w TOK FM, władza szykuje się do kolejnej poważnej rozgrywki - z sędziami sądów powszechnych.

Najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma ułatwić partii rządzącej obsadzenie stanowiska I Prezesa Sądu Najwyższego oraz dobór pozostałych jego członków.

Dyskusje na temat zmian przepisów przebiegają w burzliwej atmosferze, a przed Sejmem odbywają się protesty.

Sędzia Igor Tuleya uważa, że nowelizacja to "projekt kompromitujący, oparty na kłamstwie". Ale jak podkreślił w rozmowie z Jackiem Żakowskim, "w dzisiejszych czasach ta ustawa nie ma znaczenia".

- Może być jakimś symbolem. Bo czy I prezes SN będzie wybierany w taki sposób czy inny, czy zostanie nim komendant Straży Marszałkowskiej, pani Basia z Nowogrodzkiej, czy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak... Myślę że wszystko jest do zrobienia. Trwa uderzenie nie tylko w SN, ale też w sądy powszechne. Uważam, że rozgrywka z sądami powszechnymi jeszcze przed nami. Igrzyska dopiero przed nami - mówił sędzia w Poranku Radia TOK FM.

Władza rozprawi  się z nieposłusznymi?

Sędzia Tuleya spodziewa się kar dla sędziów oraz szybką ścieżkę usuwania ich z urzędu.

- Jeśli do tego dojdzie, nie mam zamiaru unikać postępowania dyscyplinarnego - stwierdził. Wg gościa TOK FM usunięcie go ze stanowiska potrwałoby najwyżej kilka miesięcy.

Dlaczego Igor Tuleya spodziewa się kłopotów ze strony rządzących?

Chodzi nie tylko o krytykę forsowanej przez PiS reformę wymiaru sprawiedliwości i udział w manifestacjach, w obronie wolnych sądów.

Sędzia Tuleya już wcześniej dał się poznać politykom PiS. M.in. w 2007 roku to on  uznał za bezzasadne zatrzymanie byłego już wtedy szefa MSWiA w rządzie Jarosława Kaczyńskiego - Janusza Kaczmarka. A w minionym roku nakazał prokuraturze ponowne śledztwo w sprawie słynnego posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej z grudnia 2016 roku, w którym nie mogli brać udziału posłowie opozycji.

Sędziowie pokażą karty

- Czy coś można jeszcze zrobić? - pytał Jacek Żakowski.

Igor Tuleya zapowiedział, że środowisko sędziowskie niebawem przedstawi plan dalszych działań. - Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia ma pewne pomysły. Przyjdzie czas na pokazania kart - mówił w TOK FM.

Sędzia Igor Tuleya ostrzegał przed planami PiS, ale podkreślał też, że ze zmianami wprowadzanymi przez rządzących nie można walczyć metodami stosowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość

Drugie czytanie nowelizacji ustawy o SN zaczyna się o 9. KOD, Obywatele RP oraz Strajk Kobiet także dziś manifestować będą przed budynkiem parlamentu.

Transmisja z Sejmu na żywo w TOK FM.

Czytaj też: "To jest słabe". Sędzia Tuleya o członkach NSA, wypełniających prezydencką ustawę>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (189)
Sędzia Tuleya ostrzega: Igrzyska dopiero przed nami
Zaloguj się
 • aneczka.jedna

  Oceniono 37 razy 29

  " ze zmianami wprowadzanymi przez rządzących nie można walczyć metodami stosowanymi przez Prawo i Sprawiedliwość"
  ----------------------------------------------
  I na tym polega problem uczciwego człowieka zderzającego się z brutalnym szatniarzem z "Misia". Jak się nie zeszmacić a jednocześnie nie dać pobić...

 • bardu

  Oceniono 30 razy 14

  Po wysypie pisowskich obszczymurków można się zorientować, jak im kością w gardle stoją przyzwoici, wykształceni i normalni ludzie.

 • komentarz.24

  Oceniono 28 razy 12

  Sędzia Tuleja ma 100% racji - następnym krokiem będzie stworzenie uległego i służebnego sądownictwa na wszystkich szczeblach.
  Dla przypomnienia: nie mamy prawa zwyczajowego, ale orzeczenia sądowe są traktowane w naszym systemie prawnym jako tzw. precedensy de facto. Są powszechnie uznawane jako wskazówki, przesłanki i uzasadnienia do przyszłych wyroków; zwłaszcza, gdy chodzi o wyrok "TK".
  "TK" ustanowił nowe prawo, otwierając linię orzecznictwa wyrokiem w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego. Nowe prawo brzmi: "Akt łaski prezydenta RP zmusza sąd do zakończenia trwającego postępowania". Przekładając to na język potoczny, "TK" wydał komunikat do nomenklatury PIS-u: od dzisiaj jesteście nietykalni, a na wyroki sądów możecie gwizdać!
  Wszyscy ulegli i służebni sędziowie dostali jednocześnie: polecenie, instrukcję i uzasadnienie. Teraz należy złamać pozostałych, aby stosowali się do tych zasad.

 • glencok

  Oceniono 24 razy 10

  pan Tuleja powinien koniecznie być w składach sędziowskich sądów/trybunałów które będą się zajmować politykami i koleżkami politykow pisu kiedy już pis odda władzę

 • darek655

  Oceniono 35 razy 9

  Brawo Panie Sędzio,głowa do góry już nie długo ci co uczestniczą w zamachu na Konstytucję staną przed sądem.

 • kemor234

  Oceniono 24 razy 8

  Może znajdzie się ktoś, kto powie jak skutecznie walczyć z "ludzkimi panami" ...

 • wujojano

  Oceniono 19 razy 7

  "Uważam, że rozgrywka z sądami powszechnymi jeszcze przed nami. Igrzyska dopiero przed nami" - dokończą czystek, a potem tych, którzy pozostaną w zawodzie sędziego, zaprzęgną w działania, po których reputacja zawodu sędziego spadnie poniżej najstarszego zawodu świata. Jeśli zaś obywatel będzie szukał sprawiedliwości, będzie ją musiał wymierzyć sam. Powrót do cywilizowanej normy potrwa dziesięciolecia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX