Zandberg: Demokratyczną Polskę udało się zepsuć kilkoma kopniakami. Państwo prawa było słabe
Adrian Zandberg z partii Razem gościł w audycji Prawda Nas Zaboli Piotra Najsztuba. Tematem rozmowy był m.in stan praworządności w kraju.
- Państwo prawa jest dziś w Polsce w regresie - zauważył Piotr Najsztub, nawiązując do ostatniej, piątej już, nowelizacji prawa o Sądzie Najwyższym. Ma ona ułatwić rządzącym szybkie obsadzenie SN nowymi sędziami.
- Państwo prawa, żeby było stabilne i trwałe, musi się opierać na gwarancjach praw społecznych. To one powodują, że miliony obywatelek i obywateli, w razie zagrożenia państwa prawa, mają potrzebę w jego obronie wystąpić. To się w Polsce nie stało - ocenił Adrian Zandberg.
Jak podkreślił lider partii Razem, obowiązujący w demokratycznej Polsce mechanizm "udało się zepsuć kilkoma kopniakami". - Czyli działaniami PiS. Okazał się nietrwały, podatny na działania, które nie były wojskowym zamachem stanu. Wystarczyła bezczelność połączona z konsekwencją. Tak słabe było to demokratyczne państwo prawa - przekonywał gość Piotra Najsztuba.
Złudzenia liberałów
Zdaniem polityka, rządy PiS nie są chwilowym odejściem od normy. - Liberałowie mają złudzenia, że to jest eksces, chwilowe problemy, po których wszystko wróci do normy - mówił Zandberg.
Jak podkreślił, typowana na "pierwszą 'antyprezes' SN" dr Małgorzata Manowska, to "prawniczka z samego serca prawniczych elit". Przypomnijmy, że w czasach poprzednich rządów PiS była wiceministrą w resorcie sprawiedliwości, którym kierował Zbigniew Ziobro.
- Nadzieje liberałów, że do władzy dorwała się jakaś grupa ludzi, ale to oni są elitą, która wróci i posprząta, są dosyć zabawne - ocenił lider Razem.
Jak mówił, każda władza ma potężne narzędzia, żeby budować swoje elity. - Kasa, media, prestiż, instytucje. To będą robili prawicowi populiści. Żeby "odwalczyć" z ich rąk państwo, tę nową Polskę trzeba będzie wybudować na nowo. Żeby zamordysta nie był w stanie jej przewrócić kopniakiem - podsumował w TOK FM Adrian Zandberg.
Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!
- Co Adrian Zandberg sądzi o Donaldzie Trumpie?
- Jak ocenia naszą politykę zagraniczną?
-
Paweł Śpiewak nie żyje. Znany socjolog miał 71 lat. "Postać wieloformatowa"
-
Marcin W. w rękach policji. Jest podejrzany o zabójstwo dwóch osób
-
"Rząd przygotował na nas pułapkę". Polonia w Londynie zrobiła eksperyment. Chodzi o wybory
-
"Drastyczne" rekolekcje w Toruniu. "Żadna fundacja tego nie zrobiła, a w kościele dzieci to widziały"
-
Inflacja w Polsce. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego
- Zmiany w Kodeksie pracy 2023 zaczną obowiązywać już w kwietniu. Sprawdź szczegóły
- "Gangster w otoczeniu komendanta Szymczyka". Szef policji pozywa dziennikarza "Gazety Wyborczej"
- Wolał iść do więzienia niż ogrzewać dom. Poszukiwany 52-latek sam zadzwonił na policję
- Wybory samorządowe 2024. Kiedy się odbędą? Te terminy są najbardziej prawdopodobne
- Zasiłek dla bezrobotnych 2023. Ile wyniesie i kto go dostanie?