Wielowieyska: Czy Andrzej Duda szykuje się na Trybunał Stanu? Łapiński: To prezydenta nie dotyczy

- Trudno się szykować na to, co prezydenta nie dotyczy. Prezydent w żaden sposób nie złamał konstytucji - tak rzecznik prezydenta skwitował pytania Dominiki Wielowieyskiej o Trybunał Stanu dla Andrzeja Dudy.

- Czy prezydent Andrzej Duda szykuje się, by stanąć przed Trybunałem Stanu za łamanie Konstytucji RP w sprawie I Prezes Sądu Najwyższego? - pytała Dominika Wielowieyska rzecznika prezydenta - Krzysztofa Łapińskiego.

- Trudno się szykować na to, co prezydenta nie dotyczy. Prezydent w żaden sposób nie złamał konstytucji - odparł gość Poranka Radia TOK FM.

- Złamał, bo sześcioletnia kadencja (I Prezes Sądu Najwyższego - red.) jest zapisana w konstytucji - powiedziała Dominika Wielowieyska.

Krzysztof Łapiński ripostował, że to tylko jej opinia, na co dziennikarka stwierdziła, że tylko PiS neguje prezesurę prof. Małgorzaty Gersdorf, bo zarówno ONZ, jak i Unia Europejska, środowisko prawnicze oraz opozycja wskazują, że ustawa zasadnicza mówi o sześcioletniej kadencji i nieusuwalności I Prezes Sądu Najwyższego.

- Ilość nie zawsze przechodzi w jakość - skwitował rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy.

I Prezesa Sądu Najwyższego powołuje Prezydent Rzeczypospolitej na sześcioletnią kadencję spośród kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego - art. 183 Konstytucji RP.

Opozycja zapowiada wniosek o Trybunał Stanu dla prezydenta

- Wniosek do Trybunału Stanu jest dość realny - stwierdzała Dominika Wielowieyska.

- No to niech się on pojawi, bo zdaje się, że opozycja ma często problemy z realizacją swoich zapowiedzi odnośnie Trybunału Stanu. Bo nawet jak rządzi, to szumnie zapowiada, że kogoś postawi przed TS, a potem tym głosów brakuje  - powiedział Krzysztof Łapiński podkreślając raz jeszcze, że prezydent Duda nie złamał konstytucji.

- Opozycja ma prawo do rytualnych zaklęć - dodał.

Czytaj też: Borowski o decyzji Dudy: Nie chce zostawiać śladów. Przyjdzie czas, że trzeba będzie stanąć przed TS>>>

Minister prezydenta Dudy odnosząc się do brakujących głosów nawiązał do sytuacji, gdy w poprzedniej kadencji, we wrześniu 2015 r., zabrakło 5. głosów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, by postawić Zbigniewa Ziobrę przed Trybunałem Stanu.

Przypomnijmy: w głosowaniu nie wzięło udziału 16 posłów koalicji, w tym premier Ewa Kopacz, Radosław Sikorski i Andrzej Biernat. Sam Zbigniew Ziobro skomentował przegrane przez koalicję głosowanie słowami "PO to nieudacznicy".

PiS oraz prezydent wskażą dublerkę I Prezes Sądu Najwyższego?

- Podobno prof. Małgorzata Manowska ma zostać dublerką I Prezesa Sądu Najwyższego - powiedziała Dominika Wielowieyska. Przypomniała, że sędziowie SN uznają fakt, że zgodnie z konstytucją I Prezesem Sądu Najwyższego o sześcioletniej kadencji, której nie można przerwać, do 2020 r. jest prof. Małgorzata Gersdorf.

- Nie będzie żadnej dublerki, bo prof. Gersdorf (na mocy ustawy PiS - red.) przeszła w stan spoczynku - powiedział Łapiński.

- Ja też mogę powiedzieć, że prezydent Andrzej Duda przeszedł w stan spoczynku, tylko to nie rodzi skutków prawnych - odpowiedziała gospodyni Poranka Radia TOK FM.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

 • Jak Krzysztof Łapiński ocenia szanse wniosku prezydenta  w Senacie o referendum konsultacyjne ws. nowej ustawy zasadniczej?
 • Co prezydent Andrzej Duda myśli o nowej ordynacji PiS do Parlamentu Europejskiego?
Czy prezydent Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (224)
Krzysztof Łapiński w TOK FM. Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta komentuje zmiany PiS w Sądzie Najwyższym
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 42 razy 26

  Zgodnie z logiką gnomiej partii: "Nic nas nie przekona, że czarne jest czarne".
  To aż niewiarygodne. Duda jesteś kretyem? Ja tylko pytam.

 • endrju1521

  Oceniono 48 razy 26

  Ty, trefnisiu salonowy.

  A co prezydent uroczyście i z bogiem na ustach ślubował przestrzegać ?

  Konstytucję, czy papier toaletowy ? ? ? ? ? ?? ? ?

 • def11

  Oceniono 36 razy 24

  Na stwierdzenie, że wszyscy, UE, ONZ,środowiska prawnicze jednoznacznie wskazują, że prezydent Duda przerywając kadencję I prezes SN złamał konstytucję, pan Łapiński stwierdza :
  "Ilość nie zawsze przechodzi w jakość"

  Doprawdy, godny leninowskiej kucharki która może rządzić państwem, pokaz buty i arogancji bolszewickiej.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 31 razy 21

  Andrzej Duda ma pełną świadomość tego, że czeka go TS!!! Histeryczna reakcja prezydenckiej pary w krakowskim KFC jest tego najlepszym dowodem...

 • mark6

  Oceniono 24 razy 14

  Nie będzie żadnego TS dla kogokolwiek.
  Nie z ta opozycja.Zeby postawić PiSowskich przestępców przed sądem trzeba
  mieć jaja a tych brakuje wszelkiej maści „ schetynom”.
  Polska opozycja to totalne dno.

 • alexcomp

  Oceniono 14 razy 12

  Jak się nie szykuje, to pewnie zostanie dowleczony gdy PIS straci władzę. Ale w związku ze starym przysłowiem, że "każda rewolucja sama zjada swoje dzieci", nie jest powiedziane że reżimek Kaczyńskiego, który jako żywo przypomina komunę, sam wcześniej nie postawi Adriana przed TS. A przez te trzy lata już się sporo nazbierało za uszami pierwszego narciarza RP.

 • krakowiaczek59cia

  Oceniono 15 razy 9

  Prezydenta nie dotyczy ale juz Andrzeja Dudy-tak...

 • koment7

  Oceniono 14 razy 8

  Na mój głos mogą liczyć tylko ci, którzy zagwarantują powsadzanie PISowskiej bandy do więzień, a pieniądze, które przez okres swoich rządów zagrabili (poprzez pseudodotacje, pensyjki na nienależnych stanowiskach i kolesiowskie premie) zostaną im skonfiskowane, zaś straty,które spowodowali zostaną pokryte z ich majątków (nawet tych poukrywanych). Myślę, że podobne podejście ma zdecydowana większość Polaków i partia taka ma olbrzymią szansę na zwycięstwo wyborcze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX