Czy zatrzymani podczas protestów mają szanse na uczciwy proces? "RPO ma możliwość zaskarżenia wyroku do SN"

Czterej zatrzymani w czasie protestów przed Sejmem usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności policjantów. Czy mogą oni liczyć na bezstronne postępowanie, kiedy polskie sądownictwo jest przejmowane przez PiS?

Podczas demonstracji pod Sejmem 20 lipca doszło do zatrzymania czterech manifestantów. Usłyszeli zarzuty naruszenia nietykalności fizycznej policjantów.Ale też policja oskarżana była o interwencję z nieuzasadnionym użyciem przemocy.

Piotr Kubaszewski z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zwrócił w TOK FM uwagę, że policja i prokuratura znajdują się pod nadzorem polityków: policja - szefa MSWiA, prokuratura - ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego.

Prawnik obiecał, że fundacja będzie monitorować sprawę nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy. - Będziemy wywierać naciski na organy prokuratury, żeby tę sprawę wyjaśniły - zapowiedział. I dodał:  Musimy od nich oczekiwać działania zgodnego z prawem. Są zobowiązani, żeby wyjaśnić każdą tego typu sprawę, a jeżeli to się nie stanie, to mogą się narazić na wyrok Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu. 

Rzecznik będzie działał

Dariusz Zbroja z zespołu prawa karnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśniał, że również RPO może interweniować, gdyby prokuratura chciała postępowanie wobec policjantów umorzyć.  

 - Jeżeli rzecznik uzna, że prokurator np. nie wyczerpał całej inicjatywy dowodowej, nie przesłuchał stosownych osób, może wówczas napisać wystąpienie do prokuratora nadrzędnego lub do wyższej instancji, jeśli on nie podzieli zdania RPO - wyjaśnił. Jak podkreślił, prokuratura ustawowo jest niezależna, więc będzie musiała odnieść się do ewentualnych zarzutów rzecznika. 

Przedstawiciel RPO zwrócił uwagę na to, że prokuratura prawdopodobnie będzie prowadzić postępowanie ws. zbadania legalności działań podjętych przez policjantów. Poseł Nowoczesnej, Piotr Misiło, już złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez funkcjonariuszy.

- Gdyby osoby te zostały skazane, to RPO ma możliwość zaskarżenia wyroku do Sądu Najwyższego - kasacją albo skargą nadzwyczajną - stwierdził przedstawiciel biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Czytaj też: Co się stało przed Sejmem? Zatrzymany opowiada, jak policjant uderzył policjanta megafonem>>>

PiS, co warto w tym kontekście podkreślić, przeforsował przez parlament nowelizację ustawy o SN, która pozwala rządzącym na szybką wymianę sędziów.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o: 

  • czy można odmówić wylegitymowaniu przez policjanta;
  • czy policjant powinien się nam wylegitymować;
  • czy można rozpowszechniać nagrania z interwencji policyjnych.

DOSTĘP PREMIUM