Sąd stanął po stronie obywatela, ale niebawem może się to zmienić. "Trzymają gardę, ale etos NSA upadnie"

- Część sędziów NSA jest już w jakimś dziwnym procesie czekania na akceptację władzy wykonawczej - mówiła w TOK FM prawniczka, komentując niedawny wyrok dot. refundacji medycznej marihuany.

Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił niedawno skargę chorej ws. odmowy refundacji leku z marihuany. Skargę wniosła kobieta cierpiąca na rzadką chorobę, która wywołuje ciężkie do uśmierzenia bóle.

O szczegółach procesu opowiadała w TOK FM w programie Analizy mec. Paulina Kieszkowska-Knapik.

Jak mówiła, szukano sposobów, żeby "oddalić pacjentkę od funduszy NFZ", ale Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał jednak, że pacjent powinien być najważniejszy.

Czytaj też: Kamiński o interwencjach pod Sejmem: Dlaczego policja jest brutalna? Bo przykład idzie z góry

 - To, o czym pani opowiada, jest sporem między obywatelem a rządem i ten spór rozstrzyga sąd. Jak to się ma do trwającego właśnie zamachu na sądownictwo ?- pytała prowadząca audycję  Agata Kowalska.

- Dramatycznie się ma. Sądy administracyjne, per analogiam, też podlegają tej ustawie o Sądzie Najwyższym. W tej chwili jedna trzecia NSA czeka na dalsze orzekanie. Ci sędziowie są już w jakimś dziwnym procesie czekania na akceptację władzy wykonawczej. Dalsze obsady stanowisk będą zależały od “neo KRS” - tłumaczyła prawniczka.

- Ci sędziowie na razie trzymają gardę, oni są świetni. Ale niebawem etos proobywatelski, prokonstytucyjny NSA upadnie, bo strukturalnie będzie on zależał od władzy wykonawczej - dodała.

Godnie znosić ból

Przypomnijmy: Rok temu zmagająca się z rzadką chorobą pacjentka wystąpiła do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zgodę na refundację leku na bazie suszu z konopi. Minister odmówił. Uznał, że wniosek nie spełnienia kryteriów refundacji.

Kobieta wniosła następnie skargę od decyzji ministra do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Argumentowała, że brak zgody na refundację leku przynoszącego jej ulgę, jest odebraniem jej prawa do leczenia bólu.

WSA oddalił skargę i sprawa trafiła do NSA. Ten uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego utrzymujący w mocy zaskarżoną decyzję, jak również samą decyzję ministra zdrowia o odmowie refundacji leku.

W uzasadnieniu orzeczenia podkreślono, że kryteria refundacji leków zawarte w ustawie o refundacji leków nie muszą być spełnione łącznie.

Zgodnie z opinią sądu materiał dowodowy w sprawie nie został wystarczająco rozpatrzony, ponieważ w postępowaniu dowodowym nie uwzględniono wszystkich opinii biegłych konsultantów.

Podczas rozprawy, pełnomocnik skarżącej mec. Paulina Kieszkowska-Knapik podkreśliła, że celem chorej jest w godny sposób znosić ból, a kwota refundacji, o którą się ubiega, wynosi ok. 600 zł miesięcznie.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (5)
Medyczna marihuana. Sąd stanął po stronie pacjenta, ale niebawem może się to zmienić. "Proobywatelski etos NSA upadnie"
Zaloguj się
 • rotterdamus

  Oceniono 4 razy 2

  Nie pamiętam aby kiedykolwiek Polski Rząd , ustawodawca, tym b.ZUS z przekonania troszczyli się o Obywatela.
  Jedynie szopką w TV na plakatach i to krotko przed wyborami. Beton i mentalny... Homo Sovieticus, więc nhil novi...
  - Nawet wróbel z Powiśla wie, iż pogarda dla Obywatela ma się w Polsce, od zarania w najlepsze. I żadne zaklinanie rzeczywistosci tego nie odmieni. Znów Polski Rząd pluje na "zgniły Zachód" któremu jednak, ta banda egoistycznych i "trwających w jedynie słusznej wierze" imbecyli nie dorasta do pięt. Pomimo EU. niedoskonałości.

  Powojenne "troski": siermiężnej PZPR, silącej się na nowatorską PO, teraz zaś antydemokratycznego PiSu. Powyższy artykuł i moje życiowe obserwacje pokazują, że tylko Rząd z innej Planety mógłby wprowadzić wykolejoną Polskę na właściwe tory.
  A wyborcy i reszta zwolenników izolacji? - Odda to najlepiej zjawisko Paralaksy; dopiero z poziomu Stratosfery wielu niedowiarków uwierzyło w kulisty kształt Ziemi. Z zapyziałego podwórka? No, wiadomo.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Hälsa från mig Sverige, i refleks MSW z wyslaniem naszych ekip strazackich do upalnej Szwecji. Zdumiewac moze odzew szwedzkiego spoleczenstwa, ktore wylega na trase konwoju serdecznie witajac naszych pomocnikow w walce z zywiolem. Sadze ze to cos wiecej jak jedynie okazanie wdziecznosci to rowniez polityczny manifest spolecznosci Szwedow. Dal naszych strazakow duze zimne piwo.

 • spoxel

  0

  własny growbox, całkowicie zautomatyzowany, bezobsługowy w skali tygodnia, kosztuje ok 300pln, zwraca się po ok 8 tygodniach, koszt grama lekarstwa z niego to ok 10pln za pierwszy zbior i ok 3-4pln za kolejne. pudełęczko po medycznej na susz można dostać od użytkownika z zagranicy albo nabyć na jakiejs aukcji i żaden krawężnik przy przeszukanjiu nie będzie miał kompetencji by kwestionowac zgodność zawartości z etykietą a receptę wyda każdy lekarz.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Etos, etos, na skolatane nerwy moze melodia, ktora niezmiennie zachwyca i zawsze uspokaja.
  Billy Joel - Just The way You are

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX