Trwa walka o schedę po Kaczyńskim? "Prezydent Duda jest naturalnym kandydatem, ale..."

Prezydent co jakiś czas próbuje wybić się na niezależność, a pomysł referendum był jedną z takich prób - mówił w "Wywiadzie Politycznym" w TOK FM Jacek Wilk z partii Wolność.

Wczoraj Senat odrzucił wniosek Andrzeja Dudy o rozpisanie plebiscytu ws. zmian w konstytucji. Głosowanie miało składać się z 10 pytań i planowane było na 10 i 11 listopada.

Czytaj też: Senat nie zgodził się na referendum konstytucyjne. Klich: To chwilowe wotum nieufności dla prezydenta

Wniosek przepadł, bo większość senatorów Prawa i Sprawiedliwości wstrzymała się od głosu. Kolejne próby pokazania samodzielności prezydenta mają swój cel - mówił w rozmowie z Karoliną Lewicką Jacek Wilk.

- Widać gołym okiem, że trwa walka o schedę po Jarosławie Kaczyńskim. Prezydent ma tutaj naturalną pozycję wyjściową. Problem polega jednak na tym, że nie jest z “zakonu PC” (bliscy współpracownicy Jarosława Kaczyńskiego, jeszcze z czasów Porozumienia Cenrum - przyp.red.) - ocenił poseł Wilk.

Przykryć porażkę

Prawo i Sprawiedliwości oraz media publiczne winę za odrzucenie wniosku próbują zrzucić na Platformę Obywatelską. 30 senatorów PO głosowało przeciw inicjatywie, ale decydujące o wyniku było wstrzymanie się od głosu senatorów PiS-u:

- Chodzi o to, żeby przykryć porażkę. A już na pewno nie pokazać, że jest jakiś konflikt - przekonywał Wilk. 

Senat dziś zajmował się zmianami w ordynacji do Parlamentu Europejskiego - niewykluczone że głosowanie w tej sprawie odbędzie się jutro. Trwające posiedzenie jest ostatnim przed wakacjami. Posłowie i senatorowie do pracy wrócą w połowie września.

DOSTĘP PREMIUM