Zapowiada się pogodny weekend. Czas na słoneczne lato i mniej opadów

Pogoda na weekend: Meteorolodzy zapewniają, że czas żegnać się z obfitymi opadami deszczu. Rozpoczynający się weekend przyniesie poprawę pogody. Gdzieniegdzie mogą jednak wystąpić burze.

Pogoda zacznie się poprawiać od zachodniej części kraju. Piątek to początek pozytywnych zmian. - Sobota będzie na przeważającym obszarze kraju pogodna - bez opadów - mówi w rozmowie z reporterem TOK FM  Grażyna Dąbrowska z IMGW.

Ale nie oznacza to, że w ogóle nie będzie padać deszcz. - Przelotne opady mogą się zdarzyć się na krańcach wschodnich. Może tam też zagrzmieć. Kolejne dni - od niedzieli począwszy - będą ciepłe - zapewnia synoptyk.

Dobra informacja dla mieszkańców południa

Na poprawę pogody czekają przede wszystkim mieszkańcy południa Polski, gdzie obfite opady deszczu doprowadziły do podtopień i zalań. Najtrudniejsza sytuacja jest w Małopolsce, gdzie 90 domów jest odciętych od świata.

W Krościenku do mieszkańców jednego z osiedli jedzenie dowożą - pontonami - ratownicy GOPR.

- Obserwowaliśmy gwałtowne wzrosty stanów wód na rzekach, ale teraz sytuacja zaczyna się już uspokajać - informuje hydrolog IMiGW Grzegorz Walijewski. Jak tłumaczy, w dolnych odcinkach rzek "punktowo" może dojść do niewielkiego przekroczenia stanów ostrzegawczych, "ale w górnych odcinkach woda będzie opadać".

Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydano dla województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego.

Czytaj też: Ewakuowane obozy harcerskie, zalane piwnice, zamknięte i zniszczone drogi>>>

DOSTĘP PREMIUM