Sinice - jak wyglądają? Dlaczego kwitną? I czy wyleczą nas z raka?

- Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Sinice produkują bardzo dużo tlenu. Ponadto badamy, czy można je wykorzystać m.in. w walce z nowotworami - mówi dr Agata Błaszczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku zakwit sinic wystąpił wyjątkowo wcześnie. Z tego powodu zamkniętych jest 20 kąpielisk nad Bałtykiem, w tym te w Gdańsku, Sopocie, Kamiennej Górze czy w Mechelinkach. 

Takiego nasilenia sinic nie było na polskim Wybrzeżu od 12 lat. Od kilku tygodni te bakterie przemieszczają się po wodach Zatoki Gdańskiej, powodując co chwila czasowe zamknięcie kąpielisk. Specjaliści przypominają, że kąpiel w wodach, gdzie są bakterie, może powodować m.in. problemy żołądkowe i wysypki.

Dlaczego sinice kwitną?

Co takiego powoduje, że sinice intensywnie się namnażają? Podstawowym czynnikiem jest wysoka temperatura. Sinice, które w tej chwili kwitną w Bałtyku i w Zatoce Gdańskiej, preferują zakres temperatury wody między 18 a 20 st. C. 

- Organizmy te lubią też bezwietrzną pogodę, wtedy masowo się rozmnażają, tworząc tzw. kożuchy na wodzie. Aby mogły się rozmnażać, potrzebna jest w wodzie odpowiednia ilość soli, azotu i fosforu. Ponadto sinice występujące w naszym morzu korzystają z optymalnego zasolenia, które w tym zbiorniku występuje - wyjaśnia dr Agata Błaszczyk z Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Tak wygląda woda z sinicami w pełnym rozkwicie:

Czy sinice mogą leczyć?

Badaczka aktualnie przebywa na statku, pływającym po Zatoce Gdańskiej. Ona i inni naukowcy zbierają sinice, zagęszczają je i następnie badają.  

- Sinice to dla nas ogromny poligon badań - przyznaje dr Błaszczyk. Na czym polega ich wyjątkowość? 

- Są to organizmy pionierskie, które szacuje się, że wraz z początkiem Ziemi zaczęły zasiedlać naszą planetę. Pewne teorie wskazują na to, że iż sinice są odpowiedzialne za stworzenie m.in. atmosfery na Ziemi - wyjaśnia badaczka, dodając: - Nie taki więc diabeł straszny, jak go malują. Sinice produkują bardzo dużo tlenu.

Czy sinice, poza tym, że mogą zepsuć urlop wczasowiczom wypoczywającym nad morzem, mogą dać nam coś dobrego? Naukowcy myślą o nich przede wszystkim w kontekście wykorzystania w medycynie. 

- Oprócz związków szkodliwych, takich jak nodularyna, sinice produkują bardzo dużo innych związków o ciekawej aktywności. Zajmujemy testowaniem ich pod kątem właściwości przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych. Tak, aby w przyszłości te związki można było wykorzystać w farmacji, kosmetyce - wyjaśnia dr Agata Błaszczyk. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

 • Czy bezpieczne jest spacerowanie obok wód objętych zakwitem sinic?
 • Dlaczego sinice są groźne dla psów?
 • Dlaczego mówi się, że sinice kwitną?
Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (11)
Sinice - jak wyglądają, dlaczego kwitną, czy szkodzą
Zaloguj się
 • morenowa38

  Oceniono 3 razy 3

  "Nie taki diabeł strasznym jak go malują", "nie zbyt dobrze"...Czy GW musi zatrudniać niepiśmiennych gimbazistów? Obrzydliwa ta lektura...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  jesli chodzi o sinice
  Https://www.youtube.com/watch?v=YV6iYMBM41U&t=62s

 • patriot.wr

  Oceniono 1 raz 1

  To coś dla przedsiębiorczych oszustów ubywatelskich, żeby przerobili to na sałatki i maseczki dla odchudzających się!

 • menosky

  Oceniono 1 raz 1

  Sinice nie są takie straszne, jak nam się wydaje. "Dzięki nim mamy czym oddychać"
  to bardzo dobry tytuł !
  Dzięki sinicom liczba suwerena z głębi Polski przypadająca na 1 m2 plaży spadła wraz z ilością moczu na wydmie, wciśniętych petów, butelek i puszek.
  My Gdańszczanie mamy nareszcie czym oddychać!

 • diabel-tasmasnki-reaktywacja-d

  0

  "Dzięki nim mamy czym oddychać"
  Po takiej deklaracji i mając na uwadze to, że obieg materii odbywa się w obrębie piramid troficznych - trzeba autorkę tej wypowiedzi i jej podobnych wypędzić na wypas sinic.

 • pawel_vogel

  Oceniono 2 razy 0

  "Dzięki nim mamy czym oddychać"
  czy ktoś znalazł w tym sms'ie (bo to na pewno nie art) wyjaśnienie co takiego zawdzięczamy sinicom w oddychaniu?
  Poza informacją że człowiek nie powstał od małpy tylko od sinic - to będę musiał jeszcze długo przetrawić patrząc w lustro - to niczego więcej się nie dowiedzieliśmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX