Sinice w Bałtyku. Turyści, którzy wyjechali nad morze, muszą zrezygnować z pływania

Sinice pojawiły się w kąpieliskach w Trójmieście, Łebie, Białogórze, Dębkach i Jastrzębiej Górze. Turyści przebywający tam na wakacjach mogą zapomnieć o kąpielach w morzu.

Inspektorzy regularnie badają jakość wody i - jak sami mówią - sytuacja może zmienić się w ciągu kilku godzin. Aktualna mapa zamkniętych i otwartych kąpielisk jest dostępna na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

A jak wygląda woda zanieczyszczona przez sinice? Reporter TOK FM Paweł Radzewicz nagrał krótki filmik, który umieścił na Twitterze.

Czym są sinice?

"Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi" - pisze Departament Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody na stronie Serwisu Kąpieliskowego.

Jak podkreślają autorzy komunikatu, kontakt z wodą, w której namnożyły się sinice, może być niebezpieczny dla zdrowia. "Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny. Przyczyna tego zjawiska nie jest w pełni poznana. Toksyny te spowodowały w wielu krajach śmierć zwierząt dzikich i domowych, w tym trzody chlewnej, owiec, psów oraz śnięcie ryb. U ludzi odnotowano występowanie wysypki w przypadku kontaktu skóry z wodą i zachorowania po przypadkowym połknięciu wody (np. podczas pływania)" - czytamy w Serwisie Kąpieliskowym.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

  • Skąd się biorą sinice?

TOK FM PREMIUM