"Jesteście Targowicą". W Sejmie debata o SN. Słuchaj i oglądaj w TOK FM

Posłowie zajmują się piątą już nowelizacją ust. o SN. Sejmowym pracom od środy towarzyszą protesty organizacji obywatelskich. Obrady przebiegają w bardzo gorącej atmosferze.

Materiał aktualizowany na żywo. Żeby zobaczyć najnowsze wiadomości, odśwież przeglądarkę, albo kliknij tutaj.

Opozycja zarzucała rządzącym niechlujne, pospieszne i bezrefleksyjne procedowanie złego prawa.

- Dorzynacie polskie sądownictwo - mówił Jacek Protasiewicz. A Kamila Gasiuk Pihowicz dodawała, że dożynki dotyczą także polskiego parlamentu, który "staje się atrapą."

Prowadzący obrady, wicemarszałek Ryszard Terlecki wielokrotnie wyłączał posłom opozycji mikrofon.

***

Aktualizacja 10:05

Sejm wznowił obrady. Prowadzi marszałek Marek Kuchciński. Posłowie zajmują się kolejnymi punktami obrad.

Jacek Protasiewicz z PSL-UED do PiS: Dla was to będzie hańba i wieczne potępienie, dla Polaków mniejsze fundusze z UE. Polacy będą wam to pamiętać. Robicie z Sejmu rzeźnię. Dorzynacie niezależne sądownictwo, dorzynacie trójpodział władzy, dorzynacie europejskie fundamenty Rzeczypospolitej Polskiej!

Joanna Joanna Scheuring-Wielgus: do posłów PiS: Bądźcie patriotami! Kaczyński steruje wami jak marionetkami! Jarosław Kaczyński jest tchórzem! Na to marszałek Sejmu zagroził posłance, że będzie ukarana za swoje słowa.

- Sędzia, który się boi nigdy nie wyda sprawiedliwego wyroku, bo zawsze będzie zastanawiał się, z której strony władza go uderzy – mówi Barbara Dolniak. Wcześniej zaznaczała, że nowelizacja, nad którą trwa debata, niczego nie reformuje, a jedynie upolitycznia. Zaznaczyła, że nikt z posłów PiS-u nie potrafił wskazać jej przepisów, które faktycznie reformują polski wymiar sprawiedliwości.

- Jesteście Targowicą - wykrzykiwał do posłów PiS Borys Budka. Jak mówił były minister sprawiedliwości, piąta już nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to bubel prawny.

- Wycofujecie się rakiem ze swojego sztandarowego projektu: losowania składów sędziowskich. Co proponujecie? Proponujecie chachmęcenie przy doborze składów - podsumował.

Gorąco przed wyjazdem posłów na wakacje

Nowelizacja przepisów ustawy o Sądzie Najwyższym ma ułatwić rządzącym obsadzanie wakatów w SN. Drugie czytanie miało odbyć się w czwartek, ale przełożono na piątek ten punkt obrad.

Wszystko przez trwające 10 godzin obrady sejmowej komisji sprawiedliwości. Przewodniczący Stanisław Piotrowicz zapowiadał, że jest gotów pracować nawet "do 3-4 w nocy", ale posiedzenie przerwał około 1 w nocy.

Od środy  przed Sejmem trwają protesty. W nocy doszło do zatrzymania przez policję trójki działaczy Obywateli RP. Organizatorzy manifestacji - oraz posłowie opozycji - apelują o udział w piątkowej demonstracji.

Obywatele RP protestują też przed siedzibą Sądu Najwyższego.

DOSTĘP PREMIUM