Pracownicy Ryanair stracili cierpliwość. "Trzeba umieć dzielić się zyskiem"

Tanie linie Ryanair zrewolucjonizowały podróże lotnicze. Umożliwiły je pasażerom, których wcześniej nie było na nie stać. Koszty przerzucono jednak niestety na pracowników. Ci od wczoraj strajkują.

Z powodu strajku personelu kabinowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii, Ryanair odwołał około sześciuset lotów. Odczuje to w sumie sto tysięcy pasażerów.

Anulowano już kilkanaście lotów z oraz do Polski. Odbije się to na blisko 2,5 tysiąca pasażerów z naszego kraju.

Czytaj też: W środę początek strajku w Ryanairze. Utrudnienia odczuje nawet 2,5 tys. pasażerów z Polski

Jak zauważył Jacek Krawczyk, unijny ekspert lotniczy, tanie loty przełożyły się na demokratyzację lotnictwa w Europie. - Ryanair przewozi 130 milionów pasażerów rocznie w Europie, którzy inaczej by nie latali - przekonywał.

Dodał jednak, że ponieważ przewoźnik oferuje bardzo atrakcyjny produkt w bardzo atrakcyjnej cenie, nikt nie zadawał sobie pytania, dzięki czemu jest tak tanio.

- Strona kosztów personelu w tanich liniach lotniczych od dawna budziła emocje.  Pracowników nie zatrudnia się na etatach, pracują na samozatrudnieniu. W Niemczech jest tak zatrudniona 1/ 3 pilotów. I dzięki temu pracodawca nie musi płacić różnego rodzaju składek - wyjaśniał ekspert.

"Trudno odmówić racji strajkującym"

Przekonywał, że takiego traktowania pracowników nie da się usprawiedliwić.

- Jestem przeciwny konkurowaniu poprzez obniżenie parametrów ochrony stosunków pracy. Uważam to za rzecz gruntownie niewłaściwą. Trudno odmówić racji kolegom związkowcom, że decydują się na strajk.  Nie jestem w stanie zacząć płakać nad firmą, która wygenerowała ogromny zysk. Trzeba się tym umieć dzielić. Ktoś tu się głęboko pogubił - ocenił Krawczyk.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM