RPD chce wprowadzić adwokata dziecka, płodu i zarodka. "To występowanie przeciwko matce"

Rzecznik Praw Dziecka chce zmienić kodeks rodzinny. - Odbierze on kobietom prawo do przerywania ciąży, bo zrównuje prawa zarodka z prawami kobiety - skomentowała Agata Diduszko-Zyglewska.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, przedstawił projekt zmian kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prof. Monika Płatek z UW przyznała w TOK FM, że przeczytała go z ogromnym smutkiem. - Perfidne i instrumentalne potraktowanie dziecka przez RPD zasmuca i zaskakuje - skomentowała profesor. 

"Dziecko to istota ludzka od poczęcia do pełnoletniości"

Z kolei Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" zwróciła uwagę, że jeden z proponowanych zapisów uznaje, że "dziecko to istota ludzka od poczęcia do pełnoletniości". - Tego chcą fundamentaliści w projekcie zakazującym aborcji. To odbierze kobietom prawo do przerywania ciąży, bo zrównuje prawa zarodka z prawami kobiety - mówiła w Poranku Komentatorek publicystka. 

-  To antagonizowanie dziecka i matki, upodmiotowienie dziecka przez uprzedmiotowienie matki. Tak nie może być. Dobrostan dziecka zależy od dobrostanu matki, a nie od zniewolenia matki. Są tam zapisy, które pokazują, że matka i dziecko to przeciwne sobie byty - tłumaczyła Agata Diduszko-Zyglewska. 

Adwokat dziecka, płodu i zarodka

Dziennikarka za absurdalny uznała również proponowany przez RPD przepis, który pozwalałby na wprowadzenie adwokata dziecka, płodu i zarodka. Stwierdziła, że prawnik miałby "w razie czego występować przeciwko matce". Zwróciła także uwagę na zaproponowane podejście do rozwodów, "pokazujące fundamentalistyczny skręt Rzecznika Praw Dziecka".

- Kiedy rodzice będą się rozwodzić, to mają być wprowadzane obowiązkowe konsultacje, pokazujące rodzicom jak rozwód źle wpływa na dziecko. Przecież w Polsce często rozwód jest ratunkiem bitej kobiety i maltretowanego dziecka - wyjaśniała Diduszko-Zyglewska. 

Rzecznik Praw Dziecka chce izolować pijące ciężarne

W trakcie audycji skomentowano także projekt przepisów w sprawie ochrony płodu przed skutkami spożywania alkoholu przez matkę.  

- Rzecznik Praw Dziecka zamiast powiedzieć dzieciom w szkołach, jakie są konsekwencje picia w ciąży, to mówi "będziemy łapać i karać kobiety, które dadzą się złapać" - dodała Agata Diduszko-Zyglewska.

- RPD nie udało się przepchnąć pewnych rozwiązań w ustawie przeciwko kobietom, więc robi to w kodeksie rodzinnym. To się wpisuje w ciąg, który uprzedmiotawia kobiety - podsumowała Monika Płatek. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się: 

  • jak proponowane przez RPD zmiany wpłyną na związki partnerskie;
  • czy wyrok TSUE umożliwi przestępcom uniknięcia kary;
  • czy odrzucenie wniosku o referendum pokazuje konsolidację obozu władzy;
  • czego potrzebuje opozycja.

Czytaj też: Andrzej Celiński nazwał swojego rywala "ch..em". Poszło o wpis kandydata na prezydenta Warszawy na Facebooku

Jak przekonać elektorat PiS do zmiany zdania? Paweł Kasprzak zna odpowiedź

TOK FM PREMIUM