RPD chce wprowadzić adwokata dziecka, płodu i zarodka. "To występowanie przeciwko matce"

Rzecznik Praw Dziecka chce zmienić kodeks rodzinny. - Odbierze on kobietom prawo do przerywania ciąży, bo zrównuje prawa zarodka z prawami kobiety - skomentowała Agata Diduszko-Zyglewska.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak, przedstawił projekt zmian kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Prof. Monika Płatek z UW przyznała w TOK FM, że przeczytała go z ogromnym smutkiem. - Perfidne i instrumentalne potraktowanie dziecka przez RPD zasmuca i zaskakuje - skomentowała profesor. 

"Dziecko to istota ludzka od poczęcia do pełnoletniości"

Z kolei Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" zwróciła uwagę, że jeden z proponowanych zapisów uznaje, że "dziecko to istota ludzka od poczęcia do pełnoletniości". - Tego chcą fundamentaliści w projekcie zakazującym aborcji. To odbierze kobietom prawo do przerywania ciąży, bo zrównuje prawa zarodka z prawami kobiety - mówiła w Poranku Komentatorek publicystka. 

-  To antagonizowanie dziecka i matki, upodmiotowienie dziecka przez uprzedmiotowienie matki. Tak nie może być. Dobrostan dziecka zależy od dobrostanu matki, a nie od zniewolenia matki. Są tam zapisy, które pokazują, że matka i dziecko to przeciwne sobie byty - tłumaczyła Agata Diduszko-Zyglewska. 

Adwokat dziecka, płodu i zarodka

Dziennikarka za absurdalny uznała również proponowany przez RPD przepis, który pozwalałby na wprowadzenie adwokata dziecka, płodu i zarodka. Stwierdziła, że prawnik miałby "w razie czego występować przeciwko matce". Zwróciła także uwagę na zaproponowane podejście do rozwodów, "pokazujące fundamentalistyczny skręt Rzecznika Praw Dziecka".

- Kiedy rodzice będą się rozwodzić, to mają być wprowadzane obowiązkowe konsultacje, pokazujące rodzicom jak rozwód źle wpływa na dziecko. Przecież w Polsce często rozwód jest ratunkiem bitej kobiety i maltretowanego dziecka - wyjaśniała Diduszko-Zyglewska. 

Rzecznik Praw Dziecka chce izolować pijące ciężarne

W trakcie audycji skomentowano także projekt przepisów w sprawie ochrony płodu przed skutkami spożywania alkoholu przez matkę.  

- Rzecznik Praw Dziecka zamiast powiedzieć dzieciom w szkołach, jakie są konsekwencje picia w ciąży, to mówi "będziemy łapać i karać kobiety, które dadzą się złapać" - dodała Agata Diduszko-Zyglewska.

- RPD nie udało się przepchnąć pewnych rozwiązań w ustawie przeciwko kobietom, więc robi to w kodeksie rodzinnym. To się wpisuje w ciąg, który uprzedmiotawia kobiety - podsumowała Monika Płatek. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się: 

 • jak proponowane przez RPD zmiany wpłyną na związki partnerskie;
 • czy wyrok TSUE umożliwi przestępcom uniknięcia kary;
 • czy odrzucenie wniosku o referendum pokazuje konsolidację obozu władzy;
 • czego potrzebuje opozycja.

Czytaj też: Andrzej Celiński nazwał swojego rywala "ch..em". Poszło o wpis kandydata na prezydenta Warszawy na Facebooku

Jak przekonać elektorat PiS do zmiany zdania? Paweł Kasprzak zna odpowiedź

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Komentarze (20)
prof. Monika Płatek, Karolina Wigura, Agata Diduszko-Zyglewska, Dorota Warakomska rozmawia o wyroku TSUE
Zaloguj się
 • Kris Polak

  Oceniono 5 razy 3

  A co z adwokatem i ochroną prawną dla plemnika? Tyle si ę ich marnuje i trafiają w różne nieuprawnione miejsca,nikt ich nie szanuje,choć wielka w nich moc PARANOJA

 • jkl54

  Oceniono 5 razy 3

  Panie rzeczniku, niech pan się dobrze rozpędzi i przywali w jakiś solidny mur, może pomoże chociaż wątpię

 • endrju1521

  Oceniono 2 razy 2

  Szczytowym "osiągnięciem" będzie, gdy każde

  zapłodnione jajeczko, będzie miało swój PESEL.

 • piqulinka

  Oceniono 3 razy 1

  Aż się odechciewa mieć dzieci.

 • benzyl

  Oceniono 5 razy 1

  To jakaś "religia zarodka", niech ten pan się ujawni i powie czy ma coś wspólnego z organizacją przestępczą "Ordo Iuris"

 • pt.nut

  0

  Proponuje pojsc dalej i rozszerzyc opieke prawna, lub chociaz wprowadzic poradnictwo przedzaplodnieniowe dla plemnikow (moze byc grupowo) i dla jajeczek (tu juz indywidualne).

 • 0

  "dziecko to istota ludzka od poczęcia do pełnoletniości". - Tego chcą fundamentaliści w projekcie zakazującym aborcji. To odbierze kobietom prawo do przerywania ciąży, bo zrównuje prawa zarodka z prawami kobiety - mówiła w Poranku Komentatorek publicystka.
  A gdzie prawa MEZCZYZN do aborcji?
  45 % polskich malzenstw powstało na bazie "chłopak wzięty na dzieciaka". Czas chyba oddać tym mężczyznom prawo nad własnym ciałem, plemnikami i życiem?
  Gdyby nie ten fakt ze tyle mężczyzn zostaje zmuszonych do małżeństwa z kobieta z ktora nie chcą żyć na bazie dziecka, a 60% kobiet po ślubie "nie chce, nie lubi i nie uprawia seksu ze swym mężem", to nie było by tyle alkoholizmu pośród mężczyzn, ani nie musieli by lac tych najwredniejszych bab na swiecie, oraz tych niechcianych dzieciaków....

 • 66kropek

  Oceniono 2 razy 0

  Marek Michalak, po prostu chce nadal być rzecznikiem praw dziecka, zarodka czy czegokolwiek to jest bowiem fucha lepsza niż Spółki Skarbu Państwa!

 • eski57

  Oceniono 2 razy 0

  - TO jest kompletne zidiocenie ! TEN RPD , TO jakiś mięczak , otumaniony przez fanatyzm religijny , nie mający pojęcia o zawiłościach ludzkiego życia !
  Organizacje kobiece powinny zażądać NATYCHMIASTOWEGO odwołania go i zastąpić wytypowaną ze swojego grona niezależną światopoglądowo osobę !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX