"Faszyści są nazywani rycerzami serca". Książka Johannesa Anyuru wstrząsnęła Szwecją

Szwecja jako kraj faszystowski - taką przyszłość w nagradzanej powieści "Utoną w łzach swoich matek" rysuje Johannes Anyuru. Wszystko zaczyna się od zamachu terrorystycznego, po którym ludzi ogarnia strach.

O książce, która zapoczątkowała dyskusję publiczną o miejscu i przyszłości muzułmanów w Szwecji, rozmawiały w Światopodglądzie dziennikarka TOK FM Agnieszka Lichnerowicz i Katarzyna Tubylewicz, pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka literatury szwedzkiej.

- Jedna z głównych bohaterek, niedoszła terrorystka, opowiada pisarzowi o tym, jak Szwecja będzie wyglądała za 17 lat. To dystopijna wizja kraju, w którym zwyciężył rasizm, w którym zwyciężył faszyzm, ale nikt nie wymawia słowa "faszyzm", bo jest ono właściwie nieznane. Faszyści są nazywani "rycerzami serca" - powiedziała Tubylewicz.

- Ta wizja przyszłości to antyteza świata przedstawionego w "Uległości" Michela Houellebecqa. Te dwie powieści razem tworzą obiektywny obraz wszystkich strachów - dodała rozmówczyni Agnieszki Lichnerowicz.

Z podcastu dowiesz się więcej. Posłuchaj!

 • Jak Szwedki i Szwedzi, a zwłaszcza szwedzcy muzułmanie, zareagowali na powieść Anyuru?
 • Co było inspiracją do powstania książki "Utoną we łzach swoich matek"?
 • Co łączy autora powieści i jej głównego bohatera?

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Fragment

powieści Johannesa Anyuru "Utoną we łzach swoich matek"

(wyd. Prószyński i S-ka)

(...) Przed przyjazdem do Tundry przeczytałem niemal wszystko, co zostało napisane na temat ataku w prasie, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Siedząca przede mną dziewczyna wychowała się w Brukseli i w wieku czternastu lat przeszła na islam, zdaniem rodziny po to, żeby móc związać się ze swoim ówczesnym chłopakiem, rówieśnikiem pochodzącym z Maroka.

Po kłótni z rodzicami uciekła z domu i zamieszkała u rodziny chłopaka, a krótko po tym zaginęła. Rodzice obawiali się, że chłopak coś jej zrobił, i zgłosili jej zaginięcie na policji. Trafił do aresztu i dopiero po kilku tygodniach okazało się, że ich córka została zatrzymana przez VSSE, belgijskie służby bezpieczeństwa, i w tajemnicy przewieziona do więzienia Al-Mima w Jordanii.

Na miejscu była przesłuchiwana przez belgijskie i prawdopodobnie również francuskie służby bezpieczeństwa, we współpracy z konsultantami i specjalistami z K5GS, agencji wojskowej z siedzibą główną w Amsterdamie, która poza współpracą z siłami NATO stacjonującymi na Bliskim Wschodzie i w Afryce opracowywała standardy bezpieczeństwa dla transportu publicznego w kilku europejskich miastach i przeprowadzała analizy danych w ośrodku w Londynie.

Rodzicom udało się w końcu, z pomocą prawników, ściągnąć ją z powrotem do Belgii, ale po pobycie w Al- -Mimie stan jej zdrowia znacznie się pogorszył i trafiła do szpitala w Brukseli. Było to jakieś dwa lata przed atakiem na Hondos.

Przez kilka miesięcy znajdowała się w stanie, który lekarze określali jako katatoniczny: była przytomna, ale nie reagowała na bodźce zewnętrzne; nie mówiła, nie jadła samodzielnie, ani razu nie wstała z łóżka ani z wózka, w którym czasem woziły ją odwiedzające osoby. Źrenice reagowały na światło, ale poza tym ciało było bierne i odrętwiałe.

Wieczorem jedenastego czerwca, półtora roku przed atakiem, podniosła się ze szpitalnego łóżka i podeszła do okna. Wybuchnęła gwałtownym płaczem i osunęła się na podłogę. W ciągu kolejnych tygodni była coraz bardziej świadoma tego, gdzie się znajduje, ale wciąż z nikim nie rozmawiała. W połowie sierpnia uciekła ze szpitala i trzy miesiące później zjawiła się w Göteborgu: parę razy dostała mandat za jazdę bez biletu autobusem i tramwajem.

Był jeszcze jeden szczegół, który wciąż pozostawał niewyjaśniony: jej przebudzenie zbiegło się w czasie z pewnym meteorologicznym fenomenem. Tego wieczoru, gdy podniosła się z łóżka i stanęła w oknie, nad północno- -wschodnią Brukselą spadł śnieg, choć był środek lata (...)

Książka dostępna jest w formie ebooka w Publio.pl >>

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (89)
Książka "Utoną we łzach swoich matek". Wywiad Agnieszki Lichnerowicz w TOK FM. Rozmowa o Szwecji z Katarzyną Tubylewicz
Zaloguj się
 • masofrev

  Oceniono 33 razy 23

  A teraz pomyślcie o takiej powieści:
  "- Jedna z głównych bohaterek, niedoszła terrorystka, opowiada pisarzowi o tym, jak Szwecja będzie wyglądała za 17 lat. To dystopijna wizja kraju, w którym zwyciężył radykalny islam, w którym zwyciężył fanatyzm religijny, ale nikt nie wymawia słowa "muzułmanizm", bo jest ono właściwie nieznane. Islamiści są nazywani "nosicielami miłości"

  Przecież lewactwo od razu zażądałoby wycofania takiej książki z obiegu!

 • e50504

  Oceniono 30 razy 22

  Z ciekawostek:

  W szwedzkimÖstersund odbywała się co roku akcja pod nazwą Earth Hour, kiedy to na jedną nocną godzinę wyłączano w całym miasteczku oświetlenie. Generalnie chodziło o to, żeby szwedzkie snoby mogły poczuć się trochę lepiej udając przed sobą, że walczą z globalnym ociepleniem, norma.

  Dwa lata temu policja zakazała jednak Earth Hour ze względu na niespotykaną w tej części świata epidemię gwałtów xD

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 36 razy 20

  Piękna wizja rasistowskiej Szwecji. Niestety nierealna, Szwedzi już zaszli za daleko

 • rastablaster

  Oceniono 36 razy 18

  HASBARZE FM przeszkadzają faszyści w Szwecji, ale nie przeszkadzają na Ukrainie, cz w Izraelu. Hipokryci.

 • laborantkolaborant

  Oceniono 22 razy 14

  czerskich pierdów indokrynujących ciąg dalszy.

  prawdę o Szwecji (ale i o Europie, inwazji islamu i o tym, dlaczego tę wojnę przegramy) wspaniale i niezwykle błyskotliwie pokazuje film "Gra" Rubena Ostlunda (też Szweda, znanego ze świetnych "The Square" i "Force Majure" - polski tytuł całkowicie od czapy "Turysta").

 • mazzinl890

  Oceniono 15 razy 13

  "To dystopijna wizja kraju, w którym zwyciężył rasizm, w którym zwyciężył faszyzm, ale nikt nie wymawia słowa "faszyzm".
  Zgroza!

  A wszystko dzięki temu, że do tego wspaniale rozwiniętego gospodarczo i kulturowo, otwartego kraju pracowitych protestantów ujętych biedą innych ludów wpuszczono całe armie muzułmańskiej hołoty, która z czasem zaczęła przejmować władzę na ulicach, czego koronnym przykładem jest Malmö. I już wiemy, skąd sie bierze faszyzm. Oraz jak się to skończy - wystarczy się zastanowić nad tym, do czego Niemcy doprowadziła ekspansja Żydów... że już sławetnych polskich mordów na Podlasiu czy ukraińskich na Wołyniu nie wspomnę.

  I jak dobrze pójdzie, to i do Polski "postępowa" część nadwiślańskiej ludzkości ściągnie fale obrzezanych przez Somalijczyków Somalijek, piewców ziemskiego raju w formie państwa Allaha, inżynierów, ekonomistów i neurochirurgów z gór afgańskiego pogranicza czy czarowników robiących amulety z ciał zamordowanych albinosów bądź zagorzałych przedstawicieli kultu Voo-Dooo, którzy w następnych pokoleniach nigdy nie wyjdą ponad prowadzenie warzywniaka.

  I tylko Japończycy, Arabowie oraz Izraelczycy nie muszą się bać faszyzmu, bo pilnie strzegą swych granic.

 • dert4

  Oceniono 17 razy 11

  Szwecja to kraj upadły.
  A za 20 lat to będzie kalifat ze spalonymi lasami i miastami.

 • 66kropek

  Oceniono 16 razy 10

  W amerykańskich sitcomach maja takie , seksistowskie , ale bardzo trafne powiedzenie w stosunku do idiotek takich jak pani Lichnerowicz" Dobrze dziewczyno, że jesteś ładna" Niestety, w tym wypadku, sądząc po zdjęciu, jest bezużyteczne..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX