Prof. Łętowska: Wzywanie do postawienia kos na sztorc jest bardzo niewłaściwe

- Pokojowe protesty to przyjęty w demokracji sposób wyrażania swoich potrzeb - powiedziała prof. Ewa Łętowska w TOK FM. Prawniczka uważa, że w Polsce zbliżamy się do ustroju "demokracji parawanowej".

Zdaniem prof. Ewy Łętowskiej, mamy w tej chwili w Polsce do czynienia z "przestawianiem drogowskazów". Elementem tego procesu było wczorajsze posiedzenie Senatu, które skończyło się przed 2 w nocy. Głosami 60. senatorów PiS przegłosowano nowelizację przepisów, która ułatwi PiS przejęcie Sądu Najwyższego i w konsekwencji wyłonienie jego nowego I prezesa, mimo że według Konstytucji RP do 2020 r. I Prezes Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf.

- Przedtem deklarowaliśmy podążanie w kierunku demokracji liberalnej. W tej chwili bardziej w kierunku ustroju innego typu. W każdym razie na pewno bez przymiotnika "liberalny". Wyraźnie w tej chwili przymiotnik "demokratyczny" zaczyna wzbudzać niepokój u komentatora - oceniła prawniczka w Poranku Radia TOK FM.

Czytaj też: Senat przegłosował nowelizacje ustaw o sądach. Klich: "Pełzający zamach stanu wypełznął na powierzchnię">>>

Sędzia TK w stanie spoczynku zwróciła uwagę na to, że nie chodzi tylko o zmiany PiS dotyczące sądownictwa. O naszej demokracji świadczą też standardy dotyczące debaty politycznej, praw opozycji. - To co widzę w parlamencie, to nie jest żadna debata - oceniła w rozmowie z Dorotą Warakomską.

Była rzeczniczka praw obywatelskich wskazała również, że rządzący zmieniają zasady wyborów. Przypomnijmy, Sejm przyjął w piątek zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

-  Ta zmiana przynosi wyraźną preferencję dla dużych ugrupowań. Tak wyraźną preferencję, że może być kwestionowana z punktu widzenia standardów europejskich - uważa prof. Ewa Łętowska.

Demokracja? Ale jaka?

- Są trzy filary demokracji: wybory, niezakłócone funkcjonowanie parlamentaryzmu, wolne media. Jesteśmy na etapie bardzo wyraźnego zagrożenia dla standardów demokracji, w które wierzyliśmy. Ale demokracja ma bardzo wiele imion. Ja się wychowałam w warunkach demokracji socjalistycznej. Demokracja jest w takich warunkach dawkowana metodą odgórną - podkreśliła prof. Łętowska w rozmowie z Dorotą Warakomską.

Prof. Łętowska dodała, że demokracja, do której ona przywiązuje wagę, "jest demokracją, w której człowiek ma poczucie sprawczości".

- Że kartka wyborcza coś znaczy. Że  - używam specjalnie tego określenia - moje pyskowanie ma jakiś sens i sprawczość. A demokracja, która sprawczości nie ma... ma nazwę. Możemy to nazwać demokracją fasadową, parawanową - powiedziała sędzia TK w stanie spoczynku.

- Z troską na to wszystko patrzę - dodała.

Kosy na sztorc to zły pomysł

Co my możemy zrobić w obecnej sytuacji? - Na pewno wzywanie do postawienia kos na sztorc jest bardzo niewłaściwe. Bo ani to miejsce, ani czas, ani metoda. Ale pokojowe protesty to przyjęty w demokracji sposób wyrażania swoich potrzeb - podkreśliła prof. Ewa Łętowska.

Według prawniczki, pokojowe manifestacje są szczególnie ważne w czasach, kiedy "zamiera teatr parlamentarny i teatr medialny w mediach publicznych".

Protest pod Senatem ws. nowelizacji prawa o sądach

Ale jej zdaniem trzeba pamiętać o "możliwościach manipulacyjnych", jakie mają "obie strony konfliktu.

- Np. manifestacja pokojowa: tak jak jest niewłaściwe miotanie kamieniami ze strony tłumów w kierunku służb, tak samo niewłaściwa jest akcja policji, która wyciąga z tłumu człowieka. Zwłaszcza nie wolno zabierać go w miejsca zacienione, odosobnione, gdzie nie widać co się dzieje. A on potem wraca z ręką na temblaku - powiedziała prof. Ewa Łętowska w rozmowie z Dorotą Warakomską.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

 • Oczekiwanym orzeczeniu TSUE ws. ekstradycji Polaka zatrzymanego w Irlandii;
 • Czy krytyczni wobec poczynań PiS sędziowie powinni kandydować do SN?

Czytaj też: "Igrzyska dopiero przed nami" - Igor Tuleya ostrzega przed ostateczną rozprawą z sędziami>>>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (82)
Prof. Łętowska w TOK FM. Senat pod osłoną nocy zdecydował o losach SN
Zaloguj się
 • Anna Rachnio

  Oceniono 8 razy 2

  tak sie zastanawiam w jakim celu pis zmienia prawo. Przeciez moze rzadzic jak chce, co tez czyni i nie ogląda sie na nikogo, nikogo nie szanuje. Po co mu jakies prawo?

 • kemor234

  Oceniono 9 razy 1

  Pis musi sobie zdawać sprawę, że cierpliwość Polaków jest na wyczerpaniu.
  I nic tu nie da wykrzykiwanie, że opozycja a raczej "grupa która utraciła korzyści" dąży do konfrontacji. Co jest oczywiście nie prawdą.
  Ludzi czerpiących dzisiaj przeogromne korzyści z racji "bycia przy władzy" lub blisko z nią, śmiało można porównać do rosyjskich oligarchów. Dlatego własnie burzą demokrację i spoglądają w kierunku wschodu europy, bo z tą zachodnią nijak dogadać się nie potrafią. A bo to ciągle o coś pytają, chcą wyjaśnień, a na dodatek demaskują większość kombinacji przy łamaniu konstytucji.
  Czego się więc mogą spodziewać ?????????????

 • kontra.punkt

  Oceniono 7 razy 1

  Do wszystkich nawiedzonych: w Polsce władzę sprawuje demokratycznie wybrany Parlament. Jak macie pretensje do jego działania, to gdy były wybory trzeba było ruszyć swoje zas..ne dooo.y i zagłosować na kogoś innego, a nie teraz drzeć mordę.

 • saksalainen

  Oceniono 11 razy 1

  Jak to parawanowa, demokracja ludowa się to nazywało, niektórzy jeszcze pamiętają.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 5 razy 1

  Biorąc pod uwagę wysyp krótkich komentarzy z wezwaniami do rozwiązania siłowego, wysyłanych z jednorazowych kont, PiSowi taka sytuacja byłaby bardzo na rękę.

 • coelka

  Oceniono 15 razy 1

  Echa tam napisałam rok temu na forum ,ze jak wzięli sie za Trybunał K. to wezmą się za sąd najwyższy, że to tylko kwestia czasu i ze pokazali przy Trybunale Konstytucyjnym ,ze można nawet niezgodnie z prawem .Znowu wyszło na moje bo napisałm to po tym, jak wielcy specjaliści mówili ,ze jeszcze nie jest tak źle ,ze mamy niezależność przez Sąd Najwyższy hehe i co wszyscy specjaliści od polityki, profesorowie od niczego , z myśleniem logicznym i wyciąganiem wniosków macie jednak problem. Ciagle tez pisze ,ze takich zmian nie robi sie po to żeby oddac władze po dobroci za 4 czy 8 lat jak spadna notowania bo w końcu spadna i ze beda kombinowac przy ordynacji wyborczej a WOT to chyba z logiki wiadomo ,ze nie na Rosje tylko na własne społeczeństwo trzeba rozdac broń swoim przygłupom jakby kiedys naród wyszedł na ulice , wtedy napisałam ,ze ja sie rzadko myle i teraz tez to napisze hdehe.To ,ze taki plan przejęcia władz\y mogł spor5zadzic tylko kosciół katolicki tez mam racje i jestem tego raczej pewna, to ze Rydzyka wspiera Rosja i mu pomogła tez jestem pewna bo mieli rozeznanie i Rosja wiedziała w co pakowac kase i komu pomagac zeby Polske odciagnąc od zachodu i ze tym jedynym czynnikiem ,który moze to robic jest kosciół katolicki jako insytucja w całosci a dodakowo ejszcze jest ktos taki jak Rydzyk. A takim kmiotom jak ci wszyscy wielcy profesorowie jak Gieremek czy Mazowiecki i inni to tr5zeba by kopa w dupe zasunac za to ,ze wepchneli Polske w łapy koscioła poprzez układy i teraz jest problem i to duzy bo jak to potrwa dłuzej to zostaniemy znowu na dziesieciolecia odcieci od swiata zachodnieiego. Co do Wałęsy to on sobie wpiał matke boska w klapie ,ale rlawirował doskonale pomiędzy kosciołem nie podpisał ani aborcji , ani konkordatu, był duzo sprytniejszy od was wszystkich panie michnik a wyscie sie z niego smiali ,ale decyzje , które zaważyły na losach polski i za które płacimy dzisiaj to wy powzieliscie nie on. Kwasniewski podpisał tez konkordat, .Wałęsa by was wszystkich na sniadanie zjadl i jak zawsze historia pokazuje kto miał racje i wychodzi ,ze był duzo sprytniejszy od was.
  Własnie trzeba i to sie musi skończyc, trzeba odciac kosciół od państwa i zrobic porzadek i znaleźć sie w końcu w bliku krajów prawdziwie demokratycznych a teraz przez takich ludzi jak pani jestesmy w czarnej d..pie.

 • bob_59

  Oceniono 9 razy 1

  Jaka demokracja parawanowa?
  W Polsce mamy zamach stanu, który właśnie wkroczył w decydujące stadium.
  Jest to jedna z najcięższych zbrodni, dlatego reakcja też musi być adekwatna...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 7 razy 1

  Pani profesor Łętowska i aktualnie urzędujący RPO Adam Bodnar niedługo sami zostaną na placu boju o to, by prawo miało prawo znaczyć, a sprawiedliwość - sprawiedliwość.
  Taka Wolska.

 • raz1dwa2trzy3

  0

  Im bardziej się boją obywateli zgwałconego przez siebie państwa, tym bardziej prą do konfrontacji i siłowych rozwiązań.
  Chcą tego? Mogą mieć.
  Zacznie się łagodnie, ale skończy, jak w Rumunii w '89.

  Czy pan Duda, Kaczyński, Morawiecki, Szydło, Pawłowicz, Brudziński i inni, których już z obrzydzenia nie wymienię, nie wiedzą, że rozwścieczonego tłumu, nie da się zatrzymać?
  Czy nie boją się, że staną już nie przed sądem, ale przed plutonem egzekucyjnym, nie daj Boże?
  Nie jestem za takim rozwiązaniem. Wręcz się go wypieram.

  Ale ja mogę ręczyć za siebie. Nie za tłum i podburzających go wichrzycieli z wrogich naszemu krajowi środowisk (bez wymieniania nazwy kraju, ktróy chce destabilizacji Polski).
  Gdy tak łatwo udało się PISowi zmanipulować ludzi, żeby oddali głos na niedemokratyczną, faszyzującą formację, to równie łatwo, ci sami zmanipulowani ludzie, doprowadzeni do furii, mogą zgładzić nie tylko przywódców obecnego zamachu stanu, ale też kraj!

  Jest czas i pora, by niezłomny powstrzymał szykujący się tragiczny rozwój wypadków.
  A gdzie w tym wszystkim "zatroskany" kościół?

  Bo widać promieniejące uśmiechy pisowskich czynowników, jak kiboli po wygranym, choć sprzedanym meczu, zawzięte miny ministrów siłowych, prokuratorów, itp. Jakby się w wojnę chcieli bawić.
  To nie zabawa, panie i panowie. To plenie ognia na beczce prochu!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX