Prof. Monika Płatek złożyła zawiadomienie do prokuratury na Cezarego Gmyza z TVP. Chodzi o słowa o prof. Gersdorf

Prof. Monika Płatek napisała na Facebooku, że złożyła w prokuraturze zawiadomienie o publicznym znieważeniu organu państwa. Chodzi o słowa Cezarego Gmyza, korespondenta TVP w Niemczech.

"Skierowałam zawiadomienie do Prokuratury o publicznym znieważeniu organu państwa jakim jest I Prezes Sądu Najwyższego sędzia Małgorzata Gersdorf" - napisała na Facebooku prof. Monika Płatek. Dlaczego? Z powodu słów Cezarego Gmyza, pracownika TVP, który 4 lipca umieścił na Twitterze wulgarny wpis o szefowej Sądu Najwyższego.

Co napisał Cezary Gmyz z TVP

"Sorry ale jak słyszę, że taka szlampa jak I prezes SN robi za wzór cnót to mi się miesiączka cofa" - napisał Cezary Gmyz, korespondent TVP w Niemczech, który został zatrudniony w telewizji publicznej po tym, jak PiS wygrał wybory. W zawiadomieniu do prokuratury prof. Monika Płatek zwraca uwagę na fakt, że nawet telewizja publiczna - pracodawca Gmyza - uznała wpis za obraźliwy.

"Określenie 'szlampa' (niem. Schlampe) jest wysoce obraźliwe i deprecjonujące. Pierwszy Prezes SN jest organem wymienionym w Konstytucji (art.186), jako osoby reprezentującej i kierującej pracami SN, a więc czołowej instytucji trzeciej władzy konstytucyjnej (art. 10 Konstytucji)" - pisze prawniczka.

Prof. Płatek zwraca uwagę, że 4 lipca nikt (PiS i prezydent Duda - red.) nie miał wątpliwości co do tego, że I Prezes Sądu Najwyższego jest prof. Małgorzata Gersdorf. Podkreśla też, że w Polsce postępuje brutalizacja języka w sferze publicznej, a wcześniej prokuratura reagowała nawet na takie słowa jak "wkurw", więc liczy przynajmniej na identyczne zaangażowanie organów ścigania.

Małgorzata Gersdorf jest I Prezes SN

Na początku lipca w TOK FM prof. Monika Płatek odniosła się do sytuacji, którą PiS wytworzył wokół Sądu Najwyższego. - Małgorzata Gersdorf jest pierwszą prezes SN - powiedziała w TOK FM prof. Monika Płatek. Prawniczka przypomniała, że prezydentowi Andrzejowi Dudzie może przyjść zapłacić za łamanie Konstytucji RP.

- Bez względu na to, co mówi prawnik pana prezydenta, sam prezydent nie podjął postanowienia, by zmienić na stanowisku pierwszego prezesa SN osobę, która to stanowisko piastuje. Prof. Gersdorf ma zagwarantowane to stanowisko do 2020 roku, bo określa to Konstytucja RP - tłumaczyła prof. Płatek w "Salonie" Daniela Passenta w TOK FM. Gośćmi audycji byli też dr Paweł Kowal i Adam Szostkiewicz.

TOK FM PREMIUM