Uczestnicy protestów: Policja nagle użyła gazu. Nawet funkcjonariusze zwijali się z bólu
Piotr Maślak postanowił zaprosić do swojej audycji młodych przedstawicieli środowisk protestujących przeciw zmianom w sądownictwie (i nie tylko). W porannej audycji opisali, jak z ich perspektywy wyglądał czwartkowy protest pod Pałacem Prezydenckim. Doszło m.in. do przepychanek z policją, która użyła gazu łzawiącego.
- Przyszliśmy na demonstrację, było bardzo spokojnie to przypominało demonstracje z zeszłego roku, był spokój. W momencie, kiedy skończyło się oficjalne wydarzenie, nagle pojawiły się napisy na chodniku i policjanci zaczęli wyciągać ludzi - relacjonował Jakub Skrzypek (26 lat), jeden z uczestników czwartkowych demonstracji pod Pałacem Prezydenckim. Jakub jest jedną z osób, którą policja “poczęstowała” wczoraj gazem łzawiącym. - Zupełnie nagle, bez żadnego ostrzeżenia, użyli gazu łzawiącego. Byłem w szoku, poczułem, że mam coś mokrego na twarzy i to strasznie piecze. W tym momencie przynajmniej 15 osób było poszkodowanych, policjanci również się zwijali z bólu, cała policja wycofała się chwilkę potem - mówił.
Czytaj też: Niespokojna noc przed Pałacem Prezydenckim. Policjanci użyli gazu wobec obrońców Sądu Najwyższego
- Napisy były robione sprayem, to ważny element naszego protestowania. Rok temu były piękne transparenty, poezja, spektakle. W tym roku zostało nam tylko kopanie w barierki i napisy na murach i barierkach. Napisy pojawiły się na chodniku i zobaczyliśmy kordon policji, który otacza dwie osoby. Do końca nawet nie wiedzieliśmy, kto to jest. W momencie, kiedy tłum zaczął krzyczeć, żeby puścili ich wolno, to ich się pojawiło coraz więcej, zaczęli napierać, eskalować. Nie chcieli puścić tamtych osób - uzupełniła Małgosia Amelia Jędrzejczak (30 lat).
W studiu gościł też Martyna Gert (25 lat). Zwróciła uwagę, że protestujący nauczyli się już, jak warto walczyć o swoje prawa podczas demonstracji. - Było dużo osób, które nauczone już wcześniej, dokumentowały to zajście - zauważyła.
Jak mówi Dominik Słowiński (17 lat), jest wiele powodów, z powodu których demonstruje. - Wolałbym potencjał ludzi skupić wokół praw pracowniczych i lokatorskich. Chodzę na protesty również z szacunku do osób, które to organizują, np. Warszawskiego Strajku Kobiet. Sądy powinny być niezależne, nie chciałbym, żeby jakakolwiek władza dostała taki aparat opresji - mówił.
Ale motywacji jest więcej
- Ja chodzę na demonstracje, bo jestem matką.To, że jestem rodzicem, powoduje, że w każdy możliwy sposób muszę walczyć o to, żeby mój kraj był lepszy. Nie wyobrażam sobie, żeby nie wykorzystywać możliwości walki o trójpodział władzy. Wszyscy ludzie powinni być równi wobec prawa" - wyznała Małgosia Amelia Jędrzejczak.
- To podstawowe prawa, które dotyczą każdej osoby. Kiedy sądy są przejmowane przez władzę, to najpierw cierpią najbardziej wykluczone grupy, ale potem wszyscy. Widzimy, że bardzo szybko nam się redefiniuje normalność - wtórowała jej Ania Pietrucha (25 lat).
Młodzi wspominali też o poczuciu obowiązku i docenianiu możliwości życia w demokratycznym kraju.
- Chodzę na demonstracje bo to mój obowiązek. Powinność obywatelki, która miała przywilej wychować się w wolnej Polsce. Stajemy się trochę bezbronni. Tak naprawdę, to kolejny krok - walka o wolne sądy, dostęp do aborcji, prawa ludzi niepełnosprawnych. Uczymy się przebywać ze sobą i słuchać. Przez ostatnie dwa lata nawiązałam wiele znajomości. Takich, które się sprawdzają. Bądźmy ostrożni i nie zgadzajmy się na to, co się dzieje - apelowała Martyna Gert.
Nie mamy na kogo głosować
Podczas rozmowy padło też kilka gorzkich słów pod adresem opozycji parlamentarnej.
- Z opozycją u nas jest ciężko. Miała 8 lat, żeby coś zmienić w tym kraju. Jest wiele momentów, kiedy przychodzą do nas politycy PO, ale mam wrażenie, że oni na naszych plecach robią sobie elektorat - oceniła Małgosia Amelia Jędrzejczak.
- Platforma w swojej większości jest bandą homofobów i szowinistów. Pokazują to zupełnie bez żadnego wstydu - dodał Jakub Skrzypek.
- Kiedy mi ktoś mówi, że zmienimy władzę w wyborach, to nie mam optymizmu w sobie, nie mam takiego myślenia, że te wybory nam coś dadzą - wtórowała im Ania Pietrucha.
- Obserwuję scenę polityczną i nie mam na kogo głosować. Wybory parlamentarne czy na prezydenta, nie dają mi perspektywy. To nie politycy będą zmieniać świat tylko my! wierzę w akcję bezpośrednią, w akcje oddolne - mówił Dominik Słowiński.
W skrócie HIH
Goście Piotra Maślaka wyrazili przekonanie, że nie należy głosować na “mniejsze zło”.
- Nasza partia by się nazywała Hultaje i Huncwoty. w skrócie HIH - żartowała Martyna Gert.
Jakie miałaby postulaty? - Oddanie władzy w ręce samorządów, państwo opiekuńcze, emerytury, opieka zdrowotna, nie wierzymy w partie polityczne wierzymy w lokalne siły - wymieniali uczestnicy czwartkowych protestów.
Podkreślali też, że trudno o liderów, którym można zaufać. - PiS nie mógłby wymyślić sobie lepszego scenariusza niż to, kim okazał się Mateusz Kijowski. Każdy nasz reprezentant szybko traci zaufanie - mówiła Małgosia Amelia Jędrzejczak.
Ania Pietrucha przekonywała, że “jako społeczeństwo sobie zaufać”.
Jako godne zaufania, goście Pierwszego Śniadania w TOKU-u wskazali m.in. środowiska walczące o prawa kobiet oraz posłankę Joannę Scheuring-Wielgus.
DOSTĘP PREMIUM
- PiS szykuje się do kroku wstecz ws. "lex Kaczyński". Prof. Matczak: Boją się, ale mleko i tak się rozlało
- "Katolicyzm powinien być traktowany jak najsilniejsze narkotyki. Trzeba przed nim bronić dzieci" [FRAGMENT KSIĄŻKI]
- Dostęp do legalnej aborcji w Polsce to fikcja. "Są takie województwa, w których nie ma lekarza gotowego do przerwania ciąży"
- Egzorcyści przywiązali ją do łóżka, namaszczali krocze i okaleczali krzyżem. Tortury w piwnicach kościołów
- WOŚP nie ma nic wspólnego z polityką. "Ale Owsiak jest liderem, przywódcą i przez to jest groźny"
- Izraelskie ulice spłynęły krwią, rząd szykuje odpowiedź. "Spirala wrogości podkręca się w trybie turbo"
- Brexit był błędem? 3 lata po opuszczeniu UE wielu Brytyjczyków uważa, że pogłębił problemy
- Portugalia. TK uznał ustawę o depenalizacji eutanazji za niekonstytucyjną
- Prezydent Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę. Podjął też decyzję w sprawie F16 dla Ukrainy
- Tu i tam kończą się podwyżki stóp procentowych. A banki przerażone. Czym?