Sinice - jak wyglądają? Dlaczego kwitną? I czy wyleczą nas z raka?

- Nie taki diabeł straszny, jak go malują. Sinice produkują bardzo dużo tlenu. Ponadto badamy, czy można je wykorzystać m.in. w walce z nowotworami - mówi dr Agata Błaszczyk z Uniwersytetu Gdańskiego.

W tym roku zakwit sinic wystąpił wyjątkowo wcześnie. Z tego powodu zamkniętych jest 20 kąpielisk nad Bałtykiem, w tym te w Gdańsku, Sopocie, Kamiennej Górze czy w Mechelinkach. 

Takiego nasilenia sinic nie było na polskim Wybrzeżu od 12 lat. Od kilku tygodni te bakterie przemieszczają się po wodach Zatoki Gdańskiej, powodując co chwila czasowe zamknięcie kąpielisk. Specjaliści przypominają, że kąpiel w wodach, gdzie są bakterie, może powodować m.in. problemy żołądkowe i wysypki.

Dlaczego sinice kwitną?

Co takiego powoduje, że sinice intensywnie się namnażają? Podstawowym czynnikiem jest wysoka temperatura. Sinice, które w tej chwili kwitną w Bałtyku i w Zatoce Gdańskiej, preferują zakres temperatury wody między 18 a 20 st. C. 

- Organizmy te lubią też bezwietrzną pogodę, wtedy masowo się rozmnażają, tworząc tzw. kożuchy na wodzie. Aby mogły się rozmnażać, potrzebna jest w wodzie odpowiednia ilość soli, azotu i fosforu. Ponadto sinice występujące w naszym morzu korzystają z optymalnego zasolenia, które w tym zbiorniku występuje - wyjaśnia dr Agata Błaszczyk z Zakładu Biotechnologii Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Tak wygląda woda z sinicami w pełnym rozkwicie:

Czy sinice mogą leczyć?

Badaczka aktualnie przebywa na statku, pływającym po Zatoce Gdańskiej. Ona i inni naukowcy zbierają sinice, zagęszczają je i następnie badają.  

- Sinice to dla nas ogromny poligon badań - przyznaje dr Błaszczyk. Na czym polega ich wyjątkowość? 

- Są to organizmy pionierskie, które szacuje się, że wraz z początkiem Ziemi zaczęły zasiedlać naszą planetę. Pewne teorie wskazują na to, że iż sinice są odpowiedzialne za stworzenie m.in. atmosfery na Ziemi - wyjaśnia badaczka, dodając: - Nie taki więc diabeł straszny, jak go malują. Sinice produkują bardzo dużo tlenu.

Czy sinice, poza tym, że mogą zepsuć urlop wczasowiczom wypoczywającym nad morzem, mogą dać nam coś dobrego? Naukowcy myślą o nich przede wszystkim w kontekście wykorzystania w medycynie. 

- Oprócz związków szkodliwych, takich jak nodularyna, sinice produkują bardzo dużo innych związków o ciekawej aktywności. Zajmujemy testowaniem ich pod kątem właściwości przeciwnowotworowych, przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych. Tak, aby w przyszłości te związki można było wykorzystać w farmacji, kosmetyce - wyjaśnia dr Agata Błaszczyk. 

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj! Z audycji dowiesz się o:

  • Czy bezpieczne jest spacerowanie obok wód objętych zakwitem sinic?
  • Dlaczego sinice są groźne dla psów?
  • Dlaczego mówi się, że sinice kwitną?

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM