Dziś wyjątkowe zaćmienie Księżyca. Wpływ na jego kolor mogą mieć. tegoroczne pożary

Zaćmienie Księżyca w piątek 27.07 będzie najdłuższym od 100 lat. Rozpocznie się o 21.30 i potrwa 1 godzinę i 43 minuty. Tym razem kolor Księżyca może być wyjątkowo brunatny.

Data pełni i zaćmienia Księżyca zbiega się z przypadającym w lipcu apogeum, czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.

 

Faza całkowita zakończy się o godzinie. 23.13, następnie będzie można podziwić „schodzenie” z tarczy Księżyca ziemskiego cienia.

Zaćmienie Księżyca - lipiec 2018

 - Ostatnie pożary w Grecji i Szwecji mogły “zabrudzić” atmosferę i sprawić, że księżyc będzie jeszcze bardziej brunatny - zapowiada Piotr Cieśliński z działu naukowego Gazety Wyborczej.

W audycji A Teraz Na Poważnie zdradził wiele ciekawostek dotyczących naturalnego ziemskiego satelity.

Zaćmienie... umysłu?

Przytoczył rozmaite teorie spiskowe, zgodnie z którymi, lądowanie Amerykanów na Księżycu było mistyfikacją.

- Jako koronny dowód na potwierdzenie tej tezy, jej zwolennicy wskazują na flagę, którą astronauta wbija w powierzchnię Księżyca - porusza się, a przecież tam nie ma wiatru. Oczywiście przyczyną są po prostu drgania masztu - wyjaśnia.

- Te wszystkie twierdzenia nie trzymają się kupy. Są jak teorie o płaskiej Ziemi i autyzmie wywoływanym przez szczepionki. Niestety, bzdury są prostsze w odbiorze i przez to bardziej do niektórych trafiają. Zrozumienie prawdziwej nauki wymaga jednak wysiłku. Fake news jest skonstruowany tak, że pojmujesz go od razu - mówił Piotr Cieśliński w rozmowie z Mikołajem Lizutem.

Dodał też, że ludzie zostawili na księżycu dużo sprzętu. - Np. dolne stopnie lądowników. Są też amerykańskie i radzieckie flagi oraz ślady podeszwy - ponieważ na księżycu nie ma wiatru, nic ich nie zniszczyło. Te wszystkie pozostałości są widoczne z księżycowej orbity. Księżyc jest upstrzony śladami naszej eksploracji - tłumaczył.

- Dlaczego nie powróciliśmy na księżyc? - pytał Mikołaj Lizut.

- Teraz trochę inaczej liczymy pieniądze. Rywalizacja między mocarstwami przeniosła się w inne rejony. Amerykanie nie boją się już inwazji Rosjan z kosmosu. Chcieli pokazać, że są lepsi, więc postanowili nie tylko wysłać człowieka w kosmos, ale nawet na Księżyc - wyjaśnił Cieśliński.

Jak oglądać zaćmienie Księżyca?

Zapewniał też, że zaćmienie można spokojnie oglądać nieuzbrojonym okiem. - Nie jest to niekorzystne dla wzroku, ale warto użyć lornetki, żeby widzieć wyraźniej - przekonywał.

TOK FM PREMIUM