Referendum prezydenta Dudy. "Nie wszyscy będą świadomi, co wybierają" - ostrzega była komisarz UE
Danuta Hübner, była szefowa Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz pierwsza polska komisarz UE, przekonywała w TOK FM, że pytania, które będą zawarte w referendum, są tak skomplikowane, że obywatele mogą dokonać wyboru, którego skutków nie będą w stanie przewidzieć.
- Myślę, że to bardzo trudne referendum, bo jest bardzo dużo pytań, tak sformułowanych... szczerz mówiąc to powinno być referendum skierowane do tych ekspertów, którzy rzekomo (jak mówił prezydent Duda - red.), zajmowali się tworzeniem obecnej konstytucji. Uważam, że konstytucja to jest odpowiedzialność polityków - mówiła w TOK FM.
Nieodpowiedzialność polityków?
- Nas, obywateli, trzeba pytać o sprawy fundamentalne ale w taki sposób, żebyśmy wiedzieli co wybieramy. To wielka odpowiedzialność - tłumaczyła. Jak przekonywała, myśląc o rozpisywaniu referendów trzeba pamiętać, co wydarzyło się niedawno w Wielkiej Brytanii.
- Widzimy, co się stało z Brexitem. Niekoniecznie wszyscy uczestniczący w referendum są świadomi tego, co wybierają - stwierdziła była szefowa kancelarii prezydenta Kwaśniewskiego.
- Bardzo przestrzegam przed takimi skomplikowanymi referendami, chyba że nie traktujemy tego dostatecznie poważnie - kontynuowała.
Zdaniem Danuty Hübner, zadawanie tak trudnych pytań - np. o system wyborczy - to brak odpowiedzialności i szacunku dla ludzi, których się “zmusza obywateli do odpowiedzi, których konsekwencji nie do końca mogą rozumieć”.
10 pytań prezydenta na 100-lecie niepodległej Polski
Prezydent Duda chce, żeby 10 i 11 listopada, czyli w Święto Niepodległości, Polacy wzięli udział w referendum konsultacyjnym i odpowiedzieli na 10 pytań. M.in. o system wyborczy, ochronę polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego kraju, wpisanie do konstytucji wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn).
Przeczytaj, jakie pytania będą w referendum konstytucyjnym
- Poprzednia konstytucja była napisana przez elity prawnicze, a dopiero potem przedstawiona ludziom. Chcę, żeby teraz było odwrotnie: to ludzie mają podyktować prawnikom, czego chcą. Uważam, że to mój obowiązek, aby ludziom dać taką możliwość - przekonywał w swoim wystąpieniu Andrzej Duda.
Nieprecyzyjne i niepotrzebne?
Nowe pytania referendalne komentował na antenie TOK FM Maciej Głogowski, prowadzący audycję EKG - Ekonomia, Kapitał, Gospodarka.
Dziennikarz zwrócił m.in. uwagę na pytanie dotyczącego modelu władzy. Do wyboru jest prezydencki, gabinetowy oraz obecnie obowiązujący.
- Pytanie jest tak ogólne, że bez względu na to, jaki będzie wybór biorących udział w referendum, i tak różne rzeczy będzie można do konstytucji wpisać - tłumaczył.
Dziennikarz podkreślał również, że niektóre pytania dotyczą kwestii już w konstytucji uregulowanych, np. ratyfikacji umów międzynarodowych.
Z podcastu dowiesz się więcej! Posłuchaj, co Danuta Hübner sądzi o zmianach w prawie o sądach.