Prof. Dudek: Wybiła godzina zero dla sądownictwa. Teraz cała odpowiedzialność spoczywa na PiS i prezydencie

Prof. Antoni Dudek jest zdania, że gdy PiS przegłosuje ustawę i przejmie kontrolę nad Sądem Najwyższym, cała odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości będzie spoczywać na partii i prezydencie Dudzie.

Prof. Antoni Dudek z UKSW był gościem Agnieszki Lichnerowicz w Światopodglądzie TOK FM. Komentował przeprowadzanie przez partię Jarosława Kaczyńskiego przez Sejm ustawy, która da jej kontrolę nad Sądem Najwyższym.

- PiS kończy zmiany w sądownictwie. Okazało się, że nie wszystko w jego poprzednich ustawach było po jego myśli, dlatego że poprzednie ustawy robiono na kolanie. To (co dzieje się dziś w Sejmie - red.) niczego nie zmienia. To zostało postanowione w zeszłym roku, gdy został zawarty kompromis między prezydentem Dudą a pisowską większością w Sejmie. Teraz to jest docieranie szczegółów - ocenił prof. Dudek.

- Od tego głosowania zaczyna się godzina zero dla polskiego sądownictwa. Od teraz całą odpowiedzialność za to, co się będzie działo w wymiarze sprawiedliwości, ponosi PiS i prezydent Andrzej Duda. Opowieści o tym, że tam są jacyś straszni sędziowie, PiS będzie snuł do ostatniego dnia swoich rządów, tylko pozostaje pytanie o wiarygodność - uważa rozmówca Agnieszki Lichnerowicz.

Prof. Antoni Dudek zaznaczył, że sam był krytykiem wymiaru sprawiedliwości, natomiast "terapia jaką PiS zastosował będzie nieskuteczna i pogorszy stan pacjenta".

Sędzia Tuleya: Projekt PiS jest oparty na kłamstwie

Gościem TOK FM był dziś także sędzia Igor Tuleya. Według niego nowelizacja ustawy o SN to "projekt oparty na kłamstwie". Jak mówił, władza szykuje się do kolejnej poważnej rozgrywki - z sędziami sądów powszechnych.

Najnowsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym ma ułatwić PiS obsadzenie stanowiska I Prezesa Sądu Najwyższego oraz dobór pozostałych jego członków. Przypomnijmy: zgodnie z Konstytucją RP I Prezesem Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf. Zarówno PiS, jak i prezydent Andrzej Duda nie uznają tego faktu.

Z podcastu dowiesz się znacznie więcej. Posłuchaj!

  • Dlaczego według prof. Dudka opozycja źle zrobiła, koncentrując się na temacie sądów?
  • Jaki jest jedyny skuteczny sposób, by Unia Europejska powstrzymała PiS od niekonstytucyjnych działań?
  • Czy PiS skorzysta na zmianie ordynacji do Parlamentu Europejskiego?

Nowelizacja to "projekt oparty na kłamstwie". Ale "Igrzyska dopiero przed nami"

TOK FM PREMIUM