Ołeh Sencow: "Dziękuję braciom Polakom". Więzień Putina głoduje i zwraca się do Olbrychskiego

Ołeh Sencow podziękował Polakom za wsparcie. Ukraiński więzień polityczny przetrzymywany w łagrze odpowiedział na wysłaną z Polski wiadomość. "Tak właśnie postępują bracia" - napisał o Polakach Sencow .

Dziś (24 lipca) mija 72. dzień protestu głodowego Ołeha Sencowa, skazanego w 2014 roku na 20 lat łagru. Ukraiński reżyser filmowy i aktywista społeczny trafił do więzienia za sprzeciwianie się rosyjskiej aneksji Krymu.

Portal culture.pl prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza zorganizował czytanie dwóch jego sztuk: "Psa" i "Babuszki". Do akcji włączyli się wybitni polscy aktorzy: m.in. Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Agata Kulesza, Joanna Kulig czy Andrzej Chyra. Fragment w wykonaniu Andrzeja Seweryna wyemitowało TOK FM.

Żenia Klimakin z culture.pl informował wcześniej, że udało mu się przekazać aktywiście wiadomość o zorganizowanej w Polsce akcji. 

Czytaj też: Andrzej Seweryn czyta Ołeha Sencowa. Ukraiński reżyser pracuje w łagrze nad nową sztuką

Dzisiaj dowiedział się, że Ołeh Sencow na pewno ją otrzymał. Reżyser na nią odpowiedział!

Żenia Klimakin otrzymał wiadomość od artysty dzisiaj o 6 rano. "Po tygodniu cenzura łagru przepuściła list. Oleg dziękuje Polakom za solidarność!" - poinformował na Facebooku Klimakin. 

Oleh Sencow: właśnie tak postępują bracia

"Dziękuję bardzo za list i dobre słowa! Cieszę się, że moje opowiadania spodobały się braciom Polakom. Proszę przekazać wielkie podziękowania osobom, które uczestniczyły w nagraniach. Zwłaszcza Danielowi Olbrychskiemu - wspaniałemu aktorowi, który, jak wiem, już nie jeden rok mnie wspiera" - można przeczytać w liście Sencowa do Klimakina.

"Dziękuję wszystkim Polakom za to, że wspieracie nas Ukraińców w tych trudnych chwilach. Bracia postępują właśnie tak, bracia nie okradają bezczelnie sąsiada, korzystając z sytuacji" - napisał Ołeh Sencow.

Mundial to nie tylko święto sportu. Apel ws. uwolnienia z łagru ukraińskiego reżysera

DOSTĘP PREMIUM