Niespokojna noc przed Pałacem Prezydenckim. Policjanci użyli gazu wobec obrońców Sądu Najwyższego

Po tym, jak prezydent podpisał ustawę, która oddaje PiS kontrolę nad sądami, na ulice wyszli protestujący. Policjanci użyli wobec nich gazu. Funkcjonariusze twierdzą, że to protestujący jako pierwsi sięgnęli po gaz.

Sytuacja miała miejsce już po rozwiązaniu manifestacji w obronie wolnych sądów. Nie wszyscy manifestanci się rozeszli, część z nich pozstała w okolicach Pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu.

Protestująca: Napisaliśmy na chodniku różne hasła

Reporterka TOK FM zapytała o to co się stało świadka wydarzeń, panią Małgorzatę.

- Napisaliśmy na chodniku różne hasła, m.in. "Andrzej Duda - zdrajco wyp****alaj!", bo ład prawny w Polsce został w błyskawiczny sposób rozwalony. Policjanci dopadli do nas - nie uciekamy najszybciej, gdyż jesteśmy już kontuzjowani po pobiciu przez policję w czwartek - powiedziała protestująca.

- Zatrzymali mnie, Klementyna (Suchanow - red.) dołączyła do mnie, bo wie, że policjanci biją, gdy mają osoby na solo - kontynuowała. - W czwartek były podduszania, bicia, w piątek zresztą tak samo - stwierdziła nawiązując do zeszłotygodniowych protestów w obronie wolnych sądów przed Sejmem.

Protesty pod Pałacem Prezydenckim w dniu podpisania przez Andrzeja Dudę nowelizacji prawa o sądach

- Dołączyła do mnie, żeby mnie ochronić. Nam nic się nie stało dzięki dużej liczbie osób będących wokół, ale z tego co zobaczyliśmy te osoby dostały gazem w twarz - powiedziała pani Małgorzata i dodała, że ludzie, wobec których funkcjonariusze użyli gazu, są czerwoni na twarzy i łzy lecą im z oczu.

Komunikat policji w sprawie użycia gazu

Warszawska policja wydała specjalny komunikat na temat użycia gazu wobec protestujących. Mundurowi potwierdzają, że użyli gazu, ale dopiero w odpowiedzi na użycie gazu przez protestujących.

"Podczas prowadzonej przez policjantów interwencji z osobami które malowały chodnik, tłum zaczął zachowywać się agresywnie. Policjanci utworzyli "pierścień" celem umożliwienia zakończenia tej interwencji. Niestety ktoś z tłumu użył wobec policjantów gazu. W związku z zagrożeniem również jeden z policjantów użył ręcznego gazu będącego na wyposażeniu indywidualnym. Dwóch policjantów doznało obrażeń. Pogotowie udzieliło im pomocy medycznej" - napisali funkcjonariusze na Twitterze.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM