Dobrzańska-Frasyniuk wspiera protestujących przed Sejmem. "Czy będzie mnie stać na to, by napisać na murze?"

Magdalena Dobrzańska-Frasyniuk napisała na Facebooku, że w Polsce kończy się karnawał, który trwa od zeszłego lipca (wtedy odbywały się masowe protesty w obronie sądów przed upartyjnieniem - red.). Żona Władysława Frasyniuka zastanawia się, czy jak PiS weźmie sądy, będzie miała odwagę pisać na murze, tak jak opozycjoniści w stanie wojennym.

Magda Dobrzańska-Frasyniuk w swoim wpisie na Facebooku przytacza historię, którą opowiedział jej mąż, opozycjonista demokratyczny, wieloletni więzień polityczny w PRL. Jak pisze Dobrzańska-Frasyniuk, siedział on w więzieniu w Barczewie z 20-letnim mężczyzną, który dostał wyrok za antyrządowy napis na murze.

"Chłopak miał dwadzieścia lat, w wojsku pod Białymstokiem, wyszli z kumplami na weekend na przepustkę, pojechali do miasta i akurat natrafili na nowiutko wymalowaną na biało komendę milicji. Chłopak wziął czerwoną farbę i na tej zajebiście bialutkiej komendzie wymalował SOLIDARNOŚĆ" - pisze Dobrzańska-Frasyniuk.

Kobieta napisała, że milicjanci złapali mężczyznę, a sąd skazał go na 3 lata więzienia. "Władek mówi, że siedział dumnie, choć wpierdziel dostał nie raz" - relacjonuje Dobrzańska-Frasyniuk. Następnie odnosi się do przejmowania przez partię PiS pełnej kontroli nad władzą sądowniczą, w tym do protestów w obronie Sądu Najwyższego przed Sejmem.

Obrońcy wolnych sądów

"Dziś w Polsce kończy się karnawał, który trwa od zeszłego lipca, tak jak stan wojenny przerwał karnawał Solidarności. Wszystkim, którzy walczą, w różny sposób, pod Sejmem, ze światełkiem, na murach, należy się wielki szacunek" - pisze opozycjonistka.

Dobrzańska-Frasyniuk podkreśla, że nadchodzi czas próby dla polskiego społeczeństwa i że obawia się, czy sama będzie miała odwagę pisać demokratyczne hasła na murze, gdy PiS za pośrednictwem ministra i prokuratora Zbigniewa Ziobro już do końca weźmie sądy.

"Piszę to ze smutkiem i pewną obawą, czy będzie mnie osobiście stać, tak jak tego chłopca od farby w latach 80-tych, na napisanie na murze 'Czas na sąd' gdy wszystkie sądy będą już ziobrowskie" - podsumowuje autorka.

Czy pisanie na budynku Sejmu w obronie sądów przed upartyjnieniem jest uzasadnione?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Magda Dobrzańska-Frasyniuk komentuje protest pod Sejmem w sprawie Sądu Najwyższego i napis na murze
Zaloguj się
 • tomaselli

  Oceniono 6 razy 4

  "19-letni Jacek Balcerowski, który na ścianie swojego liceum w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie) napisał "je.. ć rząd", został skazany na 20 godzin prac społecznych.Sprawa była głośna w całym kraju, bo prokurator jego chuligański wybryk uznał za "obrazę konstytucyjnego organu RP". W pierwszej instancji nastolatek został skazany na 10 miesięcy w zawieszeniu. " Tak to wygladalo w 2011roku za rzadow PO-PSL -zapomnieliscie ?

 • antypalikot2

  Oceniono 8 razy 4

  Za pisanie bazgroł po murach należy się solidny wpie... Lewackim debilom wydaje się, że robią coś wielkiego gdy tymczasem są zwykłymi wandalami. Ps. mogę w akcie desperacji nabazgrać na ścianie ambasady Izraela " Żydzi won z Palestyny"? Co wtedy GW by pisała?

 • Jerzy Ukleja

  Oceniono 4 razy 2

  Prawdziwy wandalizm do dewastacja ustroju mozolnie odbudowanego wspólnymi siłami. Napis zawsze można zmyć. Hańba pozostanie na zawsze.

 • Jan Staszic

  Oceniono 2 razy 0

  Czerwona farbe w Białymstoku kupił w czasach PRL i wymalowal biała komendę milicji.
  Powiedz dla swojego męża ze bajki to może opowiadać w twoim przedszkolu na choince przed świętami.

 • kalowiec

  Oceniono 2 razy 0

  Napisz sobie na własnym tyłku albo najpierw postaw mur za swoje pieniądze

 • iza_szczypka

  Oceniono 3 razy -1

  Hehe, PiS sra w gacie ze strachu - na wszystkich forach pełno dziś trolli. :-)

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy -1

  Na czole sobie wypisz, wlasnie suweren doprowadza do porzadku postpeerelowskie elyty, usmiech wam rzednie bo kurczy pole manipulacji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX